גן המנהיגים בראשון לציון

09/01/2021
גן עם הרבה פסלים המשך »

גן המנהיגים נמצא בכניסה לראשון לציון, בקצה המערבי של רחוב ז'בוטינסקי, סמוך לכביש 4. לגן הגדול, היפה והמושקע, יש מספר כניסות ומתברר שגם מספר שמות שונים, המופיעים על שלטים הנמצאים בכניסות השונות:
גן המנהיגים – פארק המנהיגים – פארק מנהיגי האומה – פארק מנהיגי המדינה, מעצבי מדינת ישראל.
לא ברור מדוע קובעי ההחלטות בחברה הכלכלית של ראשל"צ, יזמות וביצוע, לא התמקדו בשם אחד. משונה !!!
הוגה רעיון הגן ומוציאו לפועל: מר מאיר ניצן, שהיה אז ראש העיר.
המקום תוכנן על ידי אדריכל הנוף חיים כהנוביץ'. בין מזרקות, תעלת מים זורמים, מדשאות, גן משחקים וגינות נוי, נמצאת גם סקירה קצרה של הציונות ומנהיגיה הבולטים, המופיעים על קירות אבן.
המעצב רענן כספין, עיצב את המקום בשנת 2008 . הוקמו גם לוחות אבן עליהם מוצגים קורות חיי מנהיגי ישראל ב"חצרות המנהיגים". הקירות שהוקמו כוללים את דיוקניהם, סיפור חייהם וחתימתם של מנהיגי עם ישראל : בנימין זאב הרצל, דוד בן-גוריון, יצחק רבין, חיים ויצמן, זאב ז'בוטינסקי, גולדה מאיר ומנחם בגין.
בכניסה לגן, לאורך רחוב ז'בוטינסקי, מונפים, קבוע, 33 דגליהן של המדינות אשר נציגיהן הצביעו "בעד" בכ"ט בנובמבר ,1947 בעת הדיון בעצרת האומות המאוחדות על סיום המנדט הבריטי והקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל – מדינה יהודית ומדינה ערבית.
בפרויקט חצרות המנהיגים שני פרויקטים נוספים:
קיר הנצחה, בכניסה, הנקרא גם "שער האומות". עוצב על ידי רענן כספין ומצדיע למדינות אשר הצבעתן באו"ם אפשרה את הקמת המדינה. דגלי המדינות מודפסים על ידי האריחים בהדפסה קרמית, ששובצו על קיר השער. בקיר השער, משמאל משובץ גם סמל האו"ם.
בגן המנהיגים מוצבת מזרקת עמוד האש, ולידה שביל מים המוביל למזרקה הנמצאת במרכז בריכת מגן דויד.
עמוד האש הוא פסל אלומיניום בגובה 4.5 מטרים המסמל את ערך המנהיגות כעמוד האש העומד לפני המחנה. הפסל, האדום והבולט, מוצב בבריכה המרכזית שבגן המנהיגים.
מסביב למצבת עמוד האש ניצבים ששת פסלי ראשי המנהיגים שנחצבו באבן, אותם פיסל איגור ברנר: הרצל, ויצמן, ז'בוטינסקי, בן גוריון, רבין, גולדה, ובגין.
מקום יפה השווה ביקור וסיור.

השבוע ביקרתי בגן המנהיגים, והמצלמה שלי עבדה שם בקצב מואץ. איזה יופי.
גן המנהיגים נמצא בכניסה לראשון לציון, בקצה המערבי…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שבת, 9 בינואר 2021

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *