שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

בברקן, הגובה קובע

כתב וצילם: רן בירון
רן בירון השתתף בהשקת סדרת "אלטיטיוד ריזרב 2007" והתרשם כי בברקן, הגובה בהחלט קובע.

 24/03/2010

 כתב וצילם: רן בירון

במפגש כתבי יין, שנערך לרגל השקת סדרת "אלטיטיוד 2007", הציגו מנכ"ל יקבי ברקן, שמואל בוקסר וצוות הייננים אד זלצברג- היינן הראשי,יותם שרון ועירית בוקסר-שנק, את יינות הסדרה, שלושה יינות קברנה, מאותה שנת בציר, שעברו תהליכי וויניפיקציה ויישון דומים, אשר נבצרו בכרמים שונים: כרם אבני-איתן שבדרום רמת הגולן, כרם עלמה וכרם דובב, שניהם בגליל העליון

לאורך השנים, ענבי כל חלקה של יקבי ברקן, נבצרו בנפרד, הותססו בנפרד והתיישנו בחביות בנפרד. דרך פעולה זאת, אפשרה ליננים לאגור מידע רב ערך על הפוטנציאל של כל כרם, דרכי הטיפול ההולמות אותו ביותר, התאמה אופטימלית בין יין וחבית ועוד. עשיית יינות סדרת ריזרב של ברקן, וכן יינות סופרייר, מונחית על פי התפישה לפיה בסופו של דבר, היין ההרמוני והמורכב ביותר יתקבל ממזיגת היינות המובחרים ביותר יחדיו ליין אחד; יין אשר יציג את סך האיכויות הטובות של כל אחד ממרכיביו, בבחינת "השלם העולה על סך חלקיו".

סידרת אלטיטיוד רזרב מהווה חריגה מתפישת עבודה זו. למעשה נוצרים בסדרה זאת, יינות אשר מהווים, כל אחד בפני עצמו, יין שלם ומאוזן, ועם זאת, מייצגים שלושה ביטויים שונים ומרתקים של זן הקברנה, מאותה שנת בציר, מכרמים שההבדל העיקרי בניהם הוא גובהם מעל פני הים.

גם בבציר 2007, שלושת הכרמים מצפון המדינה הניבו את היינות המוצלחים ביותר, כיינות יחידניים, כאשר החלק המעניין והבולט הוא השמירה על קווי האופי האופייניים לכל חלקה למרות השוני בשנת הגידול. יש בכך המשכיות מעניינת ומבורכת ליינות מהבצירים הקודמים; 2003, 2005, 2006.

בציר 2007 התאפיין בעונת גידול מאתגרת באזור הצפון. שילוב של התעוררות מוקדמת, ברד באזורים החמים שהוביל להפסדי יבול וחמסינים בזמן ההבשלה באזור הצפון הולידו אתגר אמיתי בקביעת מועד הבציר. באזור הגליל, התארכות הימים החמים הובילה לעצירת ההבשלה ואף, במקומות מסוימים, לירידה ברמת הסוכרים. תופעה בהחלט קשה להבנה, שהצריכה מעקב צמוד. אך התופעה המעניינת אולי מכולם הייתה המשך תהליך ההבשלה הפנולית גם כאשר עלית רמת הסוכרים נעצרה. דבר שאפשר לבצור ענבים בשלים ארומתית ופנולית אך עם רמות סוכר מתונות ללא צורך להגיע לרמות אלכוהול של למעלה מ 14% כמו בשנים עברו.

אופן עשיית היינות, הסבירו הדוברים, היה דומה למדי בשלושת המקרים: תסיסה חמה למדי שהמשכה בהשריה ארוכה על הקליפות, שלושה עד ארבעה שבועות. הצצה בנתונים האנליטיים לא תגלה הבדלים משמעותיים בהרכבם הבסיסי של היינות. שלושת היינות יושנו בחביות, מרביתן חדשות מאלון צרפתי, למשך 14 חודשים. כדי לשמור על בהירות אופי הפרי ולא לטשטש את הביטוי המקורי של כל כרם. היינות יושנו עוד מספר חודשים במיכל ובוקבקו ללא הצללה, לאחר סינון מינימאלי.

מנכ"ל ברקן, שמואל בוקסר, ציין בסקירתו, כי יינות אלטיטוד רזרב מבציר 2007 יושנו בבקבוק במשך שמונה חודשים ולאחר התלבטות ארוכה הוחלט להוציאם למכירה כעת, למרות שהיינות עדיין רחוקים משיאם. כדי ליהנות מהם כעת הם דורשים חידרור ממושך (לפחות שעתיים). לדעת ינני היקב, היינות יפתחו לאחר שנתיים נוספות של יישון, ויוסיפו להתיישן עוד מספר שנים לאחר מכן. מי שיניח במרתפו מספר בקבוקים למספר שנים יזכה בחוויה מתגמלת, הם אומרים.

בשלב זה, נמזגו שלושת היינות לשלוש כוסות, במקביל, כך שלטועמים היתה האפשרות להריח, לטעום, לחזור שנית אל כל אחד מהם, להעריך את איכותם, לזהות את הדקויות המבדילות ביניהם והעיקר – להנות. כל השלושה, יאמר לזכות היקב, יינות מהשורה הראשונה.

קברנה סוביניון אלטיטיוד רזרב + 412, מבוסס על 100% קברנה סוביניון מכרם אבני-איתן שבדרום רמת הגולן, דישון ועמק קדש. גובה הכרם העיקרי, אבני-איתן, 412 מטר. לאחר תסיסה והשריי על הקליפות במשך כשלושה שבועות, התיישן היין 14 חודשים בחביות עץ אלון, בעיקר צרפתיות.
ליין צבע אדום ארגמן מאד כהה, אך צלול ובוהק, והוא שופע ניחוחות של פירות יער ותבלינים. גם החך נפגש בפרותיות בולטת, יחד עם תיבול מאופק, מעט מתיקות וחמיצות נעימה, באיזון מלא עם שאר המרכיבים, כאשר ברקע טאנינים בעוצמה בינונית, נעימה לחך, מעט עץ, גוף בינוני עד מלא וסיומת קטיפתית ארוכה. תג מחיר:135 ₪.

קברנה סוביניון אלטיטיוד רזרב + 624, מבוסס על 100% קברנה סוביניון מכרם עלמה, אשר בגובה 624 מטר. כאחיו מגובה 412 מטר, גם יין זה הותסס והתיישן בחביות זמן דומה. אדום כהה מאד, כמעט שחור, מעלה ארומות נעימות של פרי בשל, במיוחד פירות יער אדומים, אשר מועברים אח"כ גם לחך, יחד עם מתיקות קלה, מאד מעודנת, מעט וניל, טאנינים מרוככים, גוף מלא, חמיצות מרעננת, בינונית, מאד מאוזנת, ומורכבות רבת גוונים. יין מאד אלגנטי, אך גם עוצמתי, יותר מאחיו הנמוך (לא להעלב…), נעים לחך, קטיפתי מאד. מכל השלושה – לטעמי, הנעים ביותר לשתייה, כבר עכשיו, לאחר חידרור נאות, עם כושר התיישנות של מספר שנים. מחירו: 135 ₪.

קברנה סוביניון אלטיטיוד רזרב + 720, מבוסס על 100% ענבי קברנה סוביניון מכרם דובב, אשר מצוי בגובה 720 מטר מעל פני הים. הותסס והתיישן בדומה לאחיו הנמוכים (בגובה הכרם, לא באיכות…). צבעו ארגמן בוהק, מאד כהה, כמעט אטום, מעלה ניחוחות של תבלינים ופירות יער, מעט אניס ומתיקות קלה מאד. גם החך חש בטעמי פירות בולטים ותבלינים מאופקים, יחד עם חמיצות נעימה, מרעננת, כאשר ברקע טאנינים בינוניים עד קשים, בגוף מלא. יין מאד מרוכז, מאד מאוזן ובעל סיומת מאד ארוכה, מלווה בטעמי קפה ושוקולד מריר. לטעמי, יין שיתיישן נפלא בשלוש השנים הבאות. תג מחיר: 135 ₪.

לסיכום, כל השלושה, לטעמי, יינות מעולים. כולם נגישים כבר עכשיו, אבל מראים סימנים מובהקים של כושר התיישנות בבקבוק, אשר בא לידי ביטוי במורכבות הגבוהה של שלושתם ובאיזון הברור שבין הטאנינים, החמיצות והפרותיות.

מעבר לעצם הצגת היינות על ידי המנכ"ל וצוות הייננים של ברקן, הייתה לנו הזדמנות נדירה לטעום, במקביל, שלושה יינות, טובים, אשר יוצרו בדיוק באותה שיטה, מאותו זן ענבים וכל "חטאם" בכך שהגיעו משלושה כרמים בגבהים של 412, 624 ו 720 מטר מעל פני הים ולימדו אותנו להבחין בדקויות אשר מבדילות ביניהם, דקויות אולי לא משמעותיות לטועם הממוצע, אבל בהחלט מרתקות ומעניינות.

מן הראוי לציין, כי במדינה חמה כשלנו, גבהים שונים, מספקים תנאי קרירות שונים, הבדלי טמפרטורות בין יום ללילה, מהירות התחממות והתקררות, לעיתים אפילו בהפרשי גובה של מטרים ספורים, ובכך ייחודם. מאחר ואי אפשר להוסיף את כל הפרמטרים האלו על גבי התווית, הגובה בהחלט מהווה תוספת נאותה לשם היין. כולנו יודעים היטב, כי כרמי בורדו, שמספקים את חומר הגלם למספר לא מבוטל של גדולי יקבי העולם, נטועים בגובה פני הים, אבל בורדו צפונית יותר וקרירה יותר מארצנו וכך הם יכולים לעשות בגובה פני הים מה שאצלנו צריך לעשות גבוה יותר. יינות ברקן מסדרת אלטיטיוד מוכיחים זאת בהצלחה מרובה.

בהצלחה! לחיים!

יינני ברקן מספרים על היינות

צילם אבי הלוי
ערך ישראל פרקר

 

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות