שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פלם – מפגש מרתק במרתף החביות

כתב וצילם: רן בירון
כתבנו היה אורח של משפחת פלם ביקב ובמרתף החביות של יקב פלם.

 21/03/2010
 
  כתב וצילם: רן בירון

יקבים נוהגים להזמין כתבי יין להשקת יינות חדשים. בעלי ומנהלי יקב פלם, חרגו מהמקובל ושידרגו את אופי ורמת האירוח ממפגש אחד עם קבוצה גדולה של כתבים למספר מפגשים אישיים עם כתבים בודדים. כך, היה לי הכבוד להיות אורחם של גולן, גלעד וישראל פלם, ביקב המשפחתי המטופח, הממוקם בצומת אשתאול, לרגל השקת שני יינות הדגל של היקב, הקברנה סוביניון ריזרב 2007 והמרלו ריזרב 2007

לא פעם אני חושב, כי אם הייתי צריך לדרג את ההנאה מטעימת יין על פי המיקום, אין לי ספק שמרתף של יקב היה במקום הראשון. לשמחתי, לשם הובילו אותנו המארחים. צילם רן בירון

סיור במרתף חביות של יקב, הוא תמיד חוויה. ריחות המרתף, האור הקלוש, הקור, משרים אוירה מיוחדת במינה, מסתורית משהו, יחד עם ציפייה להפתעה בחבית זאת או אחרת. טעימה ראשונית של יין חדש בתחילת התהוותו, או לקראת סיום שהותו בחבית ולפני העברתו לבקבוק, היא תמיד מרתקת.

התלוו אלינו שני האחים גולן פלם, יינן היקב וגלעד פלם, האחראי על הפיתוח העיסקי. גולן רכש את השכלתו הייננית, תואר שני, באוניברסיטת פיאצ'נזה באיטליה, לאחר לימודי חקלאות לתואר ראשון בפקולטה לחקלאות ברחובות. גלעד, בוגר משפטים ובעל תואר שני במינהל עסקים. שניהם, כל אחד בתחומו, חרוצים, נמרצים, יסודיים, שואפים למצויינות והעיקר – אוהבי יין. שילוב מנצח.

את היקב הקימו בשנת 1998 לאחר סיור יסודי בטוסקנה ולאחר שגולן סיים תקופות השתלמות באיטליה ובאוסטרליה. האהבה ליין התחילה בגיל צעיר, בבית. אביהם של גולן וגלעד, ישראל פלם, אחד מוותיקי הענף, בוגר ייננות מאוניברסיטת דייויס בקליפורניה, היה היינן הראשי של כרמל במשך למעלה משלושה עשורים. לאחר פרישתו, לפני כחמש שנים, הצטרף לצוות המקצועי של היקב שהקימו שני בניו.

פתחנו את הביקור בטיול בין החביות שבמרתף וטעימת כמה מהיינות המתהווים בהן:

קברנה פרנק 2009 , אשר נמצא בחבית כבר כארבעה חודשים, מבוסס על יבול ראשון מזן זה, שנבצר בכרם דישון. גולן מאד מרוצה מהתוצאות ומשוכנע שהאיכות של הכרם תשתבח עם השנים, אבל אין בכוונתו לייצר קברנה פרנק זני. הוא מאמין שזן זה יכול לתרום רבות להשבחת יינות מבוססי קברנה ומרלו ולכך הוא מועיד אותו. גולן שואב כמות קטנה מהחבית. אנחנו טועמים. קשה לשפוט. לטעמי, למרות שהוא ממש בתחילת הדרך, הוא מראה פירותיות גבוהה, טאנינים בינוניים וחמיצות בולטת. ניתן לו לנוח בחבית ונשאיר את המשך הטיפול בו בידיים האמונות של איש המקצוע.

פטיט וורדו 2009, מאד עוצמתי, גם בריח וגם בטעם. שופע פרי רענן, חמיצות גבוהה וטאנינים בולטים. עם זאת, מסביר גולן, לא כדאי להתפתות. כאשר עושים יין זני מפטיט וורדו, הוא מאבד מהקסם שלו כעבור מספר שנים בבקבוק ואיכותו נופלת במהירות. גולן מועיד אותו לעירוב בלבד, באחוזים בודדים וכך, לדעתו, יופק ממנו המיטב.

מרלו 2009, מכרם דישון. עוצמתי יותר ממה שמצפים בדרך כלל ממרלו. טאנינים נוקשים, חמיצות גבוהה, שפע של פרי רענן. זאת כמובן תחילת דרכו, אבל כל הנתונים מראים כי הוא יהיה מרלו מאד דומיננטי. גולן מציין כי לרשות היקב חלקה טובה מאד גם בשורש, אבל התוצאות בכרם דישון מצויינות ובכוונתם להמשיך ולטפח את המרלו המגיע משם, תוך כדי פיתוח הכרם בשורש.
קברנה סוביניון 2009, מכרם בן זמרה. למרבה הפלא, פחות עוצמתי מהמרלו, אך כחברו מהחבית הקודמת, שופע פרי רענן, כאשר ברקע טאנינים נוקשים וחמיצות מודגשת. ממש בתחילת הדרך, אך כבר מראה לאן הוא שואף.

בעודנו מטיילים בין החביות ה"בורדולזיות" כל כך, מעיר גולן כי היום ממש לא פופולרי שלא לדבר על קריניאן, גרנאש, וחבריהם לקבוצה, אבל הוא, אישית, מחובר לסגנון בורדו ומתכוון להתמיד בכך. בטעימות עוורות, הוא מספר, יחד עם יינות בורדו ונאפה, הם יוצאים לגמרי לא רע. הצלחות כאלה, יכולים להשיג בעיקר יינות ישראליים טובים המבוססים על זנים אלו, אומר גולן.

אני בהחלט מקבל את דבריו של בעל מקצוע מהשורה הראשונה, אבל גם מניסיוני הצנוע, בטעימות בפנלים שונים, כולל ביקורים בנאפה ובבורדו, אני יכול לומר, כי יינות ישראליים מבוססי קברנה סוביניון ומרלו, בתוספת קלה של קברנה פרנק ו/או פטיט וורדו, מיקבי העילית שלנו, מצליחים בטעימות השוואתיות, עם אחיהם מחו"ל, יותר מאשר יינות המבוססים על זנים אחרים.

בשלב זה, הסתיים הטיול המרתק בין החביות, הסבנו אל שולחן הטעימות ולארבע כוסות נמזגו, במקביל, יינות הדגל של היקב, המרלו ריזרב והקברנה סוביניון ריזרב, בשני פלייטים נפרדים, מבצירי 2005, 2006, 2007 ו 2008 (עדיין בחבית. יבוקבק בשבועות הקרובים), טעימת אורך מרתקת.

המפגש הנוכחי התקיים לרגל השקת בצירי 2007 של היינות הנ"ל. מסביר גולן: "בציר 2007 היה מעניין, מרתק ומאתגר, העונה נפתחה בלבלוב של הגפנים לקראת חודש אפריל 2007, ושם גם קיבלנו את תופעת הטבע הכי בלתי רצויה והיא הברד. הברד פגע והוריד בבת אחת את יבול הפוטנציאלי לאותה שנה. מזג האוויר עד יולי היה יציב ללא עליות וירידות דרסטיות של הטמפרטורות. למעשה במהלך חודש יוני ההרגשה הייתה שהבציר השנה הולך להיות פנטסטי. בחודשים יולי אוגוסט היו מספר גלי חום קשים שהגיעו בזמן הבשלת הענבים ועצרו מעט את ההבשלה הסוכרית , אולם באיזורי הגידול הגבוהים (מועדי הבציר מאוחרים יחסית לשאר איזורי הגידול בארץ) ההבשלה הפנולית המשיכה להתקדם וכך נוצרו תנאים מצויינים להפקת יינות אלגנטיים עשירים בצבע ובפרי מחד ומאידך אינם עתירי אלכוהול."

פלם קברנה סובניון רזרב 2007 , מורכב מ 87% ענבי קברנה סוביניון משני כרמי קברנה סוביניון המובחרים ביותר של היקב הממוקמים בכרם בן זימרה ובדישון, 9% ענבי מרלו מכרם יחידני בדישון שבעמק קדש, ו-4% פטיט וורדו מהרי יהודה. צבע ארגמן כהה, מעלה ניחוחות של פירות יער אופייניים לזן הקברנה סוביניון, אשר מועברים גם לחך בעוצמה רבה. טאנינים לא נוקשים במיוחד מלווים את הטעמים השונים, יחד עם חמיצות נעימה, מרעננת, מורכבות גבוהה וסיומת מאד ארוכה ונעימה.
תג מחיר: 155 ₪.

פלם קברנה סוביניון ריזרב 2006, מבוסס על 87% קברנה סוביניון, 10% מרלו ו 3% פטיט וורדו. צבעו ארגמני מאד כהה, כמעט אטום, והוא מעלה ניחוחות מאד אופיניים לזן, אשר ממשיכים גם בפגישה עם החך. פירותיות מודגשת, תיבול מאופק ונעים, חמיצות מאוזנת עם כל שאר המרכיבים, מורכבות גבוהה וסיומת ארוכה. יין נעים לחיכי. אהבתי אותו.

פלם קברנה סוביניון ריזרב 2005, מבוסס על 88% קברנה סוביניון, 6% מרלו ו 6% פטיט וורדו, דומה מאד לאחיו מהשנים הקודמות. פירותי, תבליני, רענן, מגלה עוצמה רבה, יחד עם כל הסימנים המעידים על כושר התיישנות של שנים רבות (במונחים ישראליים, כמובן).

פלם קברנה סוביניון ריזרב 2008 (טעימת חבית), אשר יבוקבק בעוד מספר שבועות, מגלה, לטעמי, סימנים מובהקים של "יין גדול". עוד מוקדם לשפוט, אבל הניחוחות שהוא מעלה והטעמים שהוא מביא לידי ביטוי על פני החך, יחד עם שילוב מאוזן להפליא של הטאנינים והחמיצות, כל אלו, יחד עם המורכבות הבלתי רגילה והסיומת הארוכה, מובילים לכיוון של יין עילי ביותר.

פלם מרלו ריזרב 2007, מיוצר מ-92% ענבי מרלו הגדלים בכרם יחידני בדישון אשר בעמק קדש. הכרם ממוקם בעמק קדש שבגליל העליון, מאזורי גידול היין הטובים ביותר בישראל, 4% קברנה סוביניון (משתי החלקות בדישון ובכרם בן זימרה) ו- 4% פטיט ורדו מהרי יהודה. צבעו אדום כהה מאד והוא מעלה ניחוחות חדים של פירות יער ותבלינים. החך פוגש טאנינים מרוככים למדי, נעימים, בליווי מעט עץ, מתיקות קלה של שוקולד וחמיצות מאוזנת. ליין גוף מלא, מורכבות גבוהה וסיומת ארוכה יבשה. אהבתי אותו. גולן מעריך כי בתנאי איכסון נאותים, יין זה יכול להשתבח במשך 6 עד 8 שנים נוספות.
נושא תג מחיר, שפוי בהחלט לדעתי, 155 ₪.

פלם מרלו ריזרב 2006, מבוסס על 86% מרלו ו14% פטיט וורדו. צבעו ארגמן כהה והוא מעלה ניחוחות מעודנים של פירות יער, אשר מועברים גם לחך, יחד עם טאנינים מוצקים, מעט עץ ותיבול בולט, עם חמיצות מאוזנת לחלוטין מול כל שאר המרכיבים. יין בעל גוף מלא, מורכבות גבוהה, סיומת ארוכה מהנה. יין מאד אלגנטי, למרות עוצמתו הגבוהה. לטעמי האישי, עולה על אחיו מ 2007, אבל ייתכן מאד כי הגיל משפיע וגם המרלו 2007 יהיה קרוב יותר בטעמיו, לאחיו מ 2006 בשנים הבאות.

פלם מרלו ריזרב 2005, דומה לאחיו מהשנים הקודמות, אבל מראה סימני התבגרות. צבעו ארגמן מאד כהה, מעלה ניחוחות פירותיים ותבליניים מעודנים. החך פוגש טאנינים מרוככים, מעט עץ, הרבה פרי, מלווה בתיבול נעים וחמיצות מאוזנת. יין מורכב, אלגנטי, בעל סיומת ארוכה נעימה.

פלם מרלו ריזרב 2008 (טעימת חבית), יבוקבק בשבועות הקרובים. לטעמי, יין מאד עוצמתי, אשר בוודאי יתפתח ליין מצויין בחודשי השהייה בבקבוק, עד לשחרורו למכירה בעוד כשנה. צבעו ארגנן כהה מאד, בדומה לאחיו מהשנים הקודמות, שופע פרי ותבלינים, טאנינים מוצקים, חמיצות גבוהה, גוף מלא מורכבות יפה וסיומת ארוכה. כל המרכיבים המבטיחים יין איכותי כבר נמצאים כאן. אשמח לטעום אותו בעוד שנה.

טעימת אורך מסוג זה, מלמדת יותר מכל, לאן מועדות פני היקב. העקביות באיכות, מאמצי השיפור, ההתייחסות הבלתי מתפשרת לחומר הגלם, ההשקעה בחינוך לתרבות היין בישראל, ראויים לשבח והם באים לידי ביטוי במוצר המוגמר. לטעמי האישי, כנראה שבצירי 2006 של שני היינות נעמו לי יותר מהאחרים. היה קשה מאד לנקוב בשנה המועדפת עלי. כל היינות ברמה עילית, משכמם ומעלה, מהטובים שטעמתי לאחרונה. אין ספק לאיזו ליגה שייך יקב פלם.

תודה על האירוח, על ההסברים מעשירי הידע ועל הטעימות הנפלאות. לחיים!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות