שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

"אי" גדול של עמק האלה

מאת: אבי הלוי וישראל פרקר
ביקבי עמק האלה חגגו זכיה ב4 מדליות יוקרתיות וחנוכת יין דגל-E .

 14/07/2010

 מאת: אבי הלוי וישראל פרקר

 לא בכל פעם זוכים ב4 מדליות יוקרתיות בתחרות יוקרתית של המגזין דקנטר ולא בכל חודש חונכים יין דגל שעולה 380 ₪ לבקבוק וזכה במדליית זהב כבר בראשית דרכו. כשזה קורה אז זאת בהחלט סיבה מספיק טובה לחגוג, ובגדול.
מאות חובבי יין ואנשי ענף היין בארץ גדשו את חצר יקב עמק האלה, סמוך לקיבוץ נתיב הל"ה בערב חגיגי מיוחד בו נחנך יין הדגל של היקב- 2006 E ובו גם ניטעמו היינות הזוכים במדליות היוקרתיות. המשתתפים סעדו במעדני קייטרינג ואת האווירה החגיגית הנעימה להקה במוסיקה ובשירים.

את ערב פתח במסיבת כתבי יין דני ולרו, מנכ"ל יקב עמק האלה שאמר בין השאר: "אנו משיקים בימים אלה ארבעה יינות שאת כולם שלחנו לתחרות היין השנתית של המגזין הבריטי 'דקנטר' ולמזלנו כולם חזרו עם מדליות:
הסירה 2007 זכה בציון לשבח, השרדונה 2008 במדליית ארד, הקברנה פרנק 2007 במדליית כסף ויין הדגל החדש שלנו E 2006, זכה במדליית זהב.

ה- E 2006 הוא יין שהיינן דורון והצוות עמלו עליו רבות בשנים האחרונות, ואני חייב לציין שאחרי הרבה ניסיונות, שבהם חשבנו שהגענו ואז פסלנו והתחלנו מהתחלה, הצלחנו להגיע לבלנד שנתן לנו תחושה מאוד מאוד טובה. לא פיללנו שנקבל על היין הזה מדליית זהב בתחרות דקנטר, תחרות שמתחרים בה מעל עשרת אלפים יינות. אנחנו מאוד גאים ביין הזה.
השם והתווית של היין – E"" – שנגזר משם היקב בא לסמל מינימליזם, הן בקונטקסט הסימבולי והן בקונטקסט העשייה של היין, משהו שמביע דווקא את העוצמה והביטחון העצמי של היקב. אנו מקווים שהיין הזה ימצא את מקום של כבוד בשוק יינות הפרימיום ואנו כבר מקבלים הדים חיוביים ומעניינים לגבי היין הזה מגורמים שונים". יינן היקב דורון רב הון המשיך וסיפר על היינות הנטעמים כשעלמות חן מזגו אותם לכוסות הטועמים.
 

לדפי היינן של היינות

מצגת תמונות מהאירוע שצילם שמעון אלקיים –צילום משכר

 אבי הלוי טעם את ארבעת היינות והוא מסכם את רשמיו:

עמק האלה, סדרת Ella Valley, שרדונה 2008
זהו שרדונה של 'אמצע הדרך' בין יינות השרדונה מסוג נטול עץ (Unoaked) הנפוצים יותר כיום, לבין יינות השרדונה שכן מיושנים בחביות עץ. 30% מן היין תסס במיכלי נירוסטה ו- 70% ממנו התיישנו 11 חודשים בחביות עץ אלון, מיעוטן חדשות. "אנו משתדלים לעשות יין רחב ומורכב ולא יין צר וחד מימדי", מסביר היינן דורון רב הון, ומסביר שהשילוב בין פרי מכרמים שונים, מועדי בציר שונים וטכניקות תסיסה – כל אלה מאפשרים את המורכבות הזו. ליין צבע די עמוק אם כי בהיר וצלול, חמאתיות במידה נאותה, תוצאה של תסיסה מלולקטית חלקית ומידה מספקת לטעמי, לא יותר מדי, של תחושת עץ. באף ריח נעים מאוד, מעט מבושם. בפה מירקם קטיפתי וחלק ואיזון טוב בין מתיקות לחמיצות עם נטייה קלה לכיוון החמיצות. טעם שיורי ארוך ונעים.
מחיר המדף של היין – 89 ש'.
 

עמק האלה, סדרת Ella Valley, קברנה פרנק 2007.
היין הזה מכיל גם מעט קברנה סוביניון (5%) ומעט מרלו (5%). בניגוד לשנים קודמות שבהן נעשה שימוש בחביות ישנות, הקברנה פרנק שהה הפעם בחלקו (30%) בחביות עץ חדשות וזאת במשך 16 ח'. ליין צבע אדום כהה ובוהק. באף ריח פרי אדום-שחור ספק בשל ספק צעיר אבל ריח מאוד נעים. בפה גוף מלא וטעם טעים, מעט מתקתק. חמיצות קלה וטאנינים ברמת 'תוקפנות' בינונית. במפגש אחר עם היינן אמר רב הון שאין הכרח שבקברנה פרנק יורגשו אותם טעמים 'ירוקים' האופייניים לזן ובתהליכים נכונים ניתן למנוע את אותה 'ירוקיות' על ידי הקטנת השפעת הפיראזין, אותו חומר המצוי בירקות ירוקים כמו פלפל ירוק. ואכן, באופן מפתיע אין ביין הזה את אותם הטעמים ה'ירוקים' מרירים. בסך הכל זהו קברנה פרנק מאוד טעים ומהנה, מתאים מאוד לשילוב עם כל סוג של אוכל, אם כי לא כבד מדי.
 מחיר המדף של היין – 118 ש'.   עמק האלה, סדרת Ella Valley, סירה 2007.
יין שנעשה בפעם הראשונה ביקב עמק האלה – 100% סירה משלושה כרמים שמייצגים אזורי גידול שונים באזור עמק האלה. עד לבציר 2007 שימש הסירה את היקב לבלנדים עם זנים אחרים ובבציר 2007 הרגיש רב הון מספיק בטוח להוציא את הסירה כיין זני. " אנו עוקבים אחרי הזן הזה מאז בציר 2003 ולהתרשמותי זהו זן שמצליח מאוד באזור הגידול שלנו", מסביר רב הון. היין התישן 16 ח' בחביות עץ אלון, חלקן (35%) חדשות. ליין צבע אדום כהה מאוד. באף ריח תבלינים ועשבי תיבול. בפה מתיקות קלה וחמיצות נמוכה אף היא כך שהיין די מאוזן. טאנינים די חזקים ויש להניח שיתעדנו במשך הזמן, כי היין עודנו צעיר. רב הון מדגיש שבתהליך ייצור היין אין הוא משתמש במשאבות וכל התהליך נעשה באופן ידני. האלכוהול גבוה (15%) אך אין הוא מורגש יתר על המידה מכיוון שעוצמת הפרי מתמודדת איתו יפה. יופי של יין שהתחבב על רוב הטועמים.
 מחיר המדף של היין – 118 ש'.   עמק האלה, E 2006.
יין חדש שהוכרז כיין הדגל של יקבי עמק האלה. תרכובת של סירה, קברנה סוביניון, מרלו וקברנה פרנק. כל יין מהחלקות השונות התיישן בנפרד למשך 12 ח' בחביות עץ אלון צרפתי ולאחר ביצוע הבלנד חזר היין להתיישנות נוספת במשך 8 ח'. לאחר מכן היין 'נח' בבקבוק שנה נוספת לפני השקתו בעת. "הרעיון ביין זה הוא לייצר את מה שיקב עמק האלה יודע לעשות", הסביר דורון רב הון והוסיף: "לא חיפשנו פרופיל טעמים או ריחות של יין מסוים אלא את המיטב שניתן לקבל מהכרמים שלנו". ליין צבע אדום-סגול כהה כמעט שחור. באף ריח נעים ומסתורי, לא חנפני ולא מתפרץ, אם כי נעים מאוד. בפה חגיגה של טעמים, מורכבות נאה ורב שכבתיות – בכל לגימה אתה מגלה טעם אחר. שמרתי מעט יין בכוס למשך כעשרים דקות וכשחזרתי לטעום היין היה עוד יותר מרשים. יין מאוד אלגנטי ומאוזן – שום דבר לא 'קופץ' יותר מדי בפה. מן היין בוקבקו 2,000 בקבוקים ומחירו 380 ש'.   על היינות מספרים דני ולרו, המנכ"ל, ודורון רב הון, היינן, בסרט שצילם וערך ישראל פרקר    

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות