ביקור במצודת אשדוד ים

13/12/2020
הסמוכה לחוף הים בדרום אשדוד המשך »

במצודת אשדוד ים הסתיים לאחרונה פרויקט רחב היקף של שימור ופיתוח, בהובלת תיירות אשדוד, עיריית אשדוד, רשות העתיקות ומשרד התיירות.
העבודות במצודה כללו את חיזוק הקירות התומכים, הוצאת חולות וסינונם, יציקת רצפה וסלילת שבילים המנגישים את המצודה למבקרים ולבעלי מוגבלויות. מעל מבנה המצודה הוקמה מרפסת דק "מרחפת" המשקיפה על האתר ועל קו החוף הסמוך – חולות זהב ומי טורקיז בחוף שאינו מוכרז .
סקרנותי, הידועה, משכה אותי למצודה העתיקה. הגעתי, צילמתי וכדי לספק כליל את הסקרנות, למדתי קצת על ההיסטוריה של המקום, המשופץ והמתוחזק, יפה.
אַשְׁדּוֹד יָם הייתה עיר נמל לחוף הים התיכון, שייסודה בתקופת הברזל. שרידיה ממוקמים באתר ארכאולוגי גדול בחוף הים הדרומי של אשדוד .
מצודת אשדוד ים נבנתה על שרידים מהתקופה מוסלמית קדומה והביזנטית, ושימשה את חיל המצב המוסלמי למגורים. החיילים שמרו על חוף הים מפני פלישות, כאשר מסביב לחצר המרכזית שלה היו חדרי המגורים, אורוות סוסים ומסגד. שתי בארות נמצאות מצפון ומדרום לחצר. בצפון החצר היו בית מרחץ, אמבטיות מטויחות ומתקן לחימום מים. על קרקעית הים ממערב למצודה נמצאו מטעני ספינות ובהם סרקופג שלם, וכן עוגנים ושברי חרס רבים. המצודה נבנתה באבן כורכר מקומית. בחומה שלה עמדו שישה מגדלים עגולים בגובה משוער של כ-8 מטרים – ארבעה בצד המערבי שלה ושניים נוספים בצד המזרחי. שני מגדלים רבועים נוספים היו בפינות הצד המזרחי.
בארות מים, ארבעה מגדלי שמירה, קומה שניה – אליה הובילו מדרגות עליהם טיפסתי. מסביב למצודה הייתה חומה היקפית,להגנה, עם חפיר עמוק משלושה צדדים.
המיקום של המצודה היה אסטרטגי. רואים זאת במפת מידבא – מפת פסיפס מהמאה השישית לספירה שהתגלתה בעיר מידבא שבירדן. המפה מספרת את כל הקורות בארץ ישראל בתקופה הביזנטית, ביניהם אשדוד.
הקרבה לחוף הים ולמסחר שהתקיים שם אפשרה למי שגר במצודה להצטייד במזון ובאספקה בקלות. התצפיתנים שעמדו במגדלי השמירה יכלו להתריע על בוא סכנה. כשהאוניות הביזנטיות התקרבו לחוף הבעירו אש במצודה, במקום המיועד לכך. זה היה האות להעברת המידע על הסכנה המתקרבת.
רעידת אדמה בשנת 1033 החריבה את המצודה והיא ננטשה עד בואם של הצלבנים במאה ה-12 לספירה. הם שיפצו את המצודה שנקראה “קסטל ברואר”.
אחרי גירוש הצלבנים מהארץ בשנת 1290 המצודה ננטשה סופית עד לאחרונה, אז תיירות אשדוד ורשות העתיקות, בעזרת בני נוער וילדים ממוסדות החינוך בעיר, עמלו על עבודות חפירה, שימור ופיתוח של האתר.
מעט מידע, מקוצר, מהיסטוריה האשדודית. העיר נבנתה והוחרבה פעמים רבות.
אשדוד העתיקה, נזכרת כבר במאה ה-17 לפנה"ס כעיר כנענית מבוצרת. במהלך המאה ה-10 לפנה"ס, נחרבה אשדוד כנראה על ידי פרעה סיאמון, או על ידי דוד המלך באחת ממלחמותיו בפלשתים. במאה ה-9 לפנה"ס היא שוקמה עם חידוש ההתיישבות הפלשתית באזור ונחרבה שוב במאה ה-8 לפנה"ס על ידי עוזיהו, מלך יהודה.
בשנת 734 לפנה"ס נכבשה אשדוד על ידי תגלת פלאסר השלישי, מלך אשור. אשדוד, בראשותו של המלך ימני, מרדה באשור בשנת 712 לפנה"ס, בתמיכתה של מצרים. סרגון השני דיכא את המרד וכבש את סביבותיה של אשדוד, החריב את העיר והגלה את תושביה. במאות השנים שלאחר מכן, נכבשה ונחרבה אשדוד שוב ושוב על ידי הבבלים, הפרסים, ההלניסטים והחשמונאים.
ממצאים ארכאולוגיים מהתקופה הפרסית, מהתקופה ההלניסטית ומהתקופה הרומית, מעידים כי אשדוד-ים המשיכה לתפקד כעיר נמל.
במהלך המאה ה-7, עם הכיבוש הערבי של ארץ ישראל, נבנתה סמוך לשרידי אשדוד-ים מצודה גדולה על ידי הח'ליף עבד אל-מלכ. המצודה נבנתה כחלק ממערכת של ביצורי הגנה לאורך מישור החוף הדרומי שנבנתה על ידי הערבים (כמו באשקלון וביבנה-ים. ב-1099, עם סיום מסע הצלב הראשון והקמת ממלכת ירושלים, בוצרה המצודה שוב ונקראה קָסטֶלוּם בֵּרוּאַר/בֵּרוּאַרדי , על שמו של ניקולאס דה-ברואר, אביר מרמלה. המצודה ננטשה סופית עם נפילת הממלכה הצלבנית ב-1260 וכיבוש הממלוכים את ארץ ישראל, שימשה לאורך השנים נוודים, ונשמרה עד היום, כשרובה מרוסקת.
האתר פתוח לביקורים, ללא תשלום.
אתר המצודה עתיד לארח מסגרות חינוכיות וקבוצתיות לפעילות הסברתית וחווייתית על האתר והאזור – וכן ישמש כנקודת מוצא לסיור בפארק האקולוגי המשתרע מהמצודה ועד מלון לאונרדו. לא ייגבה כל תשלום עבור הכניסה לאתר, למעט הדרכות מתואמות לקבוצות או עבור קיום הופעות תרבות.

במצודת אשדוד ים הסתיים לאחרונה פרויקט רחב היקף של שימור ופיתוח, בהובלת תיירות אשדוד, עיריית אשדוד, רשות העתיקות ומשרד…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום ראשון, 13 בדצמבר 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *