שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ציוד להכנת יין – חלק א

מאת: ישראל זכות
במאמר זה חלק ראשון של סקירה קצרה של הציוד העיקרי שמשמש את יצרני היין להכנת היין

ציוד להכנת יין – חלק א

  
בס"ד
 מאת: ישראל זכות

http://www.winemaking.co.il
במאמר זה נסקור בקצרה את הציוד העיקרי שישמש אותנו להכנת היין. למי שלא מכיר בכלל את הציוד או את התהליך אולי יהיה קשה להבין מדוע צריך ציוד כזה או אחר, אבל אני מבטיח שבהמשך הדרך (במאמרים הבאים) הכל יהיה מובן. ניקח את 10 שלבי הכנת היין ונתאר את הציוד הנדרש לכל שלב:   תכנון והכנה – שלב התכנון הראשוני לא דורש יותר מכלי כתיבה ודפים. לאחר מכן, כדאי להעלות הכל על המחשב (וורד/אקסל) ולהדפיס הכל בצורה מסודרת. לשם הנוחות, אכין לכם דפי קליטת ענבים, רישום תנועות, פורמט מדבקות ועוד (שתוכלו להוריד מהאתר) – כך שכדאי להצטייד מראש בדפי A4 ודפי מדבקות (ניתן לרכוש בכל חנות למכשרי כתיבה). —————— בחירת הענבים –כדאי לבדוק מראש את הענבים שבכוונתנו לרכוש (ארחיב על כך במאמר בנושא "בדיקות הענב"). בכל מקרה, גם אם אין באפשרותנו לבדוק את הענבים לפני הרכישה, נערוך את הבדיקות לאחר מכן – בשלב המעיכה וההפרדה ולאורך התסיסה הכהלית, ולכן כדאי לדאוג לציוד מבעוד מועד. הציוד המומלץ לצורך הבדיקות: א.      רמת הסוכר בענבים (עוזר גם להעריך את רמת האלכוהול) ניתן לבדוק ע"י אחד מהבאים: 1.      מקל לבדיקת רמת הסוכר – "מקלות נייר" אשר משנים את צבעם לפי רמת הסוכר. הערה: זול יחסית אבל פחות מדוייק. 2.      הידרומטר ( (Hydrometer– מקל זכוכית הדומה למד-חום. לא לשכוח לרכוש משורה (כלי מדידה שדומה לצינור עם תחתית, כמו במעבדות) מתאימה. הערה: לא יקר (עשרות שקלים) אבל יותר מדוייק וניתן להשיג בכל חנות לציוד יין. המומלץ ביותר! 3.      מודד רמת סוכר אלקטרוני – מכשיר אלקטרוני אשר מטפטפים עליו את הנוזל ומציג את התוצאה על גבי המסך. הערה: נחמד שיהיה, רק אם לא מפריעה לכם ההוצאה הכספית הנוספת (יקר יותר)

ב.      חומציות הענב (שתי הבדיקות העיקריות הם PH ו TA) ניתן לבדוק ע"י אחד מהבאים:               מדידת PH (ריכוז החומציות ביין): 1.   מקל לבדיקת PH – "מקלות נייר" אשר משנים את צבעם לפי רמת ה PH. הערה: שוב, זול יחסית אבל פחות מדוייק. 2.   מד חומציות (Ph Meter) – מכשיר חשמלי המודד את ה PH בנוזל. ישנם מגוון של מכשירים החל ממכשירי כיס ועד מכשירי שולחן משוכללים ומדוייקים. רמת הדיוק ההכרחית לתהליך הכנת היין היא ספרה אחת אחרי הנקודה (0.0) אך אם ישנה אפשרות, כדאי לקחת עם רמת דיוק של שתי ספרות אחרי הנקודה (0.00). אסור לשכוח לרכוש גם נוזלים לאיזון (איפוס) מד ה- Ph (עשרות שקלים בודדים). הערה: אם התקציב מאפשר, מומלץ לרכוש מכשיר שניתן להחליף לו אלקטרודה (בד"כ במכשירי כיס, לא ניתן) כיוון שיש שחיקה של האלקטרודות ויש להחליפן מדי כמה זמן כדי לשמור על דיוק.
            ערכות בדיקת חומציות TA (רמת כלל החומצות ביין): 1.   שפופרת בדיקת TA – שפורפרת קטנה אשר בתוכנה נמצא חומר המגיב ליין ומשנה את צבעו לפי רמת ה- TA       הערה: ניחשתם. זול יחסית אבל פחות מדוייק. 2.   ערכת מעבדה לבדיקת TA – ערכה עם מספר חומרים כימיים אשר בעזרת עירבובם, ניתן להעריך מה רמת ה- TA בענב. מחירה של הערכה קצת גבוה (מאות שקלים) אך היא מספיקה לעשרות בדיקות. ניתן להשיג בחנויות לציוד יין. הערה: הבדיקה מדוייקת יותר כאשר היא נעשית עם Ph Meter ובכל מקרה אנו מקבלים רק הערכה של כמות החומצות. הערה כללית: ישנם גם בודקים לחומצות נוספות בענב אך בד"כ חומצות אלו נבדקות רק ביקבים תעשייתיים.

  ג.       טמפרטורת הענב (חשוב מאוד לשלב הבדיקות הראשוניות ולאורך כל תהליכי התסיסות) ניתן לבדוק ע"י אחד מהבאים: 1.      מד-חום ידני – ישנו מדחום גדול (שיכול גם לצוף בנוזל) אשר ניתן לרכוש בכל חנות לציוד יין. הערה: מומלץ ולא יקר אבל לנקוט משנה זהירות כיוון שיכול להישבר מכל מכה קטנה. 2.      מד-חום אלקטרוני – כמו הידני, רק אלקטרוני ומדוייק יותר. הערה: מדוייק מאוד ומומלץ אם ניתן לרכוש במסגרת התקציב. 3.      חיישני חום – חיישנים המתחברים לקופסאות בקרה ומנתרים/שומרים את נתוני הטמפרטורות בכל זמן נתון. הערה: מאוד נוח לניתור ובקרה בתקופת התסיסות (כהלית ומלולקטית) אך יקר ומתאים יותר ליקבים גדולים.

הערה כללית: יש גם מדבקת טמפרטורה שאפשר לשים על מיכל התסיסה והיא מציגה את הטמפרטורה לפי מד צבעים. אני מציין את המדבקה אבל לא כל כך ממליץ כיוון שהיא אינה עמידה ולרוב גם אינה מצביעה על הטמפרטורה המדוייקת.

הערה כללית לנושא הבדיקות: ישנם מכשירים מיוחדים שבודקים את הכל ביחד (טמפרטורה, PH, TA, סוכר וכו'). קשה להשיג בארץ ומאוד יקר (אלפי דולרים). —————— המשך רשימת הציוד להכנת יין בחלק ב'. עושים יין

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות