שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שורשים 2006 מכפר ויתקין

ערך: ישראל פרקר
יקב ויתקין חונך את שורשים 2006 עם שורשים עמוקים בכפר ויתקין. זהו יין העל של היקב.

שורשים 2006 מכפר ויתקין

מרים ומרדכי רוטנברג
 ערך: ישראל פרקר

ביקב ויתקין חנכו את יין ויתקין שורשים א' מבציר 2006 . זהו היין הראשון בסדרת שורשים היוקרתית של היקב.
היין הראשון בסדרה זו מוקדש לזכרה של מרים רוטנברג לבית ולבל, שבשורשיו העמוקים של יקב ויתקין. היקב נוסד לפני כ10 שנים בחצר משק המשפחה בכפר ויתקין שבעמק חפר, והפך עד מהרה לאחד מהיקבים המובילים איכותית בין יקבי ישראל.

אומרים אנשי היקב: "סדרת שורשים מבטאת שיא של עוצמה משולבת בהרמוניה. יין חדש בסדרה יונפק בכל שנה בה יתגלו ענבים משובחים במיוחד. כל יין מיוצר במספר בקבוקים מצומצם ומיועד לאחסון ארוך שנים ולפתיחה ברגעים מיוחדים מאד."

היין מורכב בעיקר מענבים שנבצרו בכרמים ותיקים, מעוצבים בהדליית גביע האופיינית לאזור הים התיכון מזה אלפי שנים. הדליה זו מאפשרת פריסת אשכולות מאווררים, ומאידך הצללה של העלווה על האשכולות כמעיין "מטריה" המונעת צריבות שמש וטעמים "מבושלים".

מתוך קריאת תהליך ייצור היין הקפדני והמורכב ניתן להבין היטב מדוע התוצאות הופכות את היין ויתקין שורשים 2006 ליין הדגל של היקב.

קריניאן ופטיט סירה, המהווים את חלק הארי ביין זה, וכן קולומברד המשלים ותומך באחוזים בודדים את הממסך כזן לבן, גדלים בכרמי הארץ מזה עשורים רבים. את הממסך משלימים זנים חדשים יחסית בארץ, סירה ופטיט ורדו שנבצרו בכרמים בהם מוקפדים משטרי השקיה מאופקים, דילול פרי ועיצוב העלווה. התקבלו פירות המשלבים בשלות מיטבית עם רעננות שנשמרה הודות לתנאי הגידול וליבולים הנמוכים.

לקראת בציר 2006, גמלה בלב אנשי היקב ההחלטה לייצר יין חדש שיכיל שילוב בין ישן לחדש. שימוש בזנים ותיקים וחדשים, בתמיכתה של מיטב הטכנולוגיה הייננית אך עם ניצול גישות יינניות של עולם ישן, קרי הענקת ביטוי למאפייני הזן והמקום. בכל כרם נבחרה הפינה המיועדת הטובה, ממנה נבצרו הענבים ליין החדש.
התסיסה נעשתה בטמפרטורה קרה יחסית ובשלב הסחיטה הופרד רק הנגר החופשי שהיה הבסיס ליין. כמות קטנה של זן לבן- קולומברד, תססה יחד עם ענבי הקריניאן. טכניקה זו אופיינית לאזור צפון עמק הרון, טוסקנה ועמק הבארוסה באוסטרליה ומטרתה לשפר את יציבות הצבע ולהעמיק את מורכבות הטעמים.
לאחר הסחיטה, בתום שיקוע קצר, עבר היין במהירות להתבגרות בחביות גדולות מעץ אלון צרפתי.
לאחר סיומו של הבציר, כשהיין נח בחביות קרוב לשנה, נבחרו שוב, מבין כלל החביות, החביות שהצטיינו בעצמת הטעמים, בהרמוניה ובאלגנטיות. הממסך הסופי נבנה והיין חזר להמשך התבגרות בחביות לשנה נוספת.

"לאחר סדרת טעימות שערכנו יכולנו להכריז בסיפוק: ויתקין שורשים 2006 אכן נולד. ביצירת "ויתקין שורשים" אנו שואפים ליצור יין שמצד אחד יבטא את הפוטנציאל של כל זן בנפרד, ומצד שני ייצור סינרגיה בין כל מרכיבי הממסך ליצירת יין שלם המתמצת את הפילוסופיה של היקב: הכנת יינות המאפיינים את האזור שלנו ומביאים את מאפייני הטרואר דרך התכונות הבולטות של כל זן."

מילוי היין בבקבוקים נעשה ללא תהליכי סינון וייצוב. לאחר התבגרות של מספר שנים תיתכן הופעת משקעים בתחתית הבקבוק, שאינם פוגמים באיכות היין.

היין מתאים ללווי אוכל עשיר ומורכב, בעיקר מנות בשר עשירות בטעם כגון כבש, בקר וברווז. בתנאי אכסון נאותים ימשיך היין לפתח טעמים ולהשתבח במשך 6-8 השנים שלאחר הבציר.

800 בקבוקים בלבד יוצרו מיין זה ועלותו 220 ש"ח לבקבוק.

שרונה ואסף פז מספרים על יין שורשים א' מבציר 2006

צילם ישראל פרקר

השורשים של המשפחה

מרדכי רוטנברג נולד בשנת 1904 בז'ארקי שבפולין בבית ברוך בנים ובנות – 11 במניין. בית סואן ושוקק חיים, בית יהודי אמיד וגם עממי, בית של תורה ועבודה גם יחד. אימו ניהלה את מפעל העורות המשפחתי ואביו היה תלמיד חכם.
בשנת 1927 עלה מרדכי לארץ דרך מצרים. בארץ כבר התגורר אחיו משה כחבר בקיבוץ עין חרוד. מרדכי הגיע אליו והחליט להישאר. שני האחים, הקימו בעין חרוד מפעל לעיבוד עורות (בורסקאות).
כיוון שמטרת עלייתו ארצה הייתה חלוציות – וחלוציות כוונתה לבנות את הארץ, כלומר – חקלאות, נרשמו סבא מרדכי ואחיו משה להתיישבות. הם הצטרפו לארגון שעמד לעלות להתיישבות בוואדי חווארת – עמק חפר של היום.

מרים ולבל נולדה ב-10 באוקטובר 1910 לאלקה ויעקב ולבל בעיירה לונה שבפולניה (כיום בביילורוסיה).
הוריה היו בעלי בית מסחר לתבואות. בזמן מלחמת העולם הראשונה נאלצה המשפחה לעבור לכפר מרוחק. עם סיום המלחמה חזרו הפולנים לשלוט בעיירה.
בגיל חמש החלה ללמוד לקרוא בעברית. כשסיימה את בית הספר היסודי, שלחו אותה הוריה ללמוד בגימנסיה העברית של תיכון בביאליסטוק, בו סיימה את לימודיה בהצלחה.

בשנת 1932 עלתה לישראל כעולה בלתי לגלית וכבר בערב הראשון הכירה את מרדכי. בשנתה הראשונה בישראל עבדה במשק פועלות כדי לקבל הכשרה חקלאית. במשך כל אותה שנה התהדקה החברות עם מרדכי, ובסוף, שנת 1933, הם נישאו.

לאחר נישואיהם עברו מרים ומרדכי להתגורר במשק שרכשו בכפר ויתקין. בתחילה התגוררו בבית ששימש לגידול אפרוחים, עד שבשנת 1936 , עם לידת ביתם הבכורה והיחידה, שביביה, הם השלימו את בניית ביתם החדש והקימו משק מגוון, ערכי ומשגשג- שלרבות הימים היה אחד המשקים המשגשגים ביותר בכפר ויתקין.

בשנת 1967 חלה מרדכי במחלת הפרקינסון, ממנה נפטר בשנת 1973 והוא בן 69. באין בן ממשיך סגרה מרים את כל ענפי המשק.

בשנות ה-90 הקימו דורון בלוגולובסקי, נכדם הבכור של מרים ומרדכי, ורעייתו שרונה, את ביתם בחצר המשק ובשנת 2001, בעידוד מרים, בעזרתה הרבה ובעזרת אסף פז, היינן המקצועי, אחיה של שרונה, הוקם יקב ויתקין. משפחה זאת ניתן לתאר כמשפחה שורשית , מלח הארץ עם שורשים החודרים עמוק עמוק לאדמת ארץ ישראל.

עד היום מטופל הכרם הניסיוני של היקב בהתאם לדרכה של מרים כחקלאית מסורה. מרים הלכה לעולמה בשנת 2008 והיא בת 98- מוקפת בכל צאצאיה האוהבים. יין שורשים מוקדש לזיכרה.

לחיים, לחיי יינות ישראל !!!
שיתוף

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות