שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פורום היין ביקר ביקב אבידן

מאת: אופירה ורן בירון
חברי פורום היין של האתר היו אורחי שירה וצינה אבידן ביקב אבידן.


מאת: אופירה ורן בירון

רשמי ביקור
אופירה בירון

בבוקרו של יום השישי הגענו, חברי פורום היין של האתר השער לעולם יינות ישראל, לביקור ביקב אבידן, בקיבוץ אייל, למפגש עם הייננית והמנהלת, צינה אבידן.

ביקב, ליד שולחן ארוך וערוך, כשמסביבנו חביות יין, אמריקאיות וצרפתיות, מסודרות בסדר מופתי, שטחה בפנינו, צינה, בצורה ענינית וקולחת, את משנתה.
צינה, אשר גדלה בבית בו שלטו אהבת התרבות הצרפתית ואהבת היין בכפיפה אחת, נדדה עם הוריה, בעקבות שליחות האב לצרפת ולשווייץ, וספגה את ניחוחות המקומות השונים. לימים, החליטה, עם שלמה בעלה, להתנסות ביצור יין.
ההתחלה בשנת 2000, הובילה לתוצאות ובשנת 2004 החלו בשיווק היין ובהקמת היקב ובפיתוחו.

את הידע לעשיית היין, רכשו השניים בקורס בסיסי בשורק, בלימוד עצמי בעזרת ספרי הדרכה ומפי יועצים מהארץ ואף מצרפת והתקדמו תוך ניסוי ותהייה. כיום, צינה אחראית על יצור היין, שירה, הבת על הארגון ושלמה על הכרמים, מול הכורמים, הגפנים והענבים.

הכרמים המספקים את ענביהם ליקב נמצאים בהרי יהודה, בגובה של כ 200 מטר מעל פני הים, חלקם בני 35 שנה. לכך יש חשיבות מרבית לגבי איכות חומר הגלם המגיע ליקב. גם הטיפול והטיפוח נמצאים בשליטת שלמה אבידן, שתובע מהכורמים את הטוב ביותר.

ביום שלפני הבציר, נערך מיון ראשוני בכרם, נבצרים ומושארים בכרם כל האשכולות הפגומים, כך שבבציר עצמו הענבים, המועברים ליקב, מוכנים לפעילות הכנת היין.

ההתיישנות, בחביות עץ צרפתיות ברובן ומיעוטן אמריקאיות. צינה מעדיפה להשתמש בחביות לאחר שנת שימוש כאשר טעם העץ פחות דומיננטי ומשפיע על היין.

צינה אוהבת את העירוב ומרבה לנסות עירובים שונים, כמקובל במרבית אזורי היין בצרפת. אחד הניסיונות שלה ושל שלמה, הוא חבית אחת של בלנד מששה זנים: שירז, קברנה סוביניון, קברנה פרנק, מרלו, גרנש, ופטיט וורדו, אשר עליו יסופר בהמשך.

ביקב, מייצרים מדי שנה כ-30,000 בקבוקים. השנה, בשל תעתועי מזג האויר והבציר המאוחר, אשר נמשך תקופה ארוכה, נפגמו חלק מהאשכולות והיצור יעמוד על 20,000 בקבוקים בלבד.

ההסברים מפי צינה, הטעימות המוצלחות והשיחה אשר התנהלה בין המשתתפים עוררו עניין רב, הרחיבו והעשירו. השיחה גלשה לתחומי עניין נוספים הקשורים ביצור היין כגון, תהליך הכנת החביות והסיבה להפרשים במחירן, בעיות הבשלת העינב וכמות האלכוהול ביין, תוספת החומצה הטרטרית, איך, מתי, כמה ולמה, סוגי השמרים בהם יש להשתמש, והצלחות היין הישראלי מחוץ לגבולות המדינה.

תודה לצינה ולשירה על בקר טעים, מעניין ומהנה.
עלו והצליחו.


רשמי טעימת היינות

רן בירון

שירז רזרב 2006, יין המבוסס על 100% עינבי שירז, אשר התיישן 16 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקאיות. ליין צבע סגול כהה, אטום לחלוטין, מעלה ארומות נעימות של פירות, שאינם בשיא בשלותם, דבר שמוסיף ליין רעננות ובא לידי ביטוי גם בטעמים פירותיים דומים, בליווי טעמים מינרליים, טאנינים די מרוככים, מתיקות קלה מאד, יחד עם חמיצות מודגשת (כאמור, רעננות) באיזון מלא עם כל שאר המרכיבים, גוף בינוני וסיומת ארוכה. מחיר: 130 ₪.

שירז רזרב 2007, דומה מאד במאפייניו, לאחיו משנת 2006, אבל, לטעמי, בעל חמיצות גבוהה יותר, התורמת להגברת הרעננות של היין, לטובת אוהבי סגנון זה. ייתכן ששנת יישון נוספת בבקבוק תקרב אותו לאחיו מ 2006. אני אהבתי יותר את השירז מבציר 2006. מחיר: 140 ₪.

קברנה סוביניון רזרב 2005, מבוסס על 85% ענבי קברנה סוביניון ו 25% ענבי מרלו. היין התיישן כשנתיים בחביות עץ אלון אמריקאיות וצרפתיות, צבעו רובי כהה מאד, מעלה ניחוחות של פירות טרופיים ותבלינים. את החך מקדמים טאנינים נוקשים מאד, יחד עם פירות וחמיצות בולטת, באיזון מלא עם המתיקות הקלה. ליין גוף מלא, מורכבות גבוהה וסיומת ארוכה מאד. אהבתי אותו. מחירו: 150 ₪.

קברנה סוביניון רזרב 2006, מבוסס על 85% ענבי קברנה סוביניון מכרם אדרת ו 15% ענבי מרלו מכרם שורק. צבעו אדום כהה, כמעט שחור, מעלה ניחוחות ברורים של פלפל, שזיף שחור ושזיף אדום. החיך פוגש טאנינים נוקשים ביותר יחד עם פירותיות מודגשת ומינרליות מאופקת. יין מאד עוצמתי, בעל גוף מלא וסיומת ארוכה ומהנה. ראוי לציין כי היין התיישן 24 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקאיות, אשר הוסיפו לו, לדברי צינה, את התיבול המפולפל כל כך ואת הסיומת העשירה. גם הביקבוק ללא סינון, תרם את חלקו לאיכות היין ולשמירה על ניחוחותיו וטעמיו. לא שכחתי, היין זכה במדליית כסף בתחרות אשכול הזהב 2009 ובמדליית כסף בתחרות הבינלאומית בפריז, VINALIES INTERNATIONALES 2009. מחירו: 130 ₪.

קברנה סוביניון רזרב 2007 (טעימת חבית), דומה מאד לאחיו משתי שנות הבציר הקודמות, נמצא בשלב סופי של התיישנותו בחביות ויבוקבק בשבועות הקרובים. אין לי ספק שהוא יהיה טוב כקודמיו ואולי אף יעלה עליהם. אשמח לטעום את היין הזה לאחר שנתיים בבקבוק.

פרימיום Six in One 2005, יין מעניין במיוחד שיצרה משפחת אבידן, מתוך סקרנות מאתגרת. חבית אחת בלבד, לתוכה הוכנסו (בכמויות שוות) שירז, קברנה סוביניון, מרלו, קברנה פרנק, גרנאש ופטיט וורדו. היין התיישן במשך שנתיים בחבית ועוד תקופה די ארוכה בבקבוקים. התוצאה מדהימה. שילוב מפתיע של ניחוחות שונים של פירות ושל תבלינים, בעוצמה רבה, הממשיכה גם במפגש עם החך, בליווי טאנינים נוקשים, אך נעימים לחך וחמיצות מאד בולטת, מאוזנת עם שאר המרכיבים ותורמת לרעננות גבוהה של היין. גוף בינוני עד מלא וסיומת ארוכה נעימה. בהחלט יין שונה מהמקובל בארצנו ומתאים לדרכו של היקב שמעז לנסות דרכים אחרות. מחירו: 180 ₪.

פרינג' פול ויין 2008, מבוסס על בלנד של קברנה סוביניון ופטיט סירה, בלנד שנעשה מאד פופולרי לאחרונה ומספר יקבים החלו לייצרו. אני חייב לציין שהבלנד של אבידן הוא מהטובים שטעמתי. צבעו אדום כהה מאד, בעל שוליים אדומים צלולים, (התרומה המובהקת של הפטיט סירה) מפיק ניחוחות נעימים של פירות, טעמים פירותיים עם מתיקות שוקולד קלה וטעמי תבלינים מאופקים. חמיצות מאוזנת, יחד עם טאנינים בינוניים, המורגשים בעיקר בקדמת החך. גוף בינוני וסיומת ארוכה. מאד אהבתי אותו. היין נמכר, בשלב זה, במכירה עתידית בלבד, באריזות של 6 בקבוקים. מחירו 130 ₪.

פרינג' פריו 2007, מבוסס בעיקר על גרנאש וקריניאן עם תוספת של כ 15% קברנה סוביניון ו 15% מרלו, יין אשר נוצר בהשראת ביקור משפחת אבידן בחבל היין פריורט, בספרד, שבו שולטים ללא מיצרים, הגרנאש והקריניאן, הגדלים על קרקע של סלעי ציפחה, עשירה במינרלים ומפיקים יינות עוצמתיים ביותר. מכאן השם "פריו" (פריורט) שניתן ליין זה. כמי שביקר לאחרונה בפריורט (יחד עם אופירה, כמובן) והוקסם מהסגנון העוצמתי הזה, ייתכן שאני מעט מוטה, אבל זה היין ששבה את ליבי במיוחד הפעם. הוא בהחלט מזכיר לי טעמים נפלאים של פריורט. למי שאוהב סגנון זה, אני ממליץ בחום. היין יושק בעוד מספר חודשים. ניתן לרכוש אותו כעת בקנייה עתידית בלבד, באריזות של 6 בקבוקים. מחירו: 130 ₪.

פינו נואר 2008 (טעימת חבית), מבוסס על 100% פינו נואר, הזן האהוב ביותר על צינה, מכרם בן 9 שנים באזור יהודה. באופן טבעי עולה שאלת התאמת הזן לישראל. לדבריה, צינה אינה שואפת לייצר יין בורגון. היא רוצה להפיק את המיטב מהפינו נואר שגדל בארץ, מבלי להשוות אותו כלל לפינו נואר של בורגון. עוד לגימה ואנחנו מסכימים איתה. עוד, מספרת צינה, כי הפינו נואר נבצר בכרם איכותי ביותר, מדולל ל 600 ק"ג לדונם. הוא יבוקבק בקרוב ותולים בו תקוות רבות. עוד לגימה – טאנינים קשים, חמיצות מודגשת. עתיד מזהיר. לטעמי, הפינו נואר 2008 של אבידן יהיה יין מצויין.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות