שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יין חדש (וחד פעמי) ליקב צ'ילאג

כתב וצילם: אבי הלוי
יין פטיט סירה 2006 מכרם אדרת נחנך בארוע שנערך ביקב שביהוד.

30/01/2010 

   כתב וצילם: אבי הלוי

אל המועדון המצומצם שליקבים ישראליים שעושים יין פטיט סירה זני הצטרף לאחרונה יקב צ'ילאג. "סדרה יוצאת דופן, מוגבלת וממוספרת" בישרה ההודעה של היקב בהזמנה לבוא ולטעום את היין ביקב בבוקר יום שישי של סוף ינואר 2010. בדרך כלל אני לא חסיד גדול של פטיט סירה, אך הפעם הסתקרנתי מאוד. סקרנותי גברה עוד יותר עת נסעתי צילם אבי הלויברכבי באותו בוקר שבו התקיימה הטעימה ושמעתי ברדיו ראיון עם אורנה צ'ילאג על היין החדש: "600 בקבוקים נוצרו מהיין הזה ומחירו 220 ש' לבקבוק" אמרה אורנה למראיין. שמתי פעמי ליקב, טעמתי והופתעתי. פרטים בהמשך.

למרות שמו המאוד צרפתי, הפטיט סירה , הוא זן אמריקאי קליפורני שמקורו, כך יודעים היום, בזן צרפתי בשם 'דוריף'. את הענבים לפטיט סירה שלה השיגה אורנה צ'ילאג, לדבריה באופן חד פעמי, מכרם אדרת שבהרי ירושלים. יש להניח שמדובר באחד מכרמי יקבי עמק האלה שכרם אדרת הוא הגדול שבהם. גודלו כ-400 דונם וחלק מהחלקות נטועות בגבהים של עד 750 מטר מעל פני הים בגבעות הצופות אל עמק האלה ליד המושב אדרת. הגיוון הטופוגרפי והקרקע בעלת תכולת גיר המשתנה יוצרים בתי גידול אידיאליים להפקת ענבים איכותיים באזור ולא בכדי מחזרים ייננים רבים אחרי עודפי הפרי הקיימים באזור זה.

 הפטיט סירה כיין זני הוא בדרך כלל עתיר צבע וטאנינים. צבעו כצבע הדיו וייננים הטועמים את היין תכופות ביקב מספרים איך פיהם ושיניהם מקבלים עד מהרה גוון כחול-שחור… לואיס פסקו, מי שהיה יינן יקב רקנאטי, הסביר פעם בהרצאה ב'איש הענבים' שהמיץ של עינב הפטיט סירה הוא בעל רמה כל כך גבוהה של טאנינים עד שיש להסתפק בהשריה קצרה שאם לא כן הטאנינים יהיו בלתי נסבלים. מסיבה זו הפטיט סירה, מתבגר לאט ויכול לשרוד שנים ארוכות. יקבים בודדים בארץ מייצרים פטיט סירה זני ואליהם הצטרף כעת, כאמור, יקב צ'ילאג.

הגעתי ליקב בבוקר יום שישי חורפי אך שטוף שמש. היקב ממוקם באזור התעשייה ביהוד במבנה הנמצא מאחורי בית העסק של משפחת צ'ילאג, חברה המתמחה באמצעי ייצור וחומרים לתעשיית ההיי טק. בתוך היקב הקטן מוקמו ארבע עמדות טעימה שבהן ניתן היה לטעום כמה מיינות היקב שהושקו כבר לפני כמה חודשים. היינות מוכרים לי מטעימה קודמת אך הפעם אהבתי במיוחד האת המרלו והבלנד מסדרת VIVO ואילו את המרלו והקברנה מסדרת SOLO אהבתי פחות, בעיקר בגלל המרירות המלווה את הטעם השיורי. יין נוסף שאהבתי מאוד הפעם הוא הקברנה סוביניון 2004 מסדרת PRIMO – יין נהדר. על היינות האלו ניתן לקרוא בקישור הזה. אלא שהפתעת ההפתעות היה חתן השמחה של האירוע – הפטיט סירה 2006.

צ'ילאג פטיט סירה 2006
היין הזה כבש אותי מהרגע הראשון. אני כבר לא מדבר על הצבע האופייני לזן שהוא מרשים ומושך את העין. יש ליין ריחות נעימים המתגברים ככל שהיין פתוח בכוס. בפה אתה חש בגוף מלא וסמיך מאוד. היין טעים כבר מהמגע הראשון עם החיך, והוא טעים עוד יותר כשמגלגלים את היין בפה. גם לאחר הבליעה הוא מהנה מאוד בגלל הטעם השיורי הנעים הארוך והממושך. הענבים, כאמור, מכרם אדרת. היין השתבח בחביות עץ 24 חודשים ולאחר מכן בוקבק ו'נח' עוד שנה ורבע בבקבוק. באופן מפתיע הטאנינים רכים ונעימים למרות גילו הצעיר יחסית של היין. מחיר המדף של היין הוא 220 ש' אבל אל תיקחו את זה ברצינות רבה מדי, בהשקה הוא נמכר ב- 170 ש' ומי שקנה שישייה קיבל הנחה נוספת. אני מניח שבתקופה הקרובה ניתן יהיה לקבל את היין במחירים האלו גם בימי שישי 'רגילים'. אני רכשתי לי שני בקבוקים לאוסף הפרטי שלי וזה אומר את הכל. יופי של יין! אורנה – כה לחי !

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות