שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ראש של יין

מאת: יעקב אור-יה
פורסם ב: מגזין יין, גורמה ואלכוהול
ראש השנה הינו יום הרה גורל לבני האדם. יום הדין הוא, ובריות בו ייפקדו, מי לטוב ומי לפחות טוב. ועל כן נהגו בקהילות ישראל להתחיל את ארוחת החג במיני מאכלים שונים, שיש בהם סמליות או סגולה לשנה החדשה המתחילה באותם רגעים ממש. הדבר הראשון שאנו מכניסים אל פינו בתחילת השנה החדשה, הוא היין.

ראש של יין

 מאת: יעקב אור-יה
פורסם ב: מגזין יין, גורמה ואלכוהול

ראש השנה הינו יום הרה גורל לבני האדם. יום הדין הוא, ובריות בו ייפקדו, מי לטוב ומי לפחות טוב. ועל כן נהגו בקהילות ישראל להתחיל את ארוחת החג במיני מאכלים שונים, שיש בהם סמליות או סגולה לשנה החדשה המתחילה באותם רגעים ממש. נהגו לאכול ראש של דג, כדי שנהיה לראש ולא לזנב. נהגו לאכול רימון, שירבו זכויותינו כרימון. נהגו לאכול גזר, כדי שייגזרו עלינו גזירות טובות וייקרעו מעלינו כל גזירות רעות. וכמובן אוכלים אנו תפוח בדבש כדי שתהיה לנו שנה טובה ומתוקה. מאכלים אלו אוכלים מתוך תקווה ותפילה כי אכילתם בתחילת השנה, יהא בכך כדי להשפיע על השנה החדשה העומדת בפתח.
ועם כל החשיבות והסגולות שיש למאכלים מיוחדים אלו, הרי הדבר הראשון שאנו מכניסים אל פינו בתחילת השנה החדשה, הוא היין, בקידוש על היין שבתחילת ארוחת החג. ומה סמליות יש ביין שהוא נבחר להיות הדבר הראשון שבא כדבר ראשון בשנה החדשה?

תחילת עידן חדש
אם נבחן את המקורות, נגלה כי לפחות בשני מאורעות שימש היין כפתיח לתחילת עידן חדש. המאורע הראשון התרחש ביציאתו של נח מהתיבה. התורה מספרת לנו (בראשית ט', כ'-כ"א): "ויחל נח איש הדמה ויטע כרם. וישת מן היין וישכר ויתגל בתוך אהלה". כלומר, הדבר הראשון שנח מצא לנכון לעשות בתחילת הפרק החדש של האנושות, היה לטעת כרם ולשתות יין. וספר הזוהר במקום מציין כי לנח נעשה נס, ובאותו היום שנטע את הגפן, הניצה הגפן ניצנים והניבה פרי. ובאותו יום נח גם סחט את הפרי, עשה ממנו יין, שתה והשתכר.
המאורע השני של שתיית יין בפתח עידן חדש היה עם לוט, לאחר שזה הוברח עם בנותיו מסדום ועמורה, טרם הפיכתם. ואף כי לא היה זה ממש פתחו של עידן חדש, הרי שהתורה מספרת לנו (בראשית י"ט) כי בנותיו של לוט האמינו כי לא נותר מלבדם איש בארץ. הן חשבו שיש הכרח להמשיך את קיום המין האנושי, ומאחר והדרך היחידה לעשות זאת היתה באמצעות אביהן, הן השקו אותו יין ועיברו עצמן ממנו. מבחינתן הן האמינו כי בכך הן מבטיחות את קיום המין האנושי, בעידן החדש שלאחר מהפיכת סדום ועמורה.

העיקר הכוונה
מה היה בסופם של שני מאורעות אלה? נראה ששתיית היין הביאה בסופו של דבר לתוצאות טובות. הזוהר מספר כי שתיית היין של נח הייתה מתוך כוונה טובה, כדי לתקן את חטא אדם הראשון. ובסופו של דבר, הביא הדבר לברכה מיוחדת שחיברה בין הא-ל ובין בנו שם, ברכה שהעם היהודי ממשיך ונהנה ממנה לאורך כל הדורות. וגם כוונתן של בנות לוט הייתה לטובה ובסופו של דבר הובילה להבאת הגאולה לעולם. שכן בתו הבכירה של לוט ילדה את מואב, ממנו נולדה רות המואביה, ממנה נולד דוד המלך, אשר מזרעו עתיד גם לקום הגואל העתידי.
לסיכום ניתן לומר כי שתיית יין בפתח עידן חדש או שנה חדשה, מעוגנת בהיסטוריה עתיקה, שבסופו של דבר גם הוכיחה את עצמה כבחירה מוצלחת. עלינו רק לזכור לשתות את היין עם כוונה טובה ולקוות ולהתפלל שיהא בכוח שתייה טובה זו לחדש עלינו שנה טובה, שנת שמחה, שנת אורה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות