שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

חישוב כמות הענבים

מאת: ישראל זכות
כחלק מתהליך התכנון וההכנה, צריכים לגבש את היעד מבחינת כמות היין שרוצים לייצר, ובהתאם לזאת נדע מה כמות הענבים שנצטרך לרכוש.

חישוב כמות הענבים

 מאת: ישראל זכות

'winemaking.co.il

כחלק מתהליך התכנון וההכנה, אנחנו צריכים לגבש את  היעד שלנו  מבחינת כמות היין שאנחנו רוצים לייצר, ובהתאם לזאת נדע מה כמות הענבים שנצטרך לרכוש. גיבוש יעד כמות היין לייצור, חשובה גם מבחינות רבות נוספות, כמו למשל כדי לדעת כמה כלי קיבול נצטרך לרכוש ובאיזה גודל, כמה בקבוקים נצטרך להכין לשלב הביקבוק וכו'. במהלך ייצור היין, הענבים עוברים מספר תהליכים ובכל תהליך יש "קיצוץ" מהמשקל הכולל ולכן, כמות היין הסופית שמופקת מהענבים היא קטנה מהמשקל הכולל של הענבים שקנינו.    תחילה, אנו צריכים לחשב את כמות הנוזל הכללית.

 

החישוב מתבצע באופן הבא:

  נכפיל את כמות הבקבוקים בכמות היין שיכיל הבקבוק שלנו. אם נסכם זאת בנוסחא:

 

A  (כמות בקבוקים)  * [B (כמות מ"ל בבקבוק אחד) חלקי 1000]

  או בקצרה:

 

כמות הנוזל = A*(B/1000)

 

 ( ! )  בקבוק סטנדרטי מכיל 750 מ"ל (כלומר, שלושת רבע ליטר).

לדוגמא:

   אם אני רוצה לייצר 180 בקבוקים של 750 מ"ל, אחשב 180*(750/1000) או בקיצור 180*0.75 ואקבל 135 ליטר יין.   עכשיו, מחלקים את ליטר היין שיצא לנו ב- 0.675 ומקבלים את כמות הק"ג המוערכת.   איך הגעתי דווקא ל – 0.675…?  משקלו של אשכול ענבים ללא העלים והגבעולים הוא כ- 90% ממשקל האשכול. לאחר מכן, נוריד ממה שנשאר את הקליפות, החרצנים ואת כל המשקעים שייווצרו בתהליך (נלמד על כך בהמשך) המהווים כ- 25% מסך המשקל. מה שמשאיר לנו 67.5% (90% כפול 75%). כלומר, מתוך ק"ג ענבים נפיק בסוף כ- 675 מ"ל יין סה"כ.  

 אם נמשיך את הדוגמא:

  135 ליטר יין חלקי 0.675 נותן כ- 200 ק"ג ענבים. כלומר, מ- 200 ק"ג ענבים נקבל בסופו של דבר, כ- 135 ליטר יין.

 אל תתפסו אותי במילה לגבי רמת הדיוק של הנוסחאות. כמובן שיש סטיית תקן – וזה מאוד תלוי בסוג הענבים, בבשלות, בהצלחת הסחיטה של הענבים וכו' וכו'. אבל זו שיטה טובה לחשב בערך את הכמויות.   

ככלל, ניתן לומר שלבקבוק של 750 מ"ל יין צריך קצת יותר מ-

1.1 ק"ג ענבים.   [ למי שמעוניין לקצר את הדרך, יכול להשתמש במחשבון הבא ]     ואם נצא רגע ממסגרת הנוסחה,  
יש כאלה שיגידו אחרת – אבל עם הציוד הביתי לייצור יין, ובהתחשב בכך שבד"כ אנחנו לא יכולים לצפות מראש איזה ענבים בדיוק נקבל – קטנים או גדולים, מלאי מיץ או יותר יבשים וכו' (ועוד לא התחלתי לדבר על היין שנשפך בטעות במהלך השפיות…)–  אני חושב שכדאי ללכת על טווח יותר פסימי וזהיר ולרכוש 10% נוספים על הכמות שיצאה לכם בחישוב.
מקסימום, נקבל קצת יותר יין – זה לא מזיק (-:    עושים יין    

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות