שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

התגשמות חלום ביקב יהודה

כתב וצילם: ישראל פרקר
הוא ניצב בכניסה למושב שורש, על גבעה לא גבוהה כשבחזיתו,נטוע כרם. זהו יקב יהודה.

 

 כתב וצילם: ישראל פרקר

הוא ניצב בכניסה למושב שורש, על גבעה לא גבוהה כשבחזיתו, במורד הגבעה, נטוע כרם – יקב יהודה. זהו היקב המשפחתי של אבי יהודה, הכורם מנווה אילן. 10 שנים חוגג היקב שהוקם לאחר בציר 1999 במקלט שבמושב נווה אילן, והועבר משם לשורש, היישוב שנאות לקבלו כחלק מאלמנטי התיירות שבו.צילם ישראל פרקר
יום הולדת 10 ליקב ישראלי הוא סיבה נאותה להגיע ליקב לשמוע את סיפוריו של מקימו וגם לטעום מיין הרזרב– יין הדגל שלו.
יום שישי בבוקר נאה מצאתי ביקב הקטן את אבי רכון על בקבוקים וממלא אותם ידנית עם צינור ממיכל נירוסטה. בתו, אורי, בת ה13, שקדה על פקיקת הבקבוקים בפקקי השעם. מיד הבנתי שלפני "צוות לעניין"

אבי יהודה: " נטענו את הכרמים במקום המטעים שנשרפו בשריפה הגדולה שהייתה באזור. מאז האזור התפתח מאוד. יש כבר כשלושים יקבים באזור יהודה ואנו מצפים שתוך מספר שנים נגיע גם לחמישים. תעשיית היין בארץ מתפתחת בקצב מואץ ותרבות יין זאת לא מילה גסה. מאז ומעולם אזור יהודה היה אזור יין. אמנם שלטו בנו מוסלמים למעלה מ800 שנה שעצרו את הנושא אבל בכל גבעה ועמק באזור נמצאות גיתות המזכירות את ההיסטוריה הייננית המפארת של האזור. יש בין היקבים באזור קשר מדהים. כל שנה אנחנו משתתפים בפסטיבל משותף ומציגים את יינותינו לקהל שהמגיע מרחבי המדינה. קיימת כאן עזרה הדדית בצורה יוצאת דופן בכל נושא מקצועי. משאילים אחד לשני ציוד ומעבירים ידע. כל נושא התיירות באזור הוא לא רק עניין של יין. יש לנו גם גבנים, תכשיטנים ומסעדנים. יש כאן מועצה מצוינת שמטרתה להעביר את המתרחש כאן לידיעת ציבור המטיילים. מוקצים לנושא תקציבים גדולים. הממונה לנושא – נימי יפה, עוסק בזה כבר עשור שנים ומקדם את היקבים. יוסי איטח מיקב קטלב הוא היו"ר שלנו בהתנדבות ופועל רהות לקידומנו."

הופתעתי קצת מדברי הפתיחה של אבי שנאמרו בשטף ובקול רם והוקדשו למתרחש באזור ולאו דווקא ליקבו.

מדוע אתה לא מדבר על עצמך ועל היקב שלך ? שאלתי בפליאה.
אבי: "אני חושב שהעצמי הוא דבר חשוב אבל אם אנחנו לא נוליך את העניין של התרחבות היקבים באזור ויצירת יין מצוין הממותג אזורית אז גם האני לא יהיה קיים. העוצמה שלנו היא כשכל היקבים ביחד כגוף אחד. יש יקבים שכבר הגיעו למצב של מושלמות והם כלכליים, אבל אני כיקב שמייצר 5-6 אלפים בקבוקים בשנה מכוון את יקבי לדור הבא. אני מאמין שהם כבר יתפרנסו מזה. אני בינתיים מתפרנס מעבודתי בגידול כרמים. הדבר החשוב הוא איך להוליך יקב ממצב של עשייה קטנה לגידול, להתרחבות ולהגעה למצב כלכלי יציב בבוא העת. חייבים להוביל את היקב בצורה איטית ויסודית למען הדור הבא."

בינתיים הגיעו ליקב שני זוגות חברים והתחילו לעזור בביקבוק. אבי התפנה לשרת לקוחות, אוהבי יין, שהגיעו מבית המלון הסמוך ולענות לשאלותיי.

אבי יהודה: "אורי, בתי, היא חלק מהעשייה המשפחתית שבאה לבקבק איתי את יין 2007. החברים הגיעו משורש וממעלה אדומים כדי לעזור לי. יש חברים שעובדים כאן ומכינים יין גם לעצמם והם משלמים מראש על היין שהם עושים. אנשים קונים יין עתידי מיקב יהודה ועוזרים ע"י כך במימון היקב."

למה אתה בעצם עושה יין? מאיפה זה בא לך?
"מהרגע שנדלק בי הניצוץ בשנת 1972 לא הפסקתי לחשוב על זה מעולם. המחשבה תמיד הובילה אותי לחיובי ולעשייה. בלי אהבה הרבה שלי לכל הנושא שום דבר לא יכול היה להתבצע כאן. זה בה לי בירושה מהמשפחה בה עשו יין ששימש רק לפולחן דתי.
כשהייתי ילד בן 14 החיבור שלי לכרמים במשפחה ולאדמה היה כל כך עז עד שהחלטתי ללמוד בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. רציתי להיות מדריך של אנשים שיגדלו כרמים. במקווה ישראל גידלו כרמים בקנה מידה גדול מאוד. היה שם גם יין יקב קטן. ביקרתי ביקב והחלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים שלי – יין. מהרגע שראיתי איך עושים יין במקווה ישראל ידעתי מה אני רוצה לעשות בחיים שלי. מאז לא הפסקתי ללמוד בנושא. אין לזה כנראה סוף.
15 שנים לא עסקתי בזה בכלל וגידלתי עצי פרי נשירים. זה מה שהסוכנות אמרה לנו לנטוע באזור. ראינו שהפרי הזה לא מפרנס אותנו. חיפשנו נושא אחר שיהיה מחובר גם לתיירות המגיעה למקום. החלום קצת התנפץ כי לא הגיעו הרבה תיירים לארץ בשנת 2000 כמו שחשבנו. אני לקחתי לעצמי את נושא הכרמים כחלון הזדמנות. וכחזרה למורשת המשפחתית הקמתי יקב במקלט הציבורי של נווה אילן."

ממה אתה מתפרנס? התעניינתי.
אבי: "המומחיות שלי זה גידול כרמי איכות בנווה אילן ובשורש. ענבים מגיעים ליקבים שמאמינים שייצור היין נעשה בעיקר בכרם. יקב צרעה הוא היקב העיקרי שאני מגדל עבורו וגם ליקבי כרמל מגיעים הענבים מהכרמים האלה. יש הנאה מושלמת לייצר יין בכרם ולראות לבסוף את המוצר המושלם ביקב. היקב הוא כעין מעבדה של הכרם ושל החלקות. יש בו היכולות לבדוק מה הפוטנציאל של טרסה זו או אחרת כשהיין ממנה נבחן בחביות עץ שונות ובזמני יישון שונים. לכל זן יש את היופי והאופי שלו. העשייה הסופית היא הציור ביין. לחבר יינות מחלקות שונות עם טעמים שונים אפילו של אותו זן, מאדמות שונות מחביות שונות זאת אמנות, זהו ציור וצבע. כשמחברים ומאזנים כמו שצריך יוצא היין שלך. לכל יקב יש את היופי והייחודיות שלו. אני חש שהמושלמות שלי היא גידול הכרם והענבים מההתחלה, ייצור היין ולבסוף מכירת היין בבקבוק ללקוח הסופי. אני לא מעביר יין לחנויות. המכירה נעשית רק אצלי ביקב, בשורש. מי שמכיר ואוהב את שיטותיי יגיע הנה ויהיה הקונה שלי."

איזה יינות אתה עושה ומציע ללקוחות כיום? שאלתי כשאני לוגם יין מצוין, פירותי ועמוק, סולם יעקוב 2007 כמה שניות לפני שבוקבק והועבר להירגע שנה בבקבוק. בפה סיומת ארוכה מאוד.

"היינות המוצעים למכירה הם יינות בציר 2006 שכדי להדגיש את הדור הבא בעשייה שייכנו כל יין לבנות המשפחה לפי אופייה השווה לאופיו.

אורי – מרלו – הוא בעל הכוח הממשי שגדל על אדמת גיר וסלעים. הוא מתבטא בצורה מאוד מיוחדת כמו אורי, הג'דה, שהיא היא כזאת.

אחינועם – שירז – יין זה התחלתי לייצר בשנת 2005 . היה קשה מאוד לעשות ממנו יין בהתחלה כי הוא היה מאוד דומיננטי והחלטתי לחבר אותו עם נגיעות ליין אחר כמו הקברנה. הוא היה שתלטן והשתלט על השולחן עד שאי אפשר היה ליהנות מהאוכל שהוגש. ב2006 השורשים העמיקו ויין נהייה יותר רגוע. יצרנו ממנו את אחינועם 2006. אחינועם 2007 שביקבקנו לפני שבועיים הוא כבר יין מושלם לשולחן ומרגישים בו שהשורשים ינקו מינרליים. היין פחות פירותי .אני מחפש ביין הרבה טעמים ולא רק פירותיות. גיריות ביין, מינרליות והבאה ליחס נכון של עלווה – אשכול הוא הדבר החשוב ביותר בעיני.

שקד – קברנה סוביניון – הקברנה הוא יין עם טעמים עזים. אי אפשר לומר שהוא קברנה אופייני כמו כל קברנה אחר מפני שכשטועמים את הקברנה של יקב יהודה, מתבלבלים בינו ובין המרלו והמרלו ייחשב כקברנה. זה נותן הפתעה וגם שקד הילדה היא כזאת, מפתיעה…

ניצן היא באופי קצת מאופי כל בת שלנו גם הייםן שלה הוא קצת מכל יין ובעל אופי הפגנה חזק מאוד. ניצן הוא בלנד 40% קברנה 50%$ מרלו ו10% שירז עם מעטפת פירותית מיוחדת."

סולם יעקב- הספיישל רזרב של היקב. אבי יהודה: "יין זה מ2005 יוצר לטובת פולחן משפחתי של משפחת יהודה. יצרנו חבית של יין קברנה סוביניון מיוחד במינו מחלקה מיוחדת מכרם שורש, לזכרו של יעקב, אח יקר מאוד שהתווכח על חנייה וחטף דום לב נפטר.
זה אות וסימן לכל המשפחה שהחיים שלנו ממשיכים בלי עצבים וכוחנות, ברוגע ובשלווה וזה הזיכרון שלנו כשאנחנו שותים את היין. סולם יעקב הוא חלק מהשבתות והחגים והאירועים של המשפחה שלנו. אני מוכר חלק קטן ממנו לטובת אנשים שיודעים להעריך יין ויוכלו לדבר גם על סולם יעקב.
ביין 100 אחוז קברנה מכרם נווה אילן שהתיישן 24 חודשים בחבית. העוצמה של אחי שמלווה אותי כל הזמן ההיא גם חלק מהמשכת הקיום של היקב הזה."

מחירי היין קבועים לכל הסדרות 85 ₪. אם יישאר יין לשנה הבאה יתווסף עוד 10 ₪ על יישון היין. מי שקונה יין עתידי מראש יזכה במחיר קבוע 85 ₪ לבקבוק.

שעת צהרים הגיעה. אבי יהודה הביא ממכולת סמוכה לחם, גבינות, ירקות וסלטים שונים. נפתח שולחן בחזית היקב סביבו הסבו אבי, אורי בתו והחברים שעזרו במלאכת מילוי הבקבוקים. לגביעים נמזג יין סולם יעקב ולכולם היה כיף כשרוח קרירה מהרי יהודה מלטפת את הלחיים.

אבי יהודה: "וכך מתגשם חלום שלי. החלום הזה מתרחש יום יום ביקב יהודה ואני אמשיך איתו לעולמים עד הנצח. והנצח עבורי הוא יומי האחרון עלי אדמות…"

לחיים, לחיי יינות ישראל !!!

 יקב יהודה – 054-4638544

 אבי יהודה מספר על יינותיו החדשים

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות