סיור סביב אגמון ראשון לציון

24/12/2020
בין החולות במערב העיר המשך »

אחת מפעילותיו המבורכות של מוזיאון ראשון לציון הוא ארגון סיורים ברחבי ראשון לציון וביניהם:
מסע חוויתי בעקבות התימנים שהגיעו לראשון לציון מצפון תימן בשנת 1909. סיור בין הבתים השונים בעיר מלאת סיפורי הנוסטלגיה. סיור בעקבות האורפלים שהגיעו מהעיר אורפה שבדר' מז' תורכיה לירושלים בסוף המאה ה-19ומשם לראשל"צ. סיור לילי בין בתי כנסת מעדות שונות. לקראת יום הכיפורים. סיור ירוק המתקיים בעיר ההיסטורית להכרת עצים שראו היסטוריה.
סיור המתחקה אחר נשים פורצות דרך. ועוד ועוד.
לאחרונה הצטרפתי לסיור, אותו הובילה מדריכת המוזיאון, שופעת הידע והניסיון, נילי ערבה. זה היה סיור באגמון ובאגם הנקיק, במערב העיר, הסמוכים לסופרלנד, הריק מאנשים.
רק מי שמשתתף בסיור כזה מבין ששלוש שעות לא מספיקות לצפות בשטח האגם והחורשות סביבו, כולל אינספור סיפורים על המקום, הצמחים ובעלי החיים, הנמצאים בשפע באזור בו סיירנו, כשברקע נמצאים היס פלנט והמסעדות ובתי הקפה הסגורים, הסמוכים לו, שבתקופות טובות יותר גדשו אותם סועדים ובליינים מלאיי חיוכים, באווירה הנעימה.
התחלנו את סיורינו בהליכה ובעצירה, מדי פעם על גשר העץ הארוך והיפה, הממוקם על המים והקנים (נקראים קנים ולא קני סוף), קרוב לגדה הצפונית של האגמון, שלדעתי אפשר לכנותו, בקלות, האגם. עדות לכך עשרות התמונות, שצילמתי במקום, בהן קשה לראות את סופו, לעיתים. נילי סיפרה על האגם, הצמחייה ובעלי החיים הנמצאים בתוכו וסביבו, רבים מהם נחים במקום במסגרת מסעם בשמי העולם.
בין צילומי מופיע גם עמוד ובו פירוט וצילומי כ 20 עופות הנמצאים מדי פעם במקום, חלקם מעבירים זמנם ב"שייט" באגם ומחפשים בו את מזונם. על רוב בעלי הכנף שמעתי כאן לראשונה. סוגיהם רבים הרבה יותר מ20. יש האומרים שחלק מהציפורים מאוד נדירות בארצנו.
צבי מילשטיין, שהיה מנהל אגף איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון כמעט שלושה עשורים, סיפר לנו במשך הסיור על תולדות האגמים ושיטות הכנסת הדגים לאגם שהתרבו מהר וחלקם גם דאגו להשמדת היתושים וטפילים אחרים במקום. גם כאן, סיפורים ועובדות לא חסרו.
האגמון המרכזי נוצר – הוקם – בשנת 1992 מחפירות והוצאת חול מהדיונות ומגשמים עזים שירדו ומימיהם הציפו את החפירות.
האגם השני המכונה "אגם הנקיק", הצר והארוך, ממוקם מדרומו של האגם הגדול. הוא מוקף בשיחים ובעצי אקליפטוסים רבים ובקצהו המערבי הוקמו נקודות תצפית וחניית רכבים. המים נשאבים לאגם זה מהאגמון כשהוא מתמלא, ומכאן הם מוזרמים לבריכות החדרה, בהן מחלחלים המים למי התהום, כדי להעשירם. בהמשך, דרומה, נמצא מפעל השפד"ן עם ברכותיו הענקיות. זהו מקום נוסף שמומלץ מאוד לבקר ולסייר בו.
האגם מתוחזק על ידי "מניב" , תאגיד המים של ראשון לציון, וקולט מי נגר מראשון לציון, חולון ובת ים. קיבולת האגם היא 500 אלף קוב מים ונמצאות בו משאבות שמעבירות מים לאגם הנקיק כדי למנוע מהאגם לעלות על גדותיו ולהציף את השטחים שמסביב. האגם מהווה אתר צפרות וטבע רחב ומפותח מאוד. הוא גודר ומהווה מקום אליו מגיעים עופות מים רבים, ציפורים וחרקים. באגם עצמו יש דגים שונים ובהם אמנונים ושפמנונים אך הדיג בו אסור. באתר יש מגוון ביולוגי רב ובחורף ובאביב יש בסביבתו פריחה רבה של אינספור צמחים. בתקופה זו שולטים בו הצבעים הירוק והצהוב. חלקו אף מוקף בדיונות שטרם נחפרו והוכחדו.
במתחם נמצאים עצים מזנים שונים כמו אקליפטוס, שיטה, אשל, קיקיון ועוד ועוד. נילי ערבה מכירה את שמות כולם והיא סיפרה עליהם ועל הסיפור המסתתר אחרי כל אחד מהם, ויש בלי סוף כאלה.
סיורים חוזרים נערכים במקום ואפשר לקבל עליהם פרטים במוזיאון ראשון לציון. 03-9598862

אחת מפעילותיו המבורכות של מוזיאון ראשון לציון הוא ארגון סיורים ברחבי ראשון לציון וביניהם:
מסע חוויתי בעקבות התימנים…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום רביעי, 23 בדצמבר 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *