שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

לבן כחול -לבן

כתב וצילם: אבי הלוי
בכל מה שקשור ליינות לבנים, ובכללם הרוזה, יש ליקבי ישראל היצע עצום.

  

 כתב וצילם: אבי הלוי

בשקט וברוגע, כשהיא חוסה בצילו הגדול של אירוע אשכול הזהב 2010, התקיימה בשעות הצהריים של יום רביעי 21.4.10, במלון דייויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, טעימת יינות לבנים ישראליים.
את הטעימה ארגן סטודיו בן-עמי לרגל יום העצמאות ה-62 של מדינת ישראל במטרה לקדם את המודעות והפירגון ליינות הלבנים הישראלים. באירוע השתתפו למעלה מחמישה עשר יקבים אשר הציגו את מיטב היינות הלבנים שיוצעו לנו בקיץ הקרוב. כמו כן השתתפו באירוע יצרני גבינות מקומיות ויצרני שמן זית ישראלי.צילם אבי הלוי

תענוג היה להסתובב באולם הממוזג של מרכז הכנסים של מלון דייויד אינטרקונטיננטל ולטעום יינות רוזה ויינות לבנים מקוררים היטב. תנאי האירוע (היה מיועד לקהל המקצועי בלבד) אפשרו לטעום בנחת כל יין ויין ולקבל את ההסברים הדרושים מהמציגים. רוב היינות היו יינות צעירים מהבציר האחרון, בציר 2009, אך היו גם יינות מבציר קודם, בציר 2008. השנה הצטרפו עוד כמה יינות רוזה להיצע המוכר לנו משנים קודמות וכן כמה יינות שהורכבו מתערובת לא שגרתית של זנים לבנים.

בעמדת הטעימה של יקבי ציון טעמתי בלנד של אמרלד ריזלינג עם פרנץ' קולומבר ביחס של 75% ו- 25%, בהתאמה. יין מאוד כייפי עם חמיצות לימונית מרעננת. כמו כן היו בטעימה ה-'דולב' שהוא אמרלד ריזלינג חצי יבש, וה-'המבורג' – יין מוסקט מתוק. האטרקטיביות של יינות יקבי ציון הלבנים גבוהה במיוחד עקב מחירם הנמוך: 29-35 ש'.

אצל יקב גוש עציון טעמתי יוהנסברג ריזלינג מבציר 2008 – יין נקי ויבש שילך מצוין עם אוכל מתאים. כמו כן מציע יקב גוש עציון שרדונה מבציר 2008 שלא עבר מלולקטית ושליש ממנו התיישן בעץ. יין שעונה לטרנד של השנים האחרונות.

יקב תבור הטעים את הסוביניון בלאן 'גיר' מסדרת 'אדמה' בציר 2009 – אותו יין ממש שזכה מאוחר יותר, עוד באותו יום, במקום הראשון מבין אחד עשר יינות סוביניון שהתמודדו בתחרות אשכול הזהב 2010. לא מזמן זכה היין הזה, שמחירו 65 ש', במקום מכובד גם בתחרות 'תמורה למחיר' של סטודיו בן עמי שהתקיימה לפני חג הפסח. עוד היו בטעימה שרדונה 'תבור' 2009 ו- 'פנינים לבן' 2009 – גווירצטרמינר מבעבע קלות, מתקתק וטעים.

יקב ברקן המתהדר בסלוגן 'אומנים ביצירת יין אדום' הוכיח שהוא דווקא יודע לייצר יינות לבנים איכותיים… אהבתי מאוד את הסוביניון בלאן 2008 מסדרת הרזרב ושמחתי לטעום גם טעימת 'חבית' את אותו יין מבציר 2009 שהובא לטעימה ממיכל הנירוסטה שבו הוא שוהה. עוד היו בטעימה אמרלד ריזלינג רזרב 2008 ושרדונה רזרב 2008 שבוקבק לאחרונה. יש לציין שיין לבן נוסף של ברקן, שלא היה בטעימה הנוכחית, זכה לפני פסח במקום מכובד בתחרות 'תמורה למחיר' וזהו הסוביניון בלאן 2009 מסדרת 'קלאסיק'.

יקב סגל הטעים את הפיוז'ן הלבן 2009 שזכה לפני פסח במקום ראשון לבלנדים לבנים בתחרות 'תמורה למחיר' ואת ה- 'סינגל' שרדונה 2008.

יקבי כרמל הציעו לטעימה שלושה יינות מהסדרה האזורית: ויונייה 2008, גווירצטרמינר 2009 וסוביניון בלאן 2009. הויונייה עשוי היטב, הגווירצטרמינר חצי יבש ויגרום הנאה רבה לאוהבי מתיקות קלה ביין. היין הזה ממש זכה מאוחר יותר באותו ערב בתחרות 'אשכל הזהב 2010' במקום שני בקטגוריה 'זנים לבנים נוספים'. אני אהבתי במיוחד את הסוביניון בלאן שהיה מאוד ארומאטי ומרענן. הסוביניון הזה, שמחירו כ- 55 שקלים, זכה לפני פסח במקום ראשון מבין יינות הסוביניון שהתחרו בתחרות 'תמורה למחיר'.

בדוכן הטעימות של יקב עמק האלה טעמתי סוביניון בלאן מצוין מבציר 2008 שרובו ס.ב. (90%) ומיעוטו סמיון. יופי של יין, ארומאטי ומרענן. עוד טעמתי במקום את השרדונה 2008 שהושק לפני זמן לא רב. שרדונה מצוין לטעמי, גם מלולקטית וגם עץ, אם כי ברמה מתונה.

ליקב אלכסנדר הפתעה: יין רוזה 2009 מהזן פטיט וורדו – רוזה יבש שכנראה יתאים לאוכל. גם השרדונה 2008 מאוד יבש. הסוביניון בלאן 'ליזה 2008', לעומת זאת, ארומאטי ומרענן מאוד.

גם ליקב בנימינה רוזה מעניין, מסדרת יוגב, והוא מורכב ממלבק וקריניאן ביחס 60% ו- 40% בהתאמה. זהו רוזה פירותי מאוד שעושה טוב בפה. גם הבלנד סוביניון-שרדונה מעניין ומוצלח, מזכיר במשהו את אותו בלנד מיקב פלם. בנוסף טעמתי אצל יקבי בנימינה בלנד לא שגרתי של שרדונה (40%), סוביניון בלאן (35%) וויונייה (25%). הבלנד הזה הוא ה- 'ישפה' מסדרת 'אבני החושן'. יין לבן אחר של בנימינה זכה באשכול הזהב במקום מכובד והוא השרדונה 'נטול עץ' מסדרת רזרב בציר 2009.

יקב שילה הביא לטעימה רוזה ושרדונה, שניהם מבציר 2008. הרוזה חביב ופירותי ואילו השרדונה, שלא עבר תסיסה מלולקטית, אך שהה בחביות עץ, מפגין יותר גוף ויותר 'רצינות'.

בעמדת הטעימה של יקב טפרברג טעמתי יין שזכה בערב במקום השני מבין אחד עשר יינות סוביניון שהתמודדו בערב בתחרות אשכול הזהב 2010, והוא הסוביניון בלאן 2009 מסדרת טרה. יופי של סוביניון, עשבוני ומרענן. השרדונה 2009 של טפרברג, מסדרת 'סילבר', פריך מאוד ואילו הבציר מאוחר 2008 אף הוא מסדרת 'סילבר' מתוק ומתחנף.

הרוזה 2009 של יקב הרי גליל, זכה לפני חג הפסח במקום ראשון בתחרות 'תמורה למחיר' מבין יינות הרוזה שהוגשו לתחרות והוא גם היה הראשון שטעמתי בדוכן של יקב זה. אחר כך טעמתי ויונייה 2009 ולבסוף את ה- 'אביבים 2007' שאותו אני מאוד אוהב והוא הפייבוריט אצלי לליווי ארוחות אם אין שרדונה בסביבה… האביבים הוא יין עתיר פרסי אשכול הזהב – גם בציר 2007 וגם הבציר החדש, 2008, זכו במקומות גבוהים בתחרות בשנתיים האחרונות.

יקבי רמת הגולן הטעימו שלושה יינות ששניים מהם זכו אחר כך בערב במיקומים גבוהים באשכול הזהב 2010: הסוביניון בלאן מסדרת ירדן 2009, זכה במקום שלישי, אחרי ה'גיר' של תבור וה'טרה' של טפרברג. השרדונה 'אודם' 2008 זכה במקום ראשון מבין יינות השרדונה המיושנים בעץ. טעמתי גם את השרדונה קצרין 2006 שקרנו ירדה מאז החלה הנהירה אחרי יינות שרדונה נטולי מלולקטית ונטולי עץ. באורח מפתיע דווקא השרדונה אודם מצליח להתחבב על כל אוהבי השרדונה, למרות המלולקטית ולמרות העץ.

יקב קסטל הביא לטעימה את הקסטל C מבציר 2008 – שרדונה אלגנטי ומתון

ליקב עגור יין רוזה בשם ROSA שמורכב מקברנה פרנק וקברנה סוביניון ביחס 50-50. הרוזה הזה פירותי מאוד והטעם השולט הוא כשל תות שדה. רוזה חביב. ה- 'בלנקה' תערובת לבנה ולא שגרתית של ויונייה (55%) ויוהנסברג ריזלינג כבר מהווה יין יותר רציני, אולי בגלל הויונייה. אהבתי.

יקב יפו הטעים שרדונה מבציר 2009 – יין שזכה זכה לפני פסח במקום ראשון (!) מבין יינות השרדונה שהתחרו בתחרות 'תמורה למחיר'

ליקב רקנאטי יש, לטעמי, את הרוזה הטעים והמהנה ביותר בארץ. הרוזה 2009 ממשיך את קודמו מבציר 2008 – פירותי, לא מתוק מדי אבל מלא טעם ונעים מאוד. היין הזה זכה במקום שני בתחרות 'תמורה למחיר שהייתה לפני כמה שבועות. היה בטעימה גם שרדונה 'הוצאה מיוחדת' המיוצר במיוחד עבור רשת חנויות 'דרך היין' וסוביניון בלאן רזרב 2009 שהיה מצוין – הרבה רעננות וחמיצות לימונית נעימה. יופי של סוביניון. יין לבן אחר של רקנאטי, שלא היה בטעימה, השרדונה רזרב מכרם מנרה זכה בערב באשכול הזהב במקום שני, אחרי השרדונה אודם. היסמין הלבן של רקנאטי, שאף הוא לא היה בטעימה הנוכחית זכה במקומות מכובדים בתחרות 'תמורה למחיר' שהייתה לפני חג הפסח.

לסיכום, בכל מה שקשור ליינות לבנים, ובכללם הרוזה, יש ליקבי ישראל היצע עצום שמתחרה לדעתי באופן מצוין במחירי היינות הלבנים המיובאים. בכלל, ליין לבן יש יתרון על יין אדום בכך שמלכתחילה מדובר ברמת מחירים נמוכה יחסית ליינות אדומים ובכל מחיר נתון תמיד נקבל יין לבן ברמת איכות גבוהה מן המקביל לו ביינות אדומים. כל הכבוד ליקבים, כל הכבוד לסטודיו בן עמי, יופי של טעימה והלוואי שתיהפך למסורת.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות