קברנה סוביניון ללא סינון 2007 של סגל

15/11/2010
ספינת הדגל של עשיית היין של יינות סגל הוא קברנה סוביניון, ללא סינון 2007.
המשך »

קברנה סוביניון ללא סינון 2007 של סגל

  
ספינת הדגל של עשיית היין של יינות סגל הוא קברנה סוביניון, ללא סינון 2007. היין זכה בתחרות טרה וינו 2010 כאלוף התחרות.
היין עשוי ממיטב ענבי כרמי האיכות החלוציים של סגל בגליל: 90% קברנה עצמתי מכרם דישון וכרם דובב, ו-10% מרלו איתן שדרה, עמוק צבע ותבליני מכרם דובב

הכרמים
כרם דישון ממוקם ברכס הרי נפתלי בגובה 430 מטר על אדמת סחף עמוקה וחרסיתית מעורבת בחצץ סלע גיר מרוסק, המאפשר ניקוז טוב.
כרם דובב ממוקם על פסגת הר גודרים שבמרום הגליל, צפון-מערבית לרמת דלתון, צפונית למירון, על גבול הצפון, בגובה 740 מטר, על אדמה חרסיתית רדודה מעל מסלע גירי ועם פני השטח האבניים ביותר בצפון הארץ.

אדמת הסחף העשירה של כרם דישון הנמצא בעמק בלב הרים ונטוע במפנה מזרחי, חוברת לימים חמים מנוגדים בחדות ללילות קרירים. האדמה הענייה הנאבקת להיאחז במסלע הגירי של כרם דובב נמצאת על אוכף בראש הר וחוברת לאקלים קר ולתנאים נזיריים, גם בקיץ. תנאים מגוונים אלה מולידים ענבים שוני אופי זה מזה במובהק, אך תמיד מצוינים, ובעלי ייחוד טרואריסטי.

הגפנים בכרמים מורכבות על שלוש כנות שונות ונטועות בשתי צפיפויות נטיעה. שיטות ההדליה, הזמירה הקפדנית בחורף, הצמאות אביב והדילולים הירוקים, תורמים מן הצד האנושי את חלקם להאחדת, הגבלת ושיפור היבול, לקבלת גרגרים קטנים באשכול דליל יחסית, ולהבטחת יחס טוב בין קליפה לתירוש – המפתח ליצור מוגבר של חומרי צבע, ארומה וטנינים.
הענבים ליין זה מגיעים מחלקות מיוחדות שעוברות טיפוח, זמירה וטיפולים ירוקים קפדניים במיוחד, ושיבולן הוגבל מתחת ל-1000 ק"ג/דונם.

הבציר
2007 הייתה השלישית בסדרת עונות גידול שהתאפיינו ביבולים קטנים מהממוצע. היא גם שחזרה את שני המעקשים המרכזיים במהלך ההתפתחותי של קודמתה: ברד באביב וגלי חום קשים בתחילת ואמצע הקיץ.
ברד האביב באפריל, שבכרמים מסוימים מחק לגמרי את היבול הפוטנציאלי, חס לחלוטין על כרמי ההר הצפוני. מנקודה זו הלכה העונה והתפתחה באופן יציב ומבטיח ביותר: יבולים לא גדולים, מופע בריא של הגפנים ומזג אוויר לא מתעתע וללא עומסי חום. ואז פקדו את הארץ מספר גלי חום כבדים ביולי ובאוגוסט, חודשי ההבשלה. גלי חום אלה תקעו את ההבשלות באזורים רבים, כולל הצפון, והשנה במועד מוקדם ולא נח.
כרמי הצפון נאלצו להתמתח ולהפגין את יתרונם המובנה – מעבר לעובדה שעקת החום הכוללת הייתה קשה פחות מאשר בשאר חלקי הארץ, התבלטה בחשיבותה המכרעת הנטייה של כרמי המפתח לשמור על מפל הטמפרטורה הלילי. וכך, גם כשנתקעה ההבשלה הסוכרית, המשיכה התקדמות של הבשלה פנולית. מפל הטמפרטורות אף הקטין או ביטל את נטייתה של הגפן בלילות חמים מדי לנשימה מוגברת, ובכך לשימוש בסוכר שצברה בטרם תקיעה, כלומר לנסיגת הבשלה, תופעה קשה, שנצפתה בכרמים אחרים. זאת בנוסף למניעת האפשרות הלילית להפוך את החומצות האורגניות לסוכר.
חודשי ההבשלה הם אלה בהם ננקטות מירב הפעילויות האגרו-טכניות שמטרתן לאמוד, לבקר, לייצב, לאזן, לאחד ולטייב את תהליך ההבשלה. פעילות מוגברת בכרמים, שינוי משטרי השקיה, הורדות יבול ועוד, אפשרו לנו לסייע לכרמי המפתח לממש את איכויות השיא להן אנו מצפים מהם.

ביקב
לאחר מעקב מדוקדק ובציר קפדני בבשלות מלאה, נבצר הפרי והועבר ליקב חדור צינת לילה. ביקב תסס היין באמצעות שלושה זני שמרים, לשם מיצוי מיטבי של מרכיבי צבע, ארומה, מרקם, מלאות, וביטוי מלא של הכרם. מכלי היין תססו בטמפרטורות שונות שבין 25-32 מעלות, בשילוב תהליכי רמונטאז' ודלסטאז' אינטנסיביים.
כמאפיין את הסגנון הייחודי שפיתח היקב במהלך השנים, המשיך היין בתום התסיסה אל השריית זגים ארוכה בת למעלה מחודש (וסה"כ 43 ימי מגע עם הזגים), תוך שהוא עובר שאיבה יומית להרטבת הזגים. השריית זגים ארוכה ממצה את מירב המרכיבים הטבעיים ויוצרת יין רך אך רב תוכן ומורכב, המתאפיין במרכיבי ארומה ייחודיים. השריה ארוכה במיוחד זו, שהתאפשרה בגלל הבשלות המלאה ובריאות הענבים, חילצה שפע טנין רך אך עוצמתי ונוכח.

לאחר הפרדת הקליפות, עבר רק המיץ הראשון ליישון באוסף חביות עץ, שהרכבו כלל 90% חביות צרפתיות שנועדו ליישון ארוך טווח, 5% אמריקאיות בקליות מיוחדות, ו-5% חביות מאלון אקזוטי ממקור אירופאי. בהתחשב בסגנון היין ובעוצמת הפרי נעשה שימוש בחביות חדשות, שנבחרו במיוחד לתיבול והרחבת קשת הארומות של יין זה, אך תוך שימת דגש על שימת הפרי במרכז ושמירת העץ במסגרת. התסיסה המאלולאקטית שנבלמה בחלק ממכלי התסיסה חודשה בחביות בלוויית באטונאז'. מרכיבי היין השונים יושנו בחביות במשך 19חודשים ועברו בתקופה זו שפיות מחבית לחבית לשם ניקוי היין וקידום התפתחותו. הערכת משך השריית הזגים השנה אוזן באמצעות קיצור משך היישון בחבית.
בתום היישון בחבית מולא היין ללא שום תהליכי זיכוך ו/או סינון. ראשוני, פראי ועוצמתי, ממש כפי שנבצר בכרם, וכפי שתסס והתיישן ביקב. הוא מתאים ליישון רב שנים, שבמהלכו יפתח משקעים טבעיים בבקבוק.

על היין
יין שחור אפל שכדאי לתאר במונחי תהליך ההיוודעות וההתפתחות, לא פחות מאשר במונחי טעמיו ובניהם. באף נוסקים בחדות ניחוחות פרי שחור ואדום, קסיס וחמוציות. ברור כי זהו יין נשלט פרי, וכי מדובר בפרי צעיר ורענן לגמרי. אין רמז לריבתיות או לשזיף. היין כאילו מתנער מאקלים חם וקורץ למחוזות רחוקים וקרירים יותר.
רושם זה מתחזק בשל שני אופקי התיבול של אותה נסיקה ראשונית. מחד עץ משולב ביותר ונוכח רק עמוק ברקע – ניחוחות ביסקוויט, מעט עישון, כשל בשר מעושן, טפטופי מוקה ויותר פלפל שחור מאשר וניל. מאידך מתובלת הפירותיות ברמזי ירקרקות מבושמת ומעודנת של מנטה, אקליפטוס, יער רטוב, טחב, שרפי עץ עמוקים ומערתיים וענבי שועל.
נדמה כי אפשר למשוך נסיקה נקייה וחודרת זו ככל שנרצה. האף לא יהפוך אטום מפני שלא יתרגל לשינויים ביין. ריחות מפותחים מפנים מקום לבני ריח שנפתחים בתורם, במהלך שעות. זהו יין מפורט ומשתנה ביותר, רב שכבתי, ומתעתע. הוא מגוון, חושני, אפל, ויחד עם זאת פונה לא רק לחושים אלא גם למחשבה.
הפה דומה לאף. בני טעם של שוקולד, ציפורן, במעטפת קלה לפרי, שכמו באף מנצח במאבק, אך במסגרת תמונה מורכבת יחד עם מנטה, אקליפטוס ומעט חריפות של פלפל ירוק. זהו יין אלגנטי וממורכז חיך אמצעי. חיך אמצעי טעים ומתפוצץ אינו נפוץ במקומותינו. היין מורגש במיוחד לא במתקפה של הלגימה הראשונה, אלא לאחריה. הטעם לא שוכך ונחלש לאחר המתקפה הראשונית, אלא להיפך, מתחזק. בסופה של לגימה הוא שוכח רק אל תוך איזכור של נוגט, וופל ועישון מן העץ, רגע לפני הטעם הנותר ובואו של סוף ארוך מאוד שכולו ניקיון פרי זך עם רמזי אקליפטוס וירוק מתרונן.
ניכר כי היין עתיד ללכת כברת דרך ניכרת בשנים הבאות. למרות שהוא מסיבי ועוצמתי הוא מקפיד להשאיר במה למורכבות. מבחינה סגנונית הוא יותר פירותי וחודר מקודמיו, כשהעץ נסוג עמוק לעורף, והוא יותר נקי ומורכב מאשר מתוק ובומבסטי. והוא גם עולם ישן יותר מאשר היה מעודו.
עם חמיצות צפון איטלקית, היין מתחנן להיות סולן בקונצרט של מזון עילי.

נייר התות
עובדה מעניינת ביותר היא תווית הכה ייחודית שעל הבקבוק העשויה מגפת ענבים וסיבי עץ תות הנייר, הגדל בכרם בצד הגפנים, ומשקפת את הייחודי והראשוני שבעשיית היין.
מירקם פני הנייר נקבע בתהליך הייבוש של הנייר. הנייר יכול להיות חלק (לכתיבה והדפס) או מחוספס בדרגות חספוס שונות. כמו כן הנייר יכול להיות מגוהץ או מקומט בקימוט טבעי. במקרה של נייר מקומט נוח להשתמש בו לעבודה בייצור אהילים, לדוגמא, והוא גם נותן אפקט מיוחד בתאורה.

בצירים קודמים: 1988, 1993, 1999, 2000, 2001, 2002, 2004, 2005
ב-2007 יוצרה סדרה בת 14,200 בקבוקים

נתוני היין
 בציר: 2007
 טרואר: 65% קברנה סוביניון מכרם דישון, עמק קדש,25% קברנה סוביניון, 10% מרלו מכרם דובב, הר גודרים
 יישון: 21 חודש, 90% אלון צרפתי, 5% אלון אמריקאי, 5% אלון אקזוטי ממקור אירופאי
 כהל בנפח: 13.8
 משקל סגולי: 993
 pH: 3.55
 חמיצות כללית: 6.0
 חמיצות נדיפה: 0.60
 תאריך בקבוק: 24/2/10

 יינן: אבי פלדשטיין

מחיר מומלץ לצרכן: 225 ₪

צילם ישראל פרקר

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.