שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

לומדים יין במושבת הברון

מאת: אבי הלוי
מלצרי יין מבתי מלון באילת בסמינר יין תלת יומי ביקבי כרמל בזכרון יעקב.

 
14/03/2010
   
  מאת אבי הלוי
צילומים בועז אופנהיים ואבי הלוי

מלצרי יין היו מאז ומתמיד קהל יעד לתשומת לבם של היקבים ויבואני היין בישראל. במסגרת מהפכת האיכות המתחוללת בשנים האחרונות ביקבי כרמל משקיעים אנשי המחלקה המקצועית ביקב זה מאמצי חינוך ליין בקרב ציבור המלצרים בכלל ובקרב מלצרי יין בפרט. לפני למעלה משנה אף הוציאו יקבי כרמל את 'המדריך למלצר', חוברת בת כ-30 עמודים ובה מידע רב החיוני למלצרים כגון: מהו יין, הגורמים המשפיעים על איכותו של היין ואופיו, כיצד למכור יין במסעדה, הגשה וכלי הגשת יין, ואפילו התמודדות עם בעיות ותלונות על יין

את המלאכה עושים אנשי המחלקה המקצועית ליין ביקבי כרמל בראשותו של אדם מונטיפיורי. הם אלה האחראים על החינוך וההדרכה בתחום היין, הטמעת תרבות היין וכן על הסיוע המקצועי למחלקות השיווק, יחסי הציבור, המכירות והיצוא. הבולטים שבהם הם דייויד גרוניך – יועץ יין למסעדות ובתי מלון, ועמוס רביד, המדריך הראשי של יקבי כרמל, המתרוצצים בכל הארץ ומלמדים יין במפגשים עם קהלים שונים .

לאחרונה התווספה פעילות מעניינת נוספת לפעילויות הנ"ל. במרכז לתרבות היין של יקבי כרמל בזיכרון יעקב התקיים המחזור הראשון של סמינר יין תלת יומי. סמינרים מסוג זה מיועדים למלצרי יין, עובדי חנויות יין וחובבי יין המעוניינים לשפר ידיעותיהם בתחום. במחזור הראשון השתתפו תריסר מלצרי יין מבתי מלון באילת המשתייכים לרשת 'ישרוטל'. המשתתפים שהו במשך שלושת ימי הסמינר בזיכרון יעקב ולנו במלון 'אחוזת זמרין' שבמקום.

לא בכדי נבחרה זיכרון יעקב לארח את הסמינר. המושבה, שהוקמה בשנת 1892 והייתה חביבת הברון רוטשילד, משמרת עד היום מהאווירה המיוחדת של עברה. הדבר ניכר בחזיתות הבתים והרחובות שעברו תהליך שיקום ושיחזור. היקב בזיכרון, שהיה מוקד כלכלי באזור באותן שנים, פעיל גם כיום ואף הוקמה בו מחלקה חדשה המייצרת יינות פרימיום, מעין יקב בוטיק. האזור שליד זיכרון יעקב הוא ארץ יין בפני עצמו. בחבל ארץ זה, כמו ביתר אזורי החסות של הברון, ניטעו כרמים כבר לפני יותר ממאה שנים. עד היום ממשיכים כורמי האזור, חלקם דור שני ושלישי, לגדל ענבי יין באהבה ובעניין.

"מאחר ונושא שירות היין דורש מקצועיות וידע נרחב יחסית, אנו מבחינים בקושי של מלונות ומסעדות בטיפול בתחום היין, אומר דייויד גרוניך, יועץ היין של יקבי כרמל למסעדות ובתי מלון. "כתוצאה מכך, מלצרים חוששים מההתנהלות עם יין. במקומות רבים שירות היין לוקה בחסר ומכירות היין אינן תואמות את פוטנציאל המכירה הקיים בהם. משתתפי הסמינר מקבלים ידע נרחב וכלים עמם יוכלו לחזור למלונות ולמסעדות כמובילים בתחום היין. מלצרים אלה יוכלו מאוחר יותר להוביל ולשפר את הרמה המקצועית של כל הצוות במקום בו הם פועלים".

בערב הפתיחה של המחזור הראשון אמר דייויד גרוניך: "אנו, כיקב הגדול בארץ, מקיימים פעילויות רבות לקידום תרבות היין והמקצוענות ביין בקרב מסעדנים ומלונאים מתוך הכרה שמקצוענות כזו תהווה מנוף להתפתחות ענף היין בארץ. עד עתה ערכנו בדרך כלל פעילויות כאלו במפגשים קצרים במקומות שבהם אתם פועלים. כעת החלטנו לקחת את הפעילות הזו צעד אחד קדימה. אני מאמין שמרגע שהגעתם לכאן אתם כבר מבינים שהחיים כאן בזיכרון יעקב זה להיכנס לאווירה אחרת. להגיע לאחד מאזורי היין המרתקים שבישראל, לגור באחוזת זמרין לא הרחק מגבעת זמרין וללמוד על יין באווירה נינוחה ולא כאשר אתם שעה לפני פעילות או שעה אחרי במסגרת עבודתכם – זה כבר משהו אחר".

במהלך הסמינר שמעו המשתתפים הרצאות מפיו של דייויד גרוניך על שרות ומכירת יינות במלונות ומסעדות, אחסון הולם של יין, עקרונות בעריכת תפריט יין, התאמה בין יין לאוכל ובעיקר – איך ליצור במסעדה אווירת יין באמצעות סממנים ויזואליים כגון עריכת השולחן, סידור הכוסות וכד'. "נושא יצירת אווירת יין במסעדה הוא נושא מאוד חשוב", מסביר דייויד גרוניך, "באווירה מתאימה ניתן להציע לאורח יין, כדי להעצים אצלו את חוויית הארוחה. האוכל יהיה טעים יותר, מצב הרוח והאווירה סביב השולחן יהיו שמחים יותר וכולם יצאו נשכרים". בנוסף, העביר עמוס רביד, המדריך הראשי של יקבי כרמל, הרצאות בנושאים שונים הקשורים לעולם היין החל תהליכי ייצור היין למן הכרם ועד הבקבוק, המשך במשפחות יינות וסוגי יינות וכלה בסדנה מפורטת לטעימת יינות.

"הקורס היה מאלף", אומר נועם אור, מלצר יין במסעדת 'לה קוצ'ינה' באילת המשתייכת למלון רויאל ביץ' של רשת ישרוטל, ומוסיף: "הידע המקצועי שקיבלנו היה ברמה גבוהה והקורס התנהל באווירה רגועה, משהו שהייתי מאוד זקוק לו אחרי כל הלחץ בעבודה. בנוסף, יקבי כרמל העניקו לנו פינוקים שמאוד הקלו עלינו ויצרו אוירה מתאימה ללימודי יין. הכל היה מעולה, הצימר, הארוחות בביסטרו דה כרמל והסיורים בכרם וביקב". גם נירית זריהן, המנהלת צוות במסעדת חדר האוכל במלון רויאל ביץ' באילת, נהנתה מאוד מהסמינר. "למדתי הרבה דברים חדשים והרחבתי את הידע הקיים", אומרת נירית.

הסמינר קיבל את החסות של ה- Wine Academy של מכללת רמת גן. מכללת רמת גן היא אחת המכללות הוותיקות בארץ ולפני כארבע שנים נפתח במכללה מרכז ללימודי יין הפועל במסגרת הלימודים החוץ אקדמיים של המכללה. במסגרת המרכז מתקיים, זו השנה הרביעית, קורס מקיף ללימודי יין המתקיים פעם בשבוע ונמשך כ- 8 חודשים. יקבי כרמל מקיימים עם המכללה קשר הדוק וחלק מאנשי המחלקה המקצועית ליין ביקבי כרמל אף מרצים בקורס היין של המכללה. תעודת הסיום שניתנה למשתתפי הסמינר בזיכרון יעקב נושאת את חתימתם של אדם מונטיפיורי, מנהל המחלקה המקצועית ליין ביקבי כרמל ושל עו"ד יוסי סידבון סגן נשיא מכללת רמת גן.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות