שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מדריך רוגוב ליינות כשרים

מאת: אבי הלוי
רוגוב:מספר היינות הכשרים בעולם נמצא במגמת עליה.

 
 מאת: אבי הלוי

על רקע המציאות שבה יותר ויותר יקבים נוטלים על עצמם עול כשרות היה זה אך טבעי שיקום מישהו ויכין מדריך ליינות כשרים. ומי אם לא דניאל רוגוב, ה'מוסד' הישראלי לביקורת יין, מתאים יותר למטרה זו? לא בכדי השתמשתי במושג 'מוסד' מכיוון שרוגוב כבר מזמן לא סתם מבקר יין, רוגוב הוא סוג של אייקון. המדריך שלו ליינות ישראל יוצא לאור כבר שש שנים באופן סדיר, והפך להיות חלון הראווה של יינות ישראל בעולם. היטיב לבטא זאת אדם מונטיפיורי, מנהל המחלקה המקצועית של יקבי כרמל, שהתכבד לשאת דברים בטכס חנוכת מדריך רוגוב ליינות ישראל ומדריך רוגוב ליינות כשרים לשנת 2010: "במהלך השנים הפך רוגוב להיות מותג. את מדריך היין של רוגוב ניתן למצוא במדף ספרי היין בכל חנות ספרים בעולם, לצד ספריהם של ג'נסיס רובינזון, עוז קלרק ורוברט פרקר."

בהקדמה למדריך מציין רוגוב את העובדה שמספר היינות הכשרים בעולם נמצא במגמת עליה. יתרה מזו, יינות כשרים רבים נחשבים כיום לברי תחרות עם יינות איכותיים שאינם נושאים תג כשרות. אי השוויון לפיו יין כשר לא יכול להיות יין איכותי כבר מזמן אינו קיים. יינות כשרים איכותיים מיוצרים כיום במדינות רבות בעולם ורוגוב מונה את המדינות האלו אחת לאחת: ארה"ב, ישראל, צרפת, איטליה, גרמניה, אוסטריה, הונגריה, ספרד, פורטוגל, ניו זילנד, אוסטרליה, צ'ילה וארגנטינה. בכל אחת ממדינות אלו נוטעים יותר ויותר זני איכות, משתמשים בציוד מודרני וקמים דורות של ייננים מוכשרים. חלק מן השגשוג הזה מגיע גם אל היינות הכשרים.

צריך להביט על הספר מנקודת מבט חוץ ישראלית. בפרק מיוחד ששמו 'שאלות של כשרות' מביא רוגוב לידיעת הקורא את מהות הקשר עתיק היומין בין יהדות ליין. הוא מספר כיצד יהודים עשו יין בכל מקום ועם כל מה שעמד לרשותם, כולל הכנת יין מצימוקים במקומות שלא ניתן להשיג ענבים. הוא מסביר מה עושה יין לכשר ומונה שבעה קריטריונים שעל יקב לעמוד בהם כדי להיות מוגדר כשר. הוא מסביר מהו יין מבושל, מציין שיינות מפוסטרים יכולים להיות איכותיים אך אין הוא צופה להם אורך חיים מעל שנה: "חלק מהיינות המפוסטרים יחזיק מעמד יפה חצי שנה עד שנה, אך כולם יראו סימני הידרדרות החל משנה לאחר ביקבוקם", מסביר רוגוב.

רוגוב מספר שחל שינוי גם בזני הענבים המשמשים להכנת יינות כשרים. בארצות הברית שימשו במשך שנים רבות ענבי ה- 'קונקורד' להכנת יינות כשרים. היו אלו יינות מתוקים מלווים בטעמים וארומות לא נעימים מן הטעם הפשוט שבעוד ענבי קונקורד מתאימים לייצור ריבה הם לא מתאימים כלל לייצור יין. בישראל, החליפו בייצור יינות כשרים זני איכות אדומים את הקריניאן והגרנאש שנחשבו לזני כמות וכך גם ביינות לבנים שבעבר נעשו רק מסמיון, אמרלד ריזלינג ופרנץ' קולומבר. כמובן שלא נפקד מקום של כבוד בספר ליקבי רמת הגולן בתור חלוצי היינות האיכותיים בישראל ללא ניגוד לכשרותם.

דפדוף בספר מעלה כמה וכמה הפתעות מעניינות. מי ידע שבקפריסין יש יין כשר? ליקב קוראים LAMBOURI ולפי אתר היקב ברשת מדובר ביקב בוטיק בבעלות אנשים שמשפחתם עושה יין כבר שלוש מאות שנים. ליין קוראים 'יין קפריסין'. זהו תמהיל של קברנה סוביניון, גרנאש וזן מקומי בשם MAVRO שמשמעותו ביוונית 'שחור'. רוגוב די אהב את היין הזה ונתן לו ציון 89. לא כל כך ברור איך הגיע היקב הזה לייצר יין כשר. בקפריסין קהילה יהודית בת אלף וחמש מאות וייתכן שמי מפעילי הקהילה פנה ליקב וביקש זאת.

מצרפת מביא רוגוב רשמי טעימה של כשמונים יינות כשרים, שבעים מהם מאזור בורדו, חלקם יקבים ידועים ומוכרים. יש גם יין שבלי אחד כשר, שניים מעמק הרון וכמה יינות Vin de Pays של יקב הרצוג. גם מארה"ב מובאת סקירה של כמה עשרות יינות, רובם מהיקבים הרצוג ו- 'הגאפן'. הפרק של יינות כשרים מישראל הוא הגדול בספר ומונה למעלה ממאה יינות. שבעה יינות מאוסטרליה נסקרים במדריך והם מגיעים משני יקבים: BECKETT'S FLAT ו- TEAL LAKE . מיקב GOOSE BAY מניו זילנד מציע המדריך כששה יינות שטווח הציונים שלהם 86-87. דרום אפריקה מיוצגת בספר על ידי יקב בשם BACKSBERG המציע מרלו ופינוטאז' כשרים. יש כמה יינות כשרים מארגנטינה וצ'ילה.

פרק השמפניות והיינות המבעבעים מפתיע. לא פחות משבע שמפניות 'אמיתיות' כשרות משמפיין, אחת מהן מבית ידוע: POMMERY. מארה"ב רק יין מבעבע אחד, ברוט מיקב 'הגאפן'. ה'בלאן דה בלאן' והברוטים של יקבי רמת הגולן, הברוט של כרמל ושתי קאוות מספרד מסיימים את פרק המבעבעים. יש גם יינות רוזה ויינות קינוח מכמה ארצות כולל פורט 'אמיתי' מפורטוגל ויינות סוטרן אחדים.

מדריך רוגוב ליינות כשרים 2010 הוא הראשון שיוצא לאור. הספר של 2010 מונה כחמש מאות יינות כשרים ויש להניח שמספר היינות הכשרים הנסקרים בספר יעלה משנה לשנה כפועל יוצא מעלייה צפויה במספר היינות הכשרים בעולם בכלל. בולטת העובדה שרוב היינות הכשרים האיכותיים מיוצרים בישראל אך יש לא מעט גם מחוץ לה. הספר התקבל בהתלהבות בעולם חובבי היין בחו"ל והרשת מלאה בהתייחסות לספר. אחד האתרים, אתר בשם KosherWineReport.comאף מונה את היינות בעלי הציונים הגבוהים ביותר (94 ומעלה):

Covenant Cabernet Sauvignon, Napa Valley 2006
Chateau Guiraud, Sauternes 2001  
Hagafen, Prix Melange, Napa Valley 2004
Herzog Generation VII, To Kalon, Napa Valley 2006     
Yarden El Rom Cabernet Sauvignon, Golan Heights 2004, 2005  
Yatir Forest, Judean Hills 2005  

נסיים במשהו שסיפר אדם מונטיפיורי, מנהל המחלקה המקצועית של יקבי כרמל, שהתכבד כאמור לשאת דברים בטקס ההשקה של הספר: " אם ליקב כרמל בזיכרון יעקב מגיע תייר ובידו האחת רשימת המקומות שכדאי לבקר בהם בארץ עם מפת כבישי ישראל ובידו השנייה מדריך רוגוב ליינות ישראל – הרי שרוגוב הוא באמת שגריר היין של ישראל".
אתר השער לעולם יינות ישראל מברך את רוגוב על הספר המהווה חידוש חשוב ומעניין.   ]]>

הספר יצא בהוצאת טובי ונמכר בארץ בחנויות היין ובחנויות הספרים ב- 99 ש'

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות