שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

כאן הרי גליל

מאת: יוסי נאור
צילום: חגית גורן
מיכה ועדיה: "אנו מחויבים לסביבה הטבעית שלנו.

30/05/2010
 
מאת: יוסי נאור
צילום: חגית גורן

לאחר עוד שבוע עמוס מבית ועבודה, בחרתי להיענות להזמנה המפתה, "מסע בזמן" ביקב הרי גליל שבקיבוץ יראון. עשר שנים עברו מאז החל הרומן שלי עם היקב, והשבוע, עם חיסולם של עוד שני בקבוקי "הרי גליל", צפו הטעמים והזיכרונות מהימים ההם של ראשית המילניום. טעם של אהבה ראשונה מילא את חלל החדר ובין ערגה לאנחה, הגיעה ההזמנה.

סיור מודרך בין הכרמים, הענבים, האנשים, החביות והיין. סיפורו של מקום. אני זוכר שפוליקר שר "אהבה ראשונה היא תמיד אחרונה", בכל הקשור ליין, צדק פוליקר ועוד איך צדק. האמונים ל"הרי גליל" שמורים בכספת ובכל רגע של געגוע, אני מציץ פנימה, מתבשם בהנאה ושוב נאנח, הנה באתי הביתה.   יקב הרי גליל, מאז ועד היום……. לפני כתריסר שנים, חלם שוקי בוסידן חבר קיבוץ יראון לשעבר על הקמת יקב בוטיק בקיבוצו. אל הרעיון נרתם אמנון סודרי, מרכז המשק דאז ושניהם עשו סבב שיחות עם מספר יקבים מובילים בארץ. לבסוף נרתמו לרעיון מנהלי יקבי רמת הגולן וכך התחיל היקב ונוצרה השותפות בין היקבים.הרעיון היה להשתמש ביתרונות הרי נפתלי כקרקע אידיאלית לגידול גפנים ולהקים יקב בקיבוץ, שעיקר עבודתו החקלאית עד אז, הייתה מטעי נשירים.  בשנת 1996 ניטעו כרמיו הראשונים של יקב הרי גליל, בקיבוצים מלכיה ויפתח, היה זה פרי יצירה משותפת של יקבי רמת הגולן וקיבוץ יראון. בשנת 2000 נולד גם היין הראשון "הרי גליל יראון", שהפך ליין הדגל של היקב ובמרוצת השנים זכה לשבח והלל מפי מבקרי היין בארץ ובעולם, תוך שהוא קוטף את מדליות הזהב והכסף, כמעט בכל תחרות יוקרתית. בשנת 2002 הוקם מבנה היקב בלב הנוף הגלילי העוטף את הקיבוץ.

עם כניסת היקב לעשור השני, הוא נחשב ליקב המוביל באזור הגליל העליון, עם תפוקה של כמיליון בקבוקי יין בשנה. כיום מחזיק היקב בשישה כרמים בהרי הגליל העליון, בגבהים של 420-700 מטר מעל פני הים. לכל כרם מאפיינים ייחודיים משלו. מיקום הכרמים ב: יראון, מלכיה, יפתח, משגב עם, מירון והאלה בעמק קדש. מס' העובדים ביקב עומד על כ- 16, עם עלייה בתקופות בציר. עם תחילת שנת העשור משיק היקב 14 סוגי יינות יבשים, זניים ובלנדים. המובילים שבהם יינות הדגל האדומים: "יראון", "מירון" והלבן המפתיע והייחודי ה"אביבים". על שאר היינות והזנים, תוכלו לקרוא באתר החדש של יקב הרי גליל www.galilmountain.co.il .
בציר 2009 הסתכם בכ – 1000 טון ותחזית היצור לשנת 2010: כ 80,000 קרטונים.  "הרי גליל" בשווקים: 75% שוק מקומי ו- 25% יצוא לאירופה ואמריקה הצפונית. בשנת העשור היקב שוקד על מימושה של תוכנית עסקית, שאושרה ע"י דירקטוריון היקב, לגידול. בימים אלה נבנית תוספת של חדר חביות, חדר ביקבוק וכן משטחי ייצור חדשים. במקביל ניטעים כרמים חדשים והייצור צפוי להתרחב מ- 1,100 טון ענבים ל- 1,800 טון שזה בערך שני מיליון בקבוקים בשנה, הרחבה שתניב פרי ויין בחמש שנים הקרובות.   יקב הרי גליל נטוע בלב האזור בו נמצאים כרמיו. מבנה היקב מציג חשיבה ארכיטקטונית חדשנית הנובעת מחזון ברור: "להקים יקב הנותן ביטוי לאזור בו הוא פועל ולשקף את האופי המיוחד והזהות המקומית דרך יינותיו. יקב המתוכנן מתוך תפיסה המשלבת חקלאות, תיירות ותעשייה ומתייחסת ליקב כאל חלק בלתי נפרד מחוויה שלמה, אותה מעניק האזור", כמו שאומרת המנכ"לית רונית בדלר. העיצוב האדריכלי משלב אלמנטים מתכתיים, המייצגים את הטכנולוגיה המתקדמת של היקב עם אלמנטים עשויים עץ קלאסי, המסמלים את השורשיות, החום והארומה של עולם היין.   על זה הוסיף היינן הראשי של יקב הרי גליל, מיכה ועדיה: "אנו מחויבים לסביבה הטבעית שלנו – האדמה, הנוף, הגבעות והואדיות, והם אלה היוצרים את האותנטיות והשורשיות שבערכי יקב הרי גליל".   איך עושים יין?……. 90 אחוז מהגפנים בכרמי "הרי גליל", הנם זנים אדומים: קברנה סוביניון, מרלו, פינו נואר, סירה, סנג'ובזה, ברברה ופטיט ורדו. היתר לבנים: שרדונה, סוביניון בלנק ויונייה. הכרמים מצויים בסביבתו הקרובה של היקב והמבקרים באזור יכולים לצפות בשורות ארוכות של גפנים המכסות את מדרונות ההרים המקיפים את קיבוץ יראון. יקב הרי גליל שוכן בלב האזור בו נמצאים כרמיו ופועל למען הקהילה החיה בו ומשלב בהווייתו תעשייה, חקלאות ותיירות.    10 שנים של יין, תרבות וקהילה בשנים האחרונות הוכיח יקב הרי גליל את מעורבותו בחיי הקהילה באזור הגליל. שיתופי פעולה ומתן חסויות בתחומי התרבות, החינוך והספורט . כמו תיאטרון מראה בק"ש, מכללת תל-חי, פרויקט חקלאות ויין עם ביה"ס התיכון הר וגיא, אלימות נגד נשים, תערוכות, קבוצות ספורט עממי: אופניים, כדורגל, שח מט ולאחרונה החל שיתוף פעולה עם עמותת הכוריאוגרפים בישראל, למחול מודרני, במסגרת זו התקיים בשבוע שעבר האירוע "רוקדים הרי גליל", בו הציגו יותר מ-40 רקדנים יצירות מחול בין חללי היקב, זאת לצד טעימות יין, סדנאות, יריד טעמים ומסיבת ריקודים שהשאירה הרבה טעם של עוד וקוצר סבלנות לקראת אירועי קונצרט הבציר המסורתי, שיחול השנה לקראת סוף יולי.   הביקור ביקב: היקב מציע סיורים בתשלום לקבוצות ויחידים, בתיאום מראש. הסיור משלב הליכה במסלול תהליך היצירה, החל מקבלת הגפנים ומיונם, דרך מיכלי הנירוסטה, חדר חביות עץ האלון, צפייה בסרטון, טעימת יינות מודרכת ותצפית על הנוף הגלילי בליבו שוכן היקב. בחנות היקב ניתן לקנות  יינות, אביזרי יין, ספרות יין ומוצרים מתוצרת הגליל. מרכז המבקרים פתוח כל השנה למעט יום שבת, ימי צום וימי זיכרון. ההדרכה מתקיימת בעברית, באנגלית וברוסית.   נדמה כי בסיפור הזה ישנם את כל המרכיבים שהופכים יקב ללהיט: נוף מדהים, אוויר צלול, חוויה של מקום ואנשים, וכמובן- הרבה יין טוב. עד אז, נרים עוד כוס לחיים טובים ולחיי 10 השנים הבאות.        

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות