שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יין בים האגאי

כתב וצילם: אמנון פלד
לכל מקום שמגיעים חובבי יין הם מחפשים יקב מקומי. בעיר העתיקה של רודוס (פנינת תיירות אמיתית) מצא אמנון פלד מספר חנויות לממכר יין ומשקאות אלכוהוליים וכולם המליצו לבקר ביקב שהוא גאוות האי, וכך הגיע ליקב בשם Emery.

יין בים האגאי

כתב וצילם: אמנון פלד

 
למי מאיתנו לא מתחשק מידי פעם לברוח מהמולת היום – יום ולנפוש מספר ימים באיזה אי יווני קרוב וקסום?  אכן בהחלטה ספונטאנית של מהיום למחר מצאנו את עצמנו נופשים באי רודוס בים האגאי.

כידוע לכם, לנו חובבי היין יש שריטה עמוקה בראש, שביטויה הוא שלכל מקום שאנו מגיעים אנו מחפשים יקב מקומי. בעיר העתיקה של רודוס (פנינת תיירות אמיתית) מצאתי מספר חנויות לממכר יין ומשקאות אלכוהוליים (איך אפשר בלי Ouzo) וכולם המליצו לבקר ביקב שהוא גאוות האי וכך הגעתי ליקב בשם Emery.
יקב Emery ממוקם בכפר הציורי ,Embona בגובה 700 מטר ברכס הרי אטאוירוס (Attaviros) שגובהם מגיע ל- 820 מטר, הנמצא כ-50 ק"מ דרומית מערבית לעיר רודוס. הדרך המקסימה אל הכפר מטפסת מאזור החוף ונוף מרהיב נשקף כמעט מכל נקודה על הדרך. לאורך הדרך חולפים על פני מטעי זיתים וכרמים ופה ושם גם רואים עצי תאנה. פה המקום לציין כי רוב הכרמים אינן מטופחים, כמו שאנו מכירים מאזורי יין אחרים בעולם. רובם אינם מושקים כלל אלא ניזונים ממי גשמים בלבד. חלקות הכרמים קטנות יחסית ושטחן אינו עולה על שני דונם לכל היותר. הכרמים שייכים לכפריים שמעבדים אותם בשיטות שאנו כבר שכחנו ובקיצור הטכנולוגיה החקלאית המתקדמת טרם נטעה שורש באזור. בכפר Enbona עצמו נמצאים שלושה יקבים קטנים כדוגמת יקבי הבוטיק והגראז' שאנו מטיבים להכיר בישראל.

יקב Emery הינו יקב בינוני שנחשב כיקב הפרטי הגדול באי רודוס. כמו כן נחשב היקב כאחד הגדולים ביוון כולה (כידוע האי רודוס הוא טריטוריה יוונית). היקב נוסד ב- 1923 והתמחה בייצור משקאות אלכוהוליים וליקרים ובשנת 1966 התחילו בייצור יין. בשנת 1974 נבנה היקב במיקומו הנוכחי ונחשב אז כיקב מודרני.
היקב קולט בעיקר ענבים מזן Athiri ו- Amoryano האופיינים לאזור וכן כמויות מעטות מזני קברנה סוביניון , מרלו, מוסקט וסוביניון בלאן. הכרמים שנמצאים בבעלות פרטית של חקלאים באזור וממוקמים במורדות הצפון מערביים של הרכס, חשופים לשמש בעיקר בשעות אחר הצהרים והרוח הצפון מערבית גורמת לאיוורור טוב של הגפנים והפרי. למעלה מ-50% מהכרמים אינם מושקים כלל והגידול מבוסס על מי גשמים בלבד. תופעת דילול הכרם או הדליה אינה מקובלת כאן והתנובה הממוצעת היא כ-800 ק"ג לדונם. לקראת סוף אוגוסט בוצרים את הזנים הלבנים ובאמצע ספטמבר בוצרים את זנים המיועדים לייצור יין אדום. בעת הבציר רמת הסוכר עומדת על 12-13 בומה. רוב היין מבוקבק כחודשיים לאחר התסיסה לאחר איחסון במכילי נירוסטה. ליקב חדר חביות בגובה פני הקרקע שאינו מאוורר או מצויד באביזרים לשמירה ובקרת לחות. זמן האחסון בחביות הוא עד 8 חודשים ורק במקרים מיוחדים ולפי החלטת היינן נשאר היין תקופה נוספת של עד 4 חודשים במקרה הטוב. כאמור היקב מייצר מגוון רחב של משקאות אלכוהוליים וליקרים אך אני אתרכז במספר יינות שטעמתי.

– Zacosta – יין אדום יבש בגוון אדום סגול עשוי 100% ענבי Amoryano המיושן כ- 8 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. ליין בוקה המשלב וניל, תבלינים, זית. היין ארומתי וטעם של שוקולד מריר מורגש כאשר היין נפתח.
– Athiri – יין לבן בגוון זהוב העשוי מ-100% ענבי Athiri עם ארומה של הדרים, פריחת לימון ואננס. וניתן גם לחוש טעמי בננה ואגס. היין פירותי עם חמיצות מעודנת.
– Villare – יין לבן זהוב וקל העשוי גם כן מ-100% ענבי Athiri בעל ארומה פרותית עשירה ומרעננת וטעם קטיפתי מעודן. קיים איזון בין רמת האלכוהול (13%) ורמת החומציות והסיומת משאירה בפה טעם של עוד. היין נחשב כאחד מיינות הדגל של היקב.
– Granrose – יין רוזה המיוצר מענבי Amoryano אדומים הגדלים באזור. היין מיוצר בשיטה ייחודית בה התירוש נסחט זמן קצר (כ- 5-6 שעות) לאחר ריסוק האשכולות (Creshing) ולאחר סינון ראשוני מתחיל תהליך התסיסה. ליין ארומה המזכירה טעמים של פירות טריים ומיוחד תות שדה.
– Efreni – יין קינוח לבן ומתוק ברמת אלכוהול של 14.3%. היין, עשוי מענבי מוסקט שתסיסתם הופסקה באמצע התהליך, בגוון צהוב זהב בעל ארומה של פרחי בר. ליין גוף בינוני והטעם המתוק עושה חגיגה בפה.

ביקב מרכז מבקרים המיועד לארח קבוצות תיירים שמגיעים בעיקר מצפון אירופה ובדרך כלל מוגשים לטעימה המשקאות האלכוהוליים כגון Ouzo וליקרים שהיקב מייצר. הטעימות מוצעות בכוסות פשוטים שאינן מתאימות לחלוטין לטעימות יין. הגעתי ליקב ללא תאום מוקדם ואיתרע מזלי לפגוש את היינן Stergos Hadzisavvas , שהינו מהנדס כימאי שסיים תואר שני בייננות באוניברסיטת Davis בקליפורניה. היינן שמח לספר על תהליך גידול הענבים באזור וייצור היין ביקב ולצורך הטעימות הביא מתוך המעבדה כוסות שמתאימות לטעימת יין. היינן לא שכח לציין בסקירתו שיינות היקב זכו במדליות זהב וכסף וברונזה בתערוכות יין בינלאומיות אך לא מהחשובות בהן. היינות הנמכרים ביקב ברמת מחירים של 6-10 יורו.

לסיכום אומר שהיה נחמד לבקר ביקב וללמוד על הטרואר המקומי אך לא הייתי ממלא את מזוודתי ביין תוצרת היקב על אף המחיר הנמוך. יחד עם זאת תהיה זו חוויה נעימה להתארח באחת הטברנות בכפר לשתות מיינות היקב.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות