שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב מרגלית – רצף של רמה עילית

מאת: רן בירון
כבכל שנה, בבוא האביב, פותח יקב מרגלית את שעריולציבור הרחב ולחוג לקוחותיו הקבועים.

   
17/03/2010
 
 מאת: רן בירון

כבכל שנה, מסורת הנמשכת לאורך כל שנות קיומו של היקב, בבוא האביב, פותח יקב מרגלית את שעריו, במשך שלושה סופי שבוע, לציבור הרחב ולחוג לקוחותיו הקבועים ומאפשר טעימה של יינותיו וקנייתם במחיר מועדף.

יינות מרגלית נחשבו, לאורך שנים רבות, ליקרים ביותר בשוק. היקב, אשר הוקם בשנת 1989, הציב רף איכות חדש, אשר לא הוכר קודם לכן וגבה מחיר בהתאם. עם הזמן, גדל היקב והתפתח, צבר חוג לקוחות נאמנים (מודה, אני ביניהם מזה שנים רבות), אך מעולם לא עבר כמות שנתית שמעל 20,000 בקבוקים וכך, על פי הצהרת הבעלים, יאיר ואסף מרגלית, הוא מתכוון להמשיך. גם הסגנון השתנה מעט בשנים האחרונות, מה שמאפשר, עם חידרור נאות, להנות מהיינות גם בצעירותם.

בימים אלו, כאשר אנו מתבשרים מידי ערב על תגי מחיר חדשים ליינות ישראליים מסוימים, בגבהים שלא ידענו עד כה, סקרנה אותי טעימת מרגלית באביב 2010, יותר מאי פעם. מסתבר כי מרגלית, אם כי איננו זול, איננו עוד היקר בשוק. עם זאת ככל שאני טועם יינות אלו, אני חש כי אם כבר צריך לשלם למעלה מ 200 שקלים עבור בקבוק יין, מן הראוי שיין של מרגלית יהיה בין המועמדים.

ד"ר יאיר מרגלית, מומחה בעל שם עולמי בתחומו, מצטנע באשר לתפקיד היינן ביקב ותולה את כל הכתרים על ראש הכרמים שבהם נבצרים הענבים. מרגלית מספר:

"בבעלותו של היקב שני כרמים: האחד בגליל, בבקעה קטנה במרומי ההר, בקרבת מירון ליד הישוב הקדום קדיתא, בגובה של 800 מטר מעל פני הים. האקלים בחורף קר ושלג מכסה את הכרם מעת לעת בשנים קרות מאד. בקיץ חמים ביום וקריר לעת שקיעה ובלילה. אדמת הכרם וולקנית, שריד לפעילות גיאולוגית עתיקת יומין בסביבה. השילוב של האקלים הקריר ואדמת הבזלת נותנים ליין את ייחודו הפירותי ואיכותו. הזנים שמגדלים בכרם הם קברנה-סוביניון, מרלו, וגם כמות זעירה של פטיט-סירה. הכרם השני נמצא בבנימינה באזור החוף בו האקלים חמים ביום וממוזג בלילה. הקרקע חולית-חימר (טרה-רוסה בשפה המקצועית). בכרם נטוע זן הקברנה-פרנק."

עוד מספר מרגלית, כי "כרמי היקב אינם מושקים והענבים מבשילים ללא סימני מצוקה עד הבציר במועד המתאים. הדבר אפשרי לאחר כמה שנים של הסתגלות הגפן להפחתה הדרגתית של ההשקיה, עד לעצירתה לחלוטין. בתהליך זה, הגפן מעמיקה שורשים בחיפוש מים, עד לעומק בו ימצאו מים גם ללא השקיה. באופן זה גם לא נדרש דישון כימי ההכרחי בשיטת ההשקיה המקובלת. מעת לעת מדשנים בדשן אורגני לפני החורף כך שיחדור לקרקע עם מי הגשם. התוצאה של הטיפול בכרם באופן זה, מניב ענבים קטנים ומרוכזים ומקטין גם את הצורך בטיפולי הדברה כנגד מחלות הכרם. הבציר ידני בארגזים קטנים בחודש אוגוסט (קברנה-פרנק) ומחצית שנייה של ספטמבר עד אוקטובר (מרלו וקברנה-סוביניון). היבול יחסית קטן וניתן לתארו כך שכל גפן מייצרת כשני בקבוקי יין אדום."

כח האדם המפעיל את היקב, מונה ארבעה איש:

ד"ר יאיר מרגלית – חוקר לשעבר בתחום הכימיה הפיזיקלית שהמיר את עיסוקו לגידול ענבים
וייצור יין. ממשיך לשמור על הקשר האקדמי בהוראה של הכימיה והטכנולוגיה של יין בטכניון בחיפה, ובריכוז והוראה של החוג ללימודי יין במכללת תל-חי. כתב ספרי לימוד המשמשים כ- text book בלימודי היין וביקבים ברחבי העולם.

אסף מרגלית – התחיל בייצור יין עוד בילדותו ביחד עם אביו בחצר הבית, ונפל בשבי קסמי עולם היין. למד בפקולטה לחקלאות ברחובות ונסע לעבוד בקליפורניה על מנת ללמוד את רזי הייצור של היינות השונים. לאחר מכן ביקר ביותר ממאה יקבים בהם למד את הגישות השונות בייצור יין לפי התפיסה הקליפורנית. לבסוף חזר לארץ ועם הזמן הפך ליינן של יקב מרגלית. מלמד את קורס ייצור-יין במכללת תל-חי.

רמי ליבנה – הצלע השלישית ביקב מרגלית. מומחה דפוס לשעבר שעשה גם הוא הסבה לעולם היין על כל היבטיו, בייצור ובהדרכה. יחד עם אסף עוסק בייצור יינות מרגלית החל בעבודת הכרם וכלה בבקבוק ובמכירה. רמי מעביר קורסי טעימת יינות לציבור הרחב, וגם את קורס הטעימה המורחב לסטודנטים במכללת תל-חי.

עודד שוהם – הצטרף ליקב ומרכז בידיו את כל פעילות השיווק.

רשמי הטעימה:
קברנה סוביניון 2008 כרם קדיתא, מבוסס על 90% קברנה סוביניון ו 10% מרלו. יין בעל צבע רובי כהה, מעל ה ארומות בולטות של פירות ותבלינים, המורגשים בעוצמה רבה גם על החך, יחד עם עפיצות גבוהה, אך נעימה. יין בעל גוף מלא, מורכבות גבוהה מאד של טעמים, מתיקות קלה מאד וחמיצות בולטת באיזון מלא עם שאר המרכיבים. סיומת ארוכה ונעימה.
מחיר 165 ₪.

קברנה-סוביניון 2008 Special Reserve כרם קדיתא. מורכב מ 88% קברנה סוביניון ו 12% פטיט סירה. יאיר מרגלית מזכיר לנוכחים כי הפטיט סירה הוא למעשה "דוריף", זן נדיר מפרובנס, שניטע בארץ בשנות השבעים ונעקר לחלוטין בשנות השמונים. מרגלית הצליח לשמר את הזן בדונם יחיד בכרם בקדיתא. יין בצבע אדום סגול כהה מאד, שופע ארומות פירותיות מודגשות. החך פוגש גוף מלא עם עפיצות גבוהה, טעמים בולטים של פירות יער ותבלינים, איזון מושלם של כל המרכיבים וסיומת ארוכה מאד. לטעמי, יין נפלא כבר בצעירותו, שיאריך ימים רבים וישתבח בהתבגרותו.
מחירו 220 ₪.

קברנה-פרנק 2008 כרם בנימינה, מורכב מ 93% קברנה פרנק ו 7% קברנה סוביניון, בעל צבע רובי בוהק כהה, מעלה ארומות פירותיות חדות אשר מועברות גם לטעם עשיר של פירות יער, שזיפים שחורים ותבלינים. ברקע, עפיצות בינונית, עם גוף מלא, חמיצות נעימה, מאוזנת וסיומת ארוכה ונעימה לחך. יאיר מרגלים מסביר כי הקברנה פרנק האירופאי מגיע בעיקר מעמק הלואר ומבטא את מאפייני האזור. הקברנה פרנק של מרגלית, במיוחד בזכות השמש החזקה אצלנו, מבליט את הפירותיות הרבה יותר מאשר היין הצרפתי. אכן, יין מרשים.
מחירו 165 ₪.

אניגמה 2008 כרם קדיתא + כרם בנימינה, מבוסס על 58% קברנה סוביניון, 18% קברנה פרנק
ו 24% מרלו. שוב, יין עוצמתי אך לא במידה מוגזמת, מעלה ניחוחות ברורים של פירות יער ושזיפים שחורים, מתיקות קלה, חמיצות מאופקת, באיזון מלא עם שאר המרכיבים, עפיצות בינונית, נעימה למדי וסיומת ארוכה. מחירו 190 ₪.

אניגמה 2007 Special Reserve, מבוסס על 51% קברנה סוביניון, 23% קברנה פרנק ו 26% מרלו.
יין הדגל של יקב מרגלית, לראשונה אניגמה ברמת SR, אשר התיישן שנתיים בחביות עץ אלון, יין עוצמתי למדי, אך לא באופן מוגזם. מעודן מאד, מעלה ניחוחות נעימים של פירות ומינרלים. כך, גם בטעם, פירות וחמיצות מאופקים, קטיפתיים באיזון מלא, כאשר ברקע טאנינים בינוניים שאינם תוקפים את החך ושומרים על רמת אלגנטיות מאד נעימה. גוף מלא וסיומת ארוכה משלימים את החוויה. יין משכמו ומעלה לטעמי.
מחירו 220 ₪.

כל יינות יקב מרגלית, שייכים לליגה העילית של יינות ישראל. המיוחד ביקב זה הוא, שיינותיו אינם יורדים ליגה או עולים ליגה. הם פשוט שומרים, בעקביות, על רמתם הבלתי מעורערת , שנים כה רבות ברציפות ובכך כוחם ועוצמתם. כאשר "תמורה טובה למחיר" נמצאת לאחרונה בכותרות, אני מרשה לעצמי לומר כי גם ברמות של 220 שקלים לבקבוק יש כאלו שמספקים "תמורה טובה למחיר". לטעמי ולדעתי, יקב מרגלית הוא בהחלט אחד מהם. לחיים!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות