שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מפגשי זום של כנס היין ה-5 של יקבי יהודה

ופורום מרכז של טעימת שמן זית

מזמן אני כבר יודע ומפנים, שבין שמן זית ויין ישנו קשר הדוק ויש להתייחס אליהם במידה שווה. שניהם הם תוצר של פרי הגדל בכרם ובשניהם ישנה תוצרת מזנים שונים, ויש איכותית יותר וגם פחות.
אמש ניתנה לי ההזדמנות לבסס ולחדד את מה שאני חושב, כשהשתתפתי בשתי פגישות זום שנערכו בשני מקומות שונים, באותה עת.
"קפצתי" מאחת לשנייה, פגישת טועמי שמן זית מפאנל טועמי מרכז, ופגישה שנתית של אנשי יין ויקבים – כנס היין ה-5 של יקבי מטה יהודה (ויש כאלה כ-40 ). בשתי הפגישות ישבו הנוכחים בבית או במשרד, רחוק אחד מהשני, ובשניהם היו דיונים חשובים שכולם יכלו להשתתף בהם, ולהביע דעתם.
את כנס היין, שהנחה Guy Haran גיא הרן, פתח ניב ויזל, ראש המועצה מטה יהודה, שבירך את הנוכחים וסיפר על הפעילות לעזרה ביקבים ובכרמיהם. גם צחי דותן, מנכ"ל המועצה לגפן היין בישראל, המשיך ובירך באותה דרך תוך הדגשת פעילות המועצה לסיוע ליקבים ולקבלת אישורים לנטיעת כרמים חדשים עם שתילים נקיים מווירוסים.
בארבעת ההרצאות בהמשך, לא דיברו החברים על איך לעשות יין טוב יותר אלא על מה ואיך צריכים היקבים לנהוג ולעשות כדי לקדם את יקביהם ומרכזי המבקרים, שבהם, ומכירות היין (ולא רק יין).
הקורונה, גם כאן היוותה בסיס מרכזי בהרצאות, ומה אפשר לעשות כדי לנצל את התקופה הזו דווקא חיובית להעלאת מודעות צריכת היין של הציבור הישראלי. אגב, מסתבר שהקורונה העלתה את צריכת היין ועשתה טוב ליקבים, שיודעים איך לשווקו, כראוי.
יאיר היידו Yair Haidu דיבר על אותנטיות וחוויות ביקב ובעולם היין והכדאיות להשתמש בתקופת הקורנה כהזדמנות לחזק את היקבים.
מעין רהב – תכנון ועיצוב פנים הדגישה את הצורך שיש לתת תשומת לב מיוחדת לעיצוב היקבים ומרכזי המבקרים, כדי למשוך יותר מבקרים – קונים פוטנציאלים – להגיע אליהם.
גיא הרן מ vinspiration – – יין והשראה, דיבר על שיתופי פעולה אזוריים ואיך אפשר למשוך יותר מבקרים ליקבים ע"י הכנת תכניות והפצתם, על מה יש לעשות וליהנות מאוד בעשייתם, באזורים בהם ממוקמים היקבים.
אירית שנקר, המקורבת מאוד לענף המסעדנות, הדגישה בדבריה, איך כדאי למשוך מבקרים ולשפר את חוויית הביקורים שלהם באמצעות שילובם בקולינריה מתאימה. אירית הביאה הרבה דוגמאות חיוביות ומובילות מחו"ל.
אני חייב לציין ולהדגיש, כאן, שכל הנושאים שהועלו בכנס, מתאימים ומאוד חשובים לכל יקבי ישראל (למעלה מ350) והצטערתי לראות שמספר המשתתפים במפגש הזום היה מצומצם, מסיבות הידועות בעיקר לאלה שהעדיפו לא להשתתף ולשמוע מיידע שצפוי לעזור להם ולהחכימם.
באותה עת שאנחנו רק שמענו על יין ויקבים וראינו תמונות, במסכים, אנשי פאנל טעימת שמן הזית טעמו 15 סוגי שמני זית, שהגיעו אליהם בבקבוקונים. הם עשו זאת במפגש אישי מרחוק, בהנחיית חני בד ושמן חני אשכנזי ו Ido Tamir עידו תמיר.
השמנים נאספו מיצרנים ישראלים, המבקשים לקבל תו איכות ועליהם לעבור בדיקה כימית ובדיקה ארגונולפטית (בדיקה המפעילה את חוש הריח והטעם ועוזרת לאבחן ולקבוע את איכות שמן הזית).
המשתתפים חיממו ביד את כוסות השמן הכחולות, המסתירות את השמנים, שצבעם או עכירותם לא מעידים על איכותם. אחר הריחו, טעמו (השתעלו אם החריפות התחלקה לגרון) ורשמו את ציוניהם והערותיהם בטופס שהועבר לחברת הפיקוח על איכויות השמנים. רק שמנים שיוגדרו ככתית מעולה מועמדים לקבלת תו איכות, לאחר השוואה עם תוצאות הבדיקות הכימיות ועמידה בדרישות התקן.
מסתבר שכל ההרצאות והנושאים שהועלו בזום כנס היין, המקבילי, היו מתאימים, נהדר, גם ליצרני שמן הזית והם יכולים לעזור להם לקדם את מכירות השמן שלהם ולהכרה של יותר קהל ישראלי את מוצריהם. רבים לא יודעים עדיין מהו שמן טוב ומהו לא, והיכן משיגים שמנים איכותיים.
אבל לצערי, אני רואה ונוכח, יותר ויותר, שאת רובם זה לא מעניין והם לא מקשיבים ומיישמים בצורה נכונה ויעילה את המוצע להם. אולי מפני שהם קטנים ומוכרים את שמניהם לשכנים ולחברים, המכירים אותם וזה מספיק להם.
במחשבה מעמיקה על תכני ההרצאות בכנס מתברר שגם יקבים ישראלים רבים אינם מיישמים את המוצע, החל ממה שהם כותבים, לא מוצלח, על תווית הבקבוקים האחורית, ועד איך שניראה היקב הפתוח, שלהם, למבקרים.
המלצתי היא שכדאי מאוד שיהיה יותר שיתוף פעולה הדוק בין יצרני היין ליצרני שמן הזית. ענף הזית במועצת הצמחים
אפשר עוד להוסיף ולפרט הרבה בנושא, לטובת הכלל, אבל זה כבר יהיה בכתבה נוספת.
בהצלחה לכולם, למקשיבים ולמיישמים, וגם לאלה שלא.

מזמן אני כבר יודע ומפנים, שבין שמן זית ויין ישנו קשר הדוק ויש להתייחס אליהם במידה שווה. שניהם הם תוצר של פרי הגדל בכרם…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום חמישי, 31 בדצמבר 2020

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות