ביקור במצפה הראל

29/12/2020
עם סיפורי היסטוריה המשך »

את פגישת קבוצת המטיילים עם המדריך, שופע הידע, הרצל חובב , (בדרך לטיול בעקבות הל"ה) עשינו הפעם סמוך למפת התבליט הענקית, שבמתחם מצפה הראל. התבליט היפה מראה את תוואי דרך בורמה, שהצילה את ירושלים הנצורה, במלחמת השחרור. תחילתה סמוך לקיבוץ חולדה וסופה ליד שמורת המסרק. בתקופת מלחמת השחרור שכן כאן מוצב של חטיבה 7, שאבטחה את התנועה בדרך המובילה לכיוון ירושלים.
ניצלתי את ההזדמנות עד שהגיעו כל המשתתפים בטיול, והלכתי לבקר ולצלם את מגדל התצפית שבנתה הקרן הקיימת, בצמוד למבנה אבן ישן שבמקום. בית האבן שימש בעבר הרחוק כבית הספר גם לתלמידי בית ג'יז.
בית ג'יז היה כפר ערבי בגבול הרי יהודה ושפלת יהודה , כשלושה קילומטרים מדרום מערב ללטרון. הכפר נהרס ב1948.
במרחק של כ-3 קילומטרים מזרחית לבית ג'יז שכן הכפר הערבי בית סוסין, שנהרס גם הוא במלחמת העצמאות. בין הכפרים, על גבעה כקילומטר מזרחית לבית ג'יז נבנה בתקופת המנדט הבריטי בית הספר הזה שהיה משותף לשני הכפרים. באתר בית הספר הוקם, ע"י קק"ל, מצפה הראל. הכפר בית סוסין היה קיים כבר במאה ה16, בתקופה העות'מאנית. במלחמת העצמאות, במהלך ההכנות למבצע בן נון ב', בסוף מאי 1948, נכבש הכפר על ידי פלוגה א' מגדוד 72 של חטיבה 7 והתרוקן מתושביו.
במבנה בית הספר הנטוש, נערך משפט השדה הצבאי בפרשת סרן מאיר טוביאנסקי שהואשם בבגידה. מאיר טוביאנסקי נמצא אשם במשפט והוצא להורג על ידי כיתת יורים, סמוך לבית דו-קומתי שנמצא כיום בשולי בקיבוץ הראל – "בית הקשתות". על הבית ופרשת סרן מאיר טוביאנסקי סיפרתי בפוסט, מצולם נוסף, בעקבות ביקור שלנו במקום.

את פגישת קבוצת המטיילים עם המדריך, שופע הידע, הרצל חובב , (בדרך לטיול בעקבות הל"ה) עשינו הפעם סמוך למפת התבליט הענקית,…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שני, 28 בדצמבר 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *