שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

היקב הראשון ברחובות

מאת: ישראל פרקר
ניסן קנטרוביץ הקים ביתו ברחובות ב1891 ובחצר הבית הקים את היקב הראשון ברחובות.

היקב הראשון ברחובות

 07/05/2010
 
 מאת: ישראל פרקר

בפינת רחוב יעקב ברחובות, בבית מס 2 ,נמצא הבית השני במושבה, ביתו של ניסן קנטרוביץ שנבנה ב1891. בחצר הבית הוקם היקב הראשון של המושבה.
הבית הראשון במושבה נמצא ברחוב יעקב 20. זהו ביתו של לייב יוספזון. בית זה כמעט לא שונה מאז הוקם ב 1890 .

מספרים ברחובות שמיקום שני הבתים הראשונים נקבע על פי גובה האנשים. לאחר רכישת אדמת דוראן ביקשו משני חברים, יוספזון וקנטרוביץ ללון במקום כדי לקבוע "חזקה". בתמורה ניתנה להם זכות לקבוע היכן יבנו את ביתם. קנטרוביץ החליט להקים את ביתו על הגבעה המערבית (גבעת האהבה) ויוספזון על הגבעה המזרחית (גבעת הפעמון) . אבל… הם קצת חששו והחליטו להתמקם על שתי הגבעות ולצעוד זה לקראת זה כאשר הם קוראים בקול ולעצור כאשר הם שומעים אחד את השני.
קנטרוביץ שהיה גבוה ורגליו ארוכות, צעד במרץ ירד מהגבעה לכן ביתו נמצא בפינת רחוב יעקב והרצל. יוספזון שהיה נמוך ורגליו קצרות פסע בנחת ובקושי הספיק לרדת מהגבעה. כך נקבע מיקומם שני הבתים הראשונים במושבה.

במלחמת העולם הראשונה ניסן קנטרוביץ' נתמנה על ידי הועד כ"מוכתר" של המושבה רחובות, בזכות ידיעתו הרבה את השפה הערבית.

רבקה קנטרוביץ נינתם של סימה וניסן קנטרוביץ סיפרה לנו את אשר שמעה מיהודית קנטרוביץ, נכדתה של סימה וניסן, על הכרמים והיקב הראשון של רחובות.

"כשהגיע הברון רוטשילד לארץ הוא רצה להשליט באמצעות פקידיו סדר חדש בזני הענבים המיועדים לעשיית יין ולשתול זנים חדשים. ברחובות היו זני ענבים טובים. בראשון לציון ובזכרון יעקב הסכימו הכורמים לעשות – באמצעות פקידיו – את רצון הברון שהיה אחד מהאנשים העשירים ביותר בעולם באותה תקופה.
אולם הסבא שלי, ניסן קנטרוביץ – מרד!
הוא אמר: הענבים שלנו טובים מאוד ומוצלחים על האדמות שלנו. אני מתנגד לעקור ענבים טובים ולשתול מחדש ענבים אחרים, המוכרים בצרפת, ומתאימים לאקלים ולאדמה שלה, ולא של ארץ ישראל.

סבי שכנע את שר הכורמים ברחובות למרוד בברון ובפקידיו, והקים, בחצר שלנו, את היקב הראשון של רחובות.
כל הכורמים ברחובות הלכו כאיש אחד אחרי סבי, ומסרו את ענבי היין ליקב שלו בלבד, כאשר כורמים אחרים בארץ, מסרו בהכנעה את הענבים שלהם ליקבי הברון בראשון ובזכרון.

היין שהופק ביקב של סבי, נקרא על שם היקב שלו – "יין קנטרוביץ".

לפני מספר שנים ביקרתי בבון, גרמניה. זכרתי, מסיפורי המשפחה, שאבי ואחיו מכרו את יין קנטרוביץ בגרמניה. זאת משום שבצרפת שלט יין הברון ביד רמה.
בהיותי בבון, הבחנתי בכרמים רבים מסביב. סיפרתי לאנשי המקום את הסיפור על היקב המשפחתי שלי, ושאלתי אותם, אם אי פעם שמעו בסביבתם על יין קנטרוביץ.
והם ענו:
– לא בבון, אבל בברלין, ידוע לנו שיש ביקבים יין עתיק ונדיר הנקרא – יין קנטרוביץ – ונחשב מאיכות מעולה…
כך קיבלתי דרישת שלום ממשפחתי – מעבר לזמן ולמקום…"