שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

אל תקרא לי שיכר

כתב וצילם: רן בירון
יקב גרנדה מייצר יין רימונים בגן הדרום. היקב בבעלות האחים אברהם ועובדיה קאשי.

 09/05/2010
 
 כתב וצילם: רן בירון

השתתפתי בסיור כתבים ביקב גרנדה המייצר יין רימונים בגן הדרום, שוחחתי עם האחים אברהם ועובדיה קאשי ועם דן ליאור, מנכ"ל ה"סקוטית" המשווקת, התרשמתי, למדתי והחכמתי.
  כמי שהתחנך על ברכי היין האירופאי, מזה שלושה עשורים, ומעורה היטב במהפכת האיכות של היין הישראלי בשני העשורים האחרונים, צרם לי הביטוי "יין רימונים", אבל כאשר יינות בשם זה החלו להופיע בשוק הישראלי, חשבתי לעצמי כי ייתכן ואני טועה. אולי בכל זאת מותר לקרוא למשקאות אלו בשם יין. בדקתי במקורות שונים ואכן, מסתבר כי רק בארצות איחוד אירופה (EW ), על פי חוק, מותר לכנות בשם יין (WINE ) משקאות המבוססים על תסיסה של ענבים בלבד. בשאר ארצות העולם, המונח יין פירות מקובל ושגור בפי כל.צילם רן בירון   חיטוט מהיר באינטרנט, גילה לי אין ספור יקבים, בארצות הברית, בקנדה, באוסטרליה, בסין וביפן, המתגאים ביינות המבוססים על תסיסת פירות וקוראים למשקאותיהם בשם המפורש "WINE”.   WIKIPEDIA מציג רשימה ארוכה של פירות , פרחים וירקות שמהם מקובל, בארצות שונות, ליצר יינות ולקרוא להם בשם "יין". מלבד הפופולריים ביותר, כגון שזיפים, פירות יער, אגסים ודובדבנים, כוללת הרשימה גם בננות, תות שדה, ליצ'י, מנגו, עגבניות, אבטיחים, קיווי ועוד.   בקוריאה, מציינת WIKIPEDIA מקובלים מאד יינות שזיפים וכך הם נקראים שם. כך גם בסין ובטייוואן. בהוואי, באי מאויי, מיוצר יין אננס בשם Maui Blanc Wine, אשר מותסס במיכלים עם בקרת טמפרטורה, ורמת האלכוהול בו מגיעה ל 11.5% , ממש כמו יין ענבים אלגנטי.   ככל שנברתי בחומר, גיליתי יותר ויותר משקאות מבוססי תסיסת פירות המוצעים על ידי יצרניהם, ללא כל בושה, בשם המפורש "יין".   אכן, היקב מציג את המוצר כ"יין רימונים", אך לא מתעלם (בתווית האחורית) מהעובדה שזה למעשה שיכר. גם ה"סקוטית" אשר משווקת את המוצר מציעה אותו כ"יין (שיכר) קינוח "גרנדה" מרימונים מובחרים, כשר לפסח"   ה"סקוטית", חתמה על הסכם שיווק והפצה של מוצרי יקב הרימונים "גרנדה" מגן הדרום, המייצרת יין (שיכר) רימונים מתוצרת חקלאית מובחרת.   יקב "גרנדה", הוקם בשנת 2002 והוא נמצא בבעלות האחים אברהם ועובדיה קשי, חקלאים ותיקים שמומחיותם גידולים אורגניים של אפרסמונים ורימונים בעיקר ליצוא. השניים עובדים בהתאם לתקן היורוגאפ האירופי המכתיב שימוש בחומרים ידידותיים לאדם ולסביבה.   אברהם ועובדיה קאשי: "החלום שלנו הוא להעניק חוויה למבקרים אצלנו, לשמח אנשים ולענות לצרכנים על צרכיהם הבריאותיים". השניים הדגישו כי כיאה ליקב בוטיק, כל היצור מתבצע בעבודת יד למעט שלב הביקבוק והפיקוק, וכי השיכר נטול אפיצות וטעמי לווי הנוצרים מקליפת הפרי.   מנכ"ל הסקוטית דן ליאור: "אנו גאים על הצטרפות יקב גרנדה לארסנל מוצרינו. תחום שיכר הרימונים צובר תאוצה בעולם ובישראל בעיקר לנוכח הטרנד הבריאותי והסקוטית שמחה שתוכל מעתה לתת את המענה הטוב ביותר ללקוחות גם בתחום זה".   יקב גרנדה ייצר בשנת 2010 כ-28 אלף בקבוקים, מפרי הרימונים אשר גדלים על שטח של 6 דונם בבעלות המשפחה וכ-15 דונם בחכירה, באזור השפלה הפנימית.   מחירים: יין קינוח : החל מ- 65 ₪ יין חצי יבש: החל מ- 83 ₪ (להשיג מחודש יולי)

לגמתי בהנאה רבה מיין הרימונים המתקתק וחשתי בחמיצות הרימונית האפיינית המקנה למשקה את רעננותו הנעימה לחך. ולא שכחתי… גם בריא! לחיים.

 

 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. Ronen Nachman

  שלום רן בירן. משקה "הבירה" לא מוזכר כלל במקרא ולאור היות הבירה כה נפוצה בתקופת המקרא, סביר שהבירה כן הוזכרה אך במילה אחרת ולא במילה "בירה". אז מהי המילה? ובכן לעניות דעתי הבירה בתקופת המקרא נקראה "שיכר" ואילו השיכר של ימינו – דהיינו יין אלכוהולי שתסס מפירות אחרים, לא ענבים, כונה במקרא דווקא במילה "עסיס". ולכן בהמשך למאמר הנ"ל שלך: יין זה רק מענבים, עסיס הוא מפירות אחרים ושיכר זה בכלל בירה. או לפחות אלו השמות שלהם במקרא, גם אם כיום יש להם משמעויות אחרות וחבל שכך. ראשית עלינו להבין שבירה, דהיינו המשקה האלכוהולי שעשוי מתסיסה של דגנים, הייתה מאוד נפוצה בעולם העתיק ובימי המקרא, בוודאי יותר נפוצה ופופולארית מיין-רימונים או יינות מפירות אחרים, ממש כפי שהמצב כיום בארץ ובעולם ואף ידוע שבמצרים שילמו בכדי בירה לפועלים. נמצאו בארץ פכיות של בירה מהתקופה המקראית, החל מימי הפלישתים וגם לפי הארכיאולוגים הבירה הייתה משקה פופולארי אז. שנית השיכר מוזכר בפסוקים רבים ביחד עם היין בכל הקשור לאלכוהול ושיכרות והיות והבירה היתה כה נפוצה – אזי כנראה הכוונה ששיכר זה בירה ולא יין-מפירות. להלן מספר דוגמאות מתוך רבות ביותר: • ויקרא פרק י' פסוק 9 "יַיִן וְשֵׁכָר אַל-תֵּשְׁתְּ אַתָּה וּבָנֶיךָ אִתָּךְ בְּבֹאֲכֶם אֶל-אֹהֶל מוֹעֵד" • במדבר פרק ו' פסוק 3 "מִיַּיִן וְשֵׁכָר יַזִּיר חֹמֶץ יַיִן וְחֹמֶץ שֵׁכָר לֹא יִשְׁתֶּה" • דברים פרק יד' פסוק 26 "וְנָתַתָּה הַכֶּסֶף בְּכֹל אֲשֶׁר-תְּאַוֶּה נַפְשְׁךָ בַּבָּקָר וּבַצֹּאן וּבַיַּיִן וּבַשֵּׁכָר וּבְכֹל אֲשֶׁר תִּשְׁאָלְךָ נַפְשֶׁךָ וְאָכַלְתָּ שָּׁם לִפְנֵי יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ וְשָׂמַחְתָּ אַתָּה וּבֵיתֶךָ" • פרק כט' פסוק 5 "לֶחֶם לֹא אֲכַלְתֶּם וְיַיִן וְשֵׁכָר לֹא שְׁתִיתֶם לְמַעַן תֵּדְעוּ כִּי אֲנִי יְהֹוָה אֱלֹהֵיכֶם" • ישעיהו פרק ה' פסוק 22 "הוֹי גִּבּוֹרִים לִשְׁתּוֹת יָיִן וְאַנְשֵׁי-חַיִל לִמְסֹךְ שֵׁכָר" שלישית אפשר להבין זאת מהפסוקים המעטים במקרא המתייחסים לעסיס, ומהם עולה שזהו משקה אלכוהולי מפירות: • ישעיהו פרק מ"ט פסוק כ"ו: וְהַאֲכַלְתִּי אֶת-מוֹנַיִךְ אֶת-בְּשָׂרָם, וְכֶעָסִיס דָּמָם יִשְׁכָּרוּן" דהיינו העסיס משכר ואינו סתם מיץ. • עמוס פרק ט פסוק י"ג: הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם-יְהוָה, וְנִגַּשׁ חוֹרֵשׁ בַּקֹּצֵר, וְדֹרֵךְ עֲנָבִים בְּמֹשֵׁךְ הַזָּרַע; וְהִטִּיפוּ הֶהָרִים עָסִיס, וְכָל-הַגְּבָעוֹת תִּתְמוֹגַגְנָה". איך הגבעות יתמוגגו אם לא מהאלכוהול בעסיס… • שיר השירים פרק ח' פסוק 2:" אֶנְהָגֲךָ אֲבִיאֲךָ אֶל-בֵּית אִמִּי תְּלַמְּדֵנִי אַשְׁקְךָ מִיַּיִן הָרֶקַח מֵעֲסִיס רִמֹּנִי". ממש כותבים אשקה אותך יין העשוי מרימונים, ולא שיכר מרימונים.

  בעקבות השאלה ששלחתי לישראל פרקר הוא גם שלח לי את הקישורים מטה וראיתי שעוד מישהו כנראה חושב כמוני.
  http://ancientroadpublications.com/Studies/BiblicalStudies/BeerintheBible.html
  ומקור לכך:
  http://members.bib-arch.org/publication.asp?Volume=36&ArticleID=4&Issue=5

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות