שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקבי כרמל – 120 שנות בציר

כתב וצילם: אבי הלוי
באירוע שהתקיים לאחרונה ביקב כרמל בזיכרון יעקב צוינה שנת ה-120 למניין הבצירים ביקבי כרמל.

 01/06/2010
 
 כתב וצילם: אבי הלוי

  "אני מהרהר ושואל את עצמי", אמר ישראל איבצן, מנכ"ל יקבי כרמל, "האם משפחות המייסדים והברון רוטשילד חשבו, ביום ייסוד היקב, שכעבור 120 שנה נשב כאן כולנו באותו אתר? צילם אבי הלויאני לא בטוח. אתה קורא את הניירת, אתה קורא את הפרוטוקולים, אין שום סימן. אתה רואה צער, כאב, מחסור, אובדנים. ובכל זאת, אחרי 120 שנה אנחנו עומדים כאן ואנחנו קיימים, והיקב פעיל וזהו אותו יקב שהוקם לפני 120 שנה! וכל זאת קורה בשל מה? כל זאת קורה בשל הנחישות והצורך לפרנס את אותן משפחות שהיו כאן בעת הקמת הישוב. זאת העוצמה של היקב וזאת גם העוצמה שלנו. עובדה היא שצאצאי דור המייסדים הם עדיין גורמים פעילים ביקב וזה מה שהביא את היקב עד ימינו אנו."

דברים אלו נאמרו באירוע שהתקיים לאחרונה ביקב כרמל בזיכרון יעקב ובו צוינה שנת ה-120 למניין הבצירים ביקבי כרמל, למן הבציר הראשון בקיץ 1890, ועד לבציר הקרוב בקיץ 2010. כאלף וחמש מאות אורחים הוזמנו לאירוע בהם שרים וחברי כנסת, ראש מועצת זיכרון יעקב, חברי אגודת הכורמים, עובדי היקב, לקוחות עסקיים וחובבי יין חברי מועדון הלקוחות של היקב. האירוע החל בקבלת פנים בחצר היקב שבו הוגש כיבוד חלבי ממטבח מסעדת מרכז המבקרים של היקב 'ביסטרו דה כרמל', לצד יינות יקבי כרמל שהבולטים שבהם היו המדיטרניאן 2007 שיצא לשוק לפני כמה חודשים, מרלו 2002 מהסדרה האזורית שנמזג מבקבוקי מגנום, וברנדי כרמל 120 – ברנדי שיצא במהדורה מיוחדת בת 2000 בקבוקים לכבוד האירוע.

במוקד האירוע עמד אירוע מוסיקלי. בתום קבלת הפנים התכנסו המוזמנים לשמיעת בכורה עולמית של 'סימפוניית היין של יקבי כרמל', יצירה שהולחנה במיוחד על ידי המלחין, הפסנתרן והמנצח גיל שוחט. היצירה בנויה מארבעה חלקים: 'שיר הלל לקנקן היין', 'חגיגות המשתה', 'שיר זמורת הגפן על מורדות הכרמל' ו- 'שמחת היין פורצת מתוך הארץ'. הסימפוניה הושמעה על ידי התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור בניצוחו של גיל שוחט ואת קטע הסולו בחלק השלישי, 'שיר זמורת הגפן על מורדות הכרמל' שכתבה המשוררת ש. שפרה, השמיעה הסולנית הראשית של האופרה הישראלית, זמרת הסופרן אירה ברטמן. גיל שוחט הוא כוח עולה בעולם המוסיקה הישראלית והעולמית והוא מוגדר על ידי גורמים ישראליים ובין לאומיים כדמות המשפיעה ביותר כיום בתחום המוסיקה בישראל. שוחט נענה לפניית יקבי כרמל והלחין במיוחד את היצירה לכבוד אירוע 120 הבצירים ליקבי כרמל.

את הסיבות לשים במרכז האירוע יצירה המוסיקלית מנה מנכ"ל יקבי כרמל, ישראל איבצן: "אופי האירוע הוא חלק מתפישת העולם של יקבי כרמל המאמינה שיקבי כרמל הם חלק מהקהילה. יקבי כרמל נמצאים במרכז הקונצנזוס של מדינת ישראל והעם היהודי. אנחנו מייצרים יין לכל שכבות האוכלוסייה. אנחנו לא עוסקים רק בעשירון העליון ואנחנו לא עוסקים רק בעשירון התחתון. אנחנו מייצרים יין לכולם, במחיר הוגן וסביר ובאיכויות גבוהות. ולכן החלטנו ללכת למהלך שהוא מהלך שונה. פנינו לגיל שוחט, מלחין צעיר ומוכשר, הבטחה של המוזיקה הישראלית לעתיד, וביקשנו ממנו לכתוב סימפוניה מיוחדת ליקבי כרמל, סימפוניה שמביעה את העבר, ההווה והעתיד. בהחלט מהלך דרמטי, מהלך שיש בו תעוזה והערב הזה תהיה השמעת הבכורה של הסימפוניה. יכול להיות שבעוד 120 שנה, בחגיגות ה- 240 יפתחו את המופע בהשמעת הסימפוניה הזו. נקווה שהסימפוניה הזו תהפוך להיות נחלת המוסיקה הישראלית".

אורחים נכבדים באירוע היו כורמים רבים חברי אגודת הכורמים שהם למעשה הבעלים של יקבי כרמל. ביניהם קובי ניידרמן, כורם ותיק שסבו, ישראל יהודה ניידרמן, היה ממקימי המושבה זיכרון יעקב. "נולדתי לתוך משק חקלאי", מסביר קובי ניידרמן, ומוסיף: "מאז שהשתחררתי מהצבא אני כורם ואני כבר 35 שנה משרת במוסדות אגודת הכורמים. יש לי כרמים גם היום ואני ממשיך ונוטע כרמים. מה שקורה הערב מאוד מרגש. יקב כרמל היה גברת זקנה שעושה יין מתוק לקידוש והיום אנחנו מקבלים ציונים גבוהים אצל רוברט פרקר וכל מי שמכבד את עצמו שותה את יינות הסדרה האזורית של כרמל. ביקבי כרמל חל מהפך ובהנהגתו של ישראל איבצן הגענו לשגשוג", אומר הכורם קובי ניידרמן.

לכבוד המאורע הופק על ידי יקבי כרמל אלבום 120 שנות בציר המכיל תמונות מימיו הראשונים של יקב כרמל, אז כרמל מזרחי. את האלבום ערך עמוס רביד שמסביר: "הספר מספר, בעיקר בתמונות, את ההיסטוריה של היקב מאז הבציר הראשון בשנת 1890 ועד היום הזה עם הכרמים בגליל והיקבים כפי שהם נראים כיום. יש כאן סיפור מרתק של תמונות ארכיון שאת חלקן היה קשה מאוד למצוא, חלקן מאוסף היקב שרואות אור פעם ראשונה. יש בספר גם צילומי מסמכים מרתקים כמו מסמך משנת 1914של סניף 'יקבי כרמל אוריינטל' בקהיר. יש גם תמונה של הסניף הראשי של היקב אז ברח' בוסקוס ביפו – רח' רזיאל של היום. תמונות מדהימות של חביות יין מובלות על ידי סוס ועגלה. סיפור מרתק של היקב מימיו הראשונים ועד היום". מסכם עמוס רביד. את האלבום ניתן יהיה לרכוש במרכז לתרבות היין של יקבי כרמל בזיכרון יעקב.

אתר השער לעולם יינות ישראל מברך את יקבי כרמל לרגל המאורע ומאחל ליקב ולאגודת הכורמים הצלחה גם ב- 120 השנים הבאות.

לחיים ! לחיי יינות כרמל !

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות