דיווח מיקב 1848 המשיק יינות SINGLE VINEYARD

09/02/2021
דור 7 ארגמן ופטיט סירה, מכרם רמת סירין המשך »

מידע מיח"צ:
יקב 1848 משיק שני יינות כרם יחידני, שניהם מרמת סירין שבגליל. היינות מופקים מזני ענבים המזוהים מאוד עם ישראל. ארגמן הוא זן ישראלי ופטיט סירה הוא בקטגוריית זנים 'שאומצו' על ידי ישראל.

רמת סירין
מקום גיאולוגי ייחודי בדרום מזרח הגליל. זהו רכס סלע בזלת בגליל התחתון. הקרקע וההרכב הגיאולוגי של הרכס תואמים את אלה של מרכז רמת הגולן, שהוא אזור היין האדום הטוב ביותר ברמת הגולן.
כאשר נוצר השבר האפריקאי הגדול בסוריה, לוחות טקטוניים נעו וקרום כדור הארץ נקרע. רכס אבן בזלת זה נגזר מבית הגידול הטבעי שלו ברמת הגולן אל הגליל.
השם סירין מקורו בחורבה מתקופת התלמוד. רמת סירין משקיפה מדרום מערב אל הר תבור, וממזרח על הכנרת. מנקודות מבט שונות ניתן לראות את הר הגלבוע, את רמת הגולן ואת החרמון. בנקודה הגבוהה ביותר הגובה הוא 400 מטר מעל פני הים.
הרכב האדמה הוא טוף וולקני ואבן בזלת, על סלע בזלת עמוק והיא עשירה מאוד במינרלים ומנוקזת היטב. ברמה נושבות רוחות חזקות מכיוון הים התיכון. רוחות אלו מקררות את הענבים ומאווררות את הגפנים. האקלים הוא ים תיכוני, עם קיץ ארוך וחם, לילות קרירים, חורפים רטובים וקרים.

המחקר הראשוני ברמת סירין נערך על ידי ד"ר פיני סריג, אגרונום מהידועים והמנוסים בישראל המלווה את יקב 1848. כאשר ד"ר סריג שלח את דגימת האדמה למעבדה בשנת 2008, המומחים הניחו כי מדובר בדגימה מכרם יונתן במרכז הגולן, מכיוון שהרכב הקרקע זהה.

כרם הארגמן
כרם הארגמן נטע בשנת 2012 על מורדות רמת סירין הפונה להר תבור. סמוך לכרם נטוע בוסתן עצי שקד ותל גדול של אבני בזלת שנבנה לצורך יצירת מאגר מים.
הארגמן הוא זן שפותח בסוף שנות השבעים. זו הכלאה בין קריניאן לזן הפורטוגזי Souzao.
פירוש השם "ארגמן" בעברית הוא סגול עמוק.
ארגמן ניטע לראשונה בשנות השמונים במטרה לשמש כבלנדר ליינות אדומים. הוא מוסיף צבע וחומצה בריאה ליין. במקור הוא לא נועד להיות יין זני. באמצע שנות התשעים, הארגמן הזני הראשון זכה במדליה. בשנות ה2000 נעשו ניסיונות לנטיעות ארגמן חדשות באזורים גבוהים יותר ובהגבלת יבולים, על מנת להפיק יינות איכות. נרשמו מספר הצלחות וארגמן עלה על מפת יינות האיכות בישראל. לאחרונה, מתחדש העניין בזנים מקומיים, דבר שהגביר את הסקרנות לגבי זן זה.
ארגמן מאופיין בצבע אדום עמוק, ארומה של דובדבנים שחורים וסיומת מפולפלת.

כרם הפטיט סירה
כרם הפטיט סירה נמצא בצידו השני של הרכס, על מדרון המשקיף על הכנרת. הוא ניטע בשנת 2009. פטיט סירה הוא זן ענבים שפותח בדרום צרפת בשנת 1868, שם הוא מכונה דוריף. הזן הוא  הכלאה בין סירה לפלורסין.
פטיט סירה הובא לישראל כבלנדר בשנות השבעים של המאה העשרים, גם במטרה לספק ולחזק צבע ביינות.
בהיעדר זנים מקומיים, הקריניאן והפטיט סירה אומצו בישראל כזנים "כמעט ישראלים". בתחילת שנות ה -2000 . היקבים החלו להפיק יינות איכות מזן זה כאשר הם מגדלים אותו באזורי איכות ובהגבלת יבולים.
הפטיט סירה הוא לרוב יין רב עוצמה בעל גוף מלא. צבעו שחור כהה, כמעט כמו דיו. ליין טעמים בולטים של פירות יער שחורים ושזיפים בשלים, עם ניחוחות מורגשים של סיגליות ורמז לגוון אדמתי. היין מורכב ובעל סיומת ארוכה במיוחד.

משפחת שור
משפחת היין הזו החלה את דרכה בשנת 1848. יצחק גלינא־שור הקים את היקב המשפחתי במרתף הצמוד לכותל המערבי בירושלים העתיקה ומאז דור אחר דור ממשיכה משפחת שור להפיק יין כדרך חיים.
בשנת 2006 יוסי שור, הדור השמיני של המשפחה ,הקים את יקב 1848 על מנת להביא ליידי ביטוי מיטבי את הכרמים אותם נטע באזורי היין המובילים בישראל החל משנת 2000. בשנת 2011 הצטרף ליקב יינן צרפתי – אילן אסולין אשר רכש את השכלתו וניסיונו בבורדו שבצרפת. בפועלו היקב שם דגש על שימוש בחקלאות מתקדמת, מקצוענות, תשומת לב לפרטים וחדשנות טכנולוגית, זאת במטרה לייצר יינות איכות.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *