שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב דלתון – משיקים ציון דרך

מאת: אבי הלוי
צילם: רן בירון
ביקב דלתון חנכו יין דגל הקרוי על שמו של הבעלים, מתתיה הרוני.

יקב דלתון – משיקים ציון דרך

20/03/2010

 מאת: אבי הלוי
צילם: רן בירון

 

התרגשות רבה ליוותה את אירוע חנוכת יין הדגל של יקב דלתון, הוא ה- 'מתתיה' בציר 2006. אחרי הכל, לא בכל יום מוציאים לשוק, בפעם הראשונה, יין דגל – ועוד יין הקרוי על שמו של הבעלים האב מתתיה הרוני שלאחרונה מלאו לו שבעים שנים, כן ירבו. היטיב לבטא את האווירה משה חביב מנכ"ל יקב דלתון בדבריו הבאים: "ה'מתתיה' הוא הגשמה של חלום על יין גדול מיקב קטן. כזה שישמח מאוד אנשים ויביא כבוד לתעשיית היין הישראלית. לכן אני אומר לבעל השמחה מתי הרוני: תודה על החלום, על מי שאתה ועל כך שאפשרת לנו להגשים את החלום שלנו ולהיות שותפים בחלום שלך".צילם רן בירון   אלכס הרוני, הבעלים הבן, מספר שה- 'מתתיה' הוא היין שתמיד חלם עליו, היהלום שבכתר עשיית היין. הוא מאמין ש'מתתיה' מהווה מיצוי של יכולות היקב, ספינת הדגל שלו: "זהו יעד שעמלנו קשות להגיע אליו וכעת אנחנו קוצרים את הפירות. יצור יין הוא תהליך ארוך ומצריך סבלנות רבה. ביין "מתתיה" התהליך קיבל משמעות עמוקה יותר- כשההשקעה בכל פרט הפכה למדוקדקת אף יותר. הכרמים טופלו בקפידה, היבול צומצם בחצי, היין התיישן בחביות מצוינות וסוננו חביות הבלנד שלבסוף יוצר מהן היין. אלו הסיבות למהדורה המוגבלת שיוצרה ממנו- זהו יין שעושים רק פעם בכמה שנים, יין יחיד ומיוחד. 'מתתיה' הוא הגאווה שלנו, התודה שלנו למתי הרוני ולחזון שלו". גם הייננית נעמה מועלם שותפה להתרגשות: "יין כזה לא יכול לצאת בשנה הראשונה של יינן ביקב, גם לא בשנה השנייה… זהו תהליך שהתחיל לפני חמש שנים והבשיל היום. רצינו יין על והבנו שצריך להתחיל את העבודה בכרם. התחלנו בכך שבחרנו את החלקות שיתאימו ליין הזה לאור הניסיון וההיסטוריה שהיו לנו עם חלקות אלו. לאחר מכן התחלנו לעבוד עם החלקות האלו בצורה צמודה כדי להפיק את מלוא הפוטנציאל מחלקות אלו. בצרנו את החלקות האלו בבציר 2005 אך לא היינו מרוצים מהתוצאה. חזרנו על התהליך שנה נוספת והיין שהופק בבציר 2006 ושאחריו עקבנו במשך השנים שלאחר מכן כבר ענה לציפיות שלנו."   את היין מתארת נעמה מועלם כיין המדבר בשמו של היקב והינו חף משיקולי מסחריות. יין שבו היכולות שלה כייננית באו לידי ביטוי ללא התערבות של כל גורם שהוא. נעמה מאמינה שהיין מייצג את אזור הגליל העליון ומבטא את רוחו בצורה הכי טהורה: "רצינו להביט לכולכם בעיניים ולדעת שעשינו את היין הטוב ביותר שאנו מסוגלים לעשות. אני מאמינה שהצלחנו לעשות יין מורכב, מעניין, עמוק, מרוכז, בעל רבדים רבים וכל זאת מבלי שהוא יהיה יין מתחנף ומובן מאליו".   ואיך היין? אני חייב להודות שאני מסכים עם הייננית שהיין אינו, כדבריה, מובן מאליו ומתחנף. לומר את האמת, כאשר טעמתי את היין אפילו הייתי מודאג במקצת. מבחינת סדר הטעימה היין הגיע אחרי יין אחר של יקב דלתון שנחנך בימים אלו והוא הקברנה סוביניון כרם מירון 2008. ההבדל בין שני היינות הוא משמעותי – המירון "מוכר" את עצמו הרבה יותר טוב ולמרות שהוא לא יין פשוט, הוא בוודאי יותר מתחנף אל החיך מה'מתתיה'. באירוע מזגו לכוסי יין מבקבוק שהיה פתוח קודם לכן, לא ברור כמה זמן, ובהמשך, כאשר ביקשתי מזיגה נוספת, נמזג לי יין מבקבוק חדש שנפתח זה עתה. גם ההבדל בין שני היינות האלו היה משמעותי, ולטובת מי? עניין של טעם – אני אהבתי יותר את היין מהבקבוק החדש – הייתה בו יותר 'אחיזה', הטאנינים היו יותר מורגשים ובכלל, היו בו יותר חיים.   כמו בכל אירוע השקת יינות קדמו לטעימת ה'מתתיה' יינות נוספים. להלן פרטים על היינות, דברי הייננית ורשמי טעימה סובייקטיביים: 

  דלתון, שרדונה דלתון בציר 2009 זהו שרדונה מהסדרה האמצעית של היקב המזוהה באות D גדולה ברקע התווית של הבקבוק. לא שהייתי מודע לכך, אבל שרדונה בסדרת דלתון לא יצא בשנים האחרונות מסבה שלא נמסרה והשרדונה 2008 הוא הראשון אחרי הפסקה של ארבע שנות בציר. זהו שרדונה ללא יישון בעץ ואני 'חושד' בו שהוא לא עבר תסיסה מלולקטית או תסיסה חלקית או תערובת של גם וגם. ליין צבע צהבהב חלש וריחו מזכיר יותר סוביניון בלאן מאשר שרדונה. גוף קל, 13% אלכוהול וטעמי פרי חמצמץ, לימוני משהו. דבר הייננית: "היין עשוי בסגנון שאלכס ואני אוהבים: ללא עץ, רענן, פירותי וקל ולטעמי הוא יותר מתאים למקום שבו אנו חיים". ואילו אני אומר – מי שאוהב שרדונה כזה שיבושם לו, אני לא. מחיר היין: 50 ש'.    

דלתון, ויונייה רזרב בציר 2008 יין מהסדרה הגבוהה של היקב, סדרת הרזרב. זוהי הפעם השלישית שיקב דלתון מייצר את היין הזה. ליין צבע צהוב מעט יותר עמוק מהיין הקודם שטעמנו, השרדונה. באף ריח עצור ומאופק אבל בפה הוא טעים מאוד עם טעם שיורי נעים. גוף קל עד בינוני. 14% אלכוהול. ארבעה חודשי עץ ותסיסה מלולקטית לחלק מן היין נותנים מעט בוקה ומירקם קטיפתי קל. נעמה מועלם הייננית מאוד גאה ביין הזה. לדבריה זהו זן קשה הן לגידול והן לעשיית יין. יש גם בעיה לגבי עיתוי הבציר. מצד אחד יש להיזהר מבשלות יתר שכן היין עלול לצאת אלכוהולי ודבשי, מצד שני זהו זן שנוטה להיות עפיץ אם מקדימים לבצור. בסך הכל נהניתי מן הויונייה ואהבתי את השילוב שלו עם המנות הראשונות ומאכלי הדגים שהוגשו באירוע ההשקה. בעיני ויונייה טוב ומייצג היטב את הזן. מחיר המדף של היין: 75 ש'.
דלתון, קברנה סוביניון כרם מירון בציר 2008 שוב יין שעושה 'קאם בק' אחרי ארבע שנים. הקודם, מבציר 2004 היה מצוין וקצר שבחים רבים. בשנים שחלפו מאז בציר 2004 חקרו ביקב דלתון את כרם הקברנה שלהם במירון ונוצרה 'אינטימיות בין הייננית לכרם', כדברי נעמה מועלם. הכרם חולק לשש תת חלקות ושתיים מהן זוהו כמפיקות פרי איכותי במיוחד. משתי חלקות אלו נעשה הקברנה סוביניון כרם יחיד מירון 2008. היין פנטסטי. יש לו כל מה שאנחנו מחפשים ביין: ריחות פרי לאו דווקא בשל, בכל אופן לא יותר מדי, טעמים נעימים ואיזון טוב בין מתיקות לחמיצות, גוף מלא, אפטר טייסט ממושך וטעים. בקיצור, יופי של יין. מחירו, ועל כך יש להודות ליקב דלתון, בדיוק כמו שהיה ה- 2004, כלומר – 125 ש'.

דלתון, מתתיה 2006 בלנד של 80% קברנה סוביניון, 15% מרלו ו- 5% קברנה פרנק. על פי פרסום היקב היין הזה קיבל טיפול VIP  בכל שלב ושלב: היינות הגיעו מארבעה כרמים שנבחרו בקפידה לאור תוצאותיהם בשנים עברו. כל חלקה וחלקה קיבלה טיפול מדוקדק לאורך כל שלבי הגידול. היבול הופחת על ידי זמירה קפדנית, דילול שריגים ושני דילולי פרי. לאחר התסיסה הועברו היינות הנפרדים לחביות עץ אלון צרפתי חדשות לתקופה של שנה שלאחריה הורכב הבלנד. לבלנד נבחרו חביות מצטיינות מכל יין, ולאחר מכן חזר היין ליישון נוסף בחביות חדשות. בחודש פברואר 2009 בוקבק היין והתיישן שנה נוספת בבקבוק. כבר אמרתי שליין הזה נעשה עוול בכך שהגישו אותו אחרי המירון 2008. כמו כן, כפי שכבר נאמר, היין אינו מובן מאליו ואינו מתחנף וייתכן גם שאני אינני מבין אותו. אי אפשר לומר מילה רעה על היין, יש לו צבע טוב, הוא מאוזן – שום דבר לא בולט יותר מדי, והוא מתחלק יפה בחיך. הבעיה שאחרי כל ההילה שנוצרה סביבו באירוע ההשקה אתה מצפה למשהו שידהים אותך וזה לא קורה. עכשיו, אם נוסיף לזה את עניין המחיר אז בכלל אתה לא מבין מה בעצם קורה כאן. השמועות מדברות על 350-400 ש'. אם יהיה מי שישלם, הוא שווה. 

                            

                                                  חנוכת היין  בסרטון וידאו

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות