שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

היהלום שבחושן –יין העל ביקב בנימינה

כתב וצילם: רן בירון
"יהלום" של בנימינה הוצג במסגרת חנוכת סדרת החושן מבציר 2006.

 20/12/2009
 
 כתב וצילם: רן בירון

אבני החושן הן האבנים אשר היו משובצות באפודו של הכהן הגדול, 12 אבנים, כל אחת מייצגת את אחד השבטים. ביקבי בנימינה החליטו להעניק ליינות הסדרה העילית שלהם שמות של אבני החושן. ששה יינות מסדרה זאת, הוצגו עד כה, האחרון שבהם "יהלום" (מייצג את שבט זבולון), הוצג לראשונה לאחרונה במסגרת השקת סדרת החושן מבציר 2006

ההשקה נערכה במפגש כתבי יין, במסעדה "כרמלה בנחלה", בתל אביב, בהשתתפות בכירי היקב: המנכ"ל אילן חסון, היינן הראשי ששון בן אהרון, היינן אסף פז, מנהלת השיווק תמנע שטרית והיינן היועץ מבורדו, מרק דבורקין.צילם רן בירון

אמנם הייתה זאת השקת בציר 2006, אבל הסתננו לתוכה, בצדק, הבלנד הלבן המיוחד של סדרת החושן, "ישפה 2007" אשר פתח את המפגש, בליווי מתאבנים נפלאים, ממטבחו של שף המסעדה, דניאל זך, וה"יהלום 2007", אשר חתם את המפגש המרתק והציג עליית מדרגה נוספת של יקבי בנימינה, שאינם מפסיקים להפתיע.

במהלך המפגש, נשאו ראשי היקב דברים, אשר התייחסו, בעיקרם, לשיפורים שנעשו ועדיין בעיצומם, הן בכרמים, הן ביקב והן במערך השיווק. מנכ"ל היקב, אילן חסון הדגיש במיוחד את מחויבות היקב לאיכות המוצר ולמיומנות המנהלים והעובדים, בתפקידים השונים, בכל הרמות.

החלפת הבעלים, בסוף 2008, הביאה לשינוי תפיסה בניהול ובשיווק. לא עוד חברה, שהתנהלה כעסק משפחתי קטן, אלא מפעל אשר מעסיק 105 עובדים, שצריך לפרוץ קדימה ולעשות את הדברים הנכונים ביותר, כדי לגדול ולהיות, כדבריו, "חוד החנית" של תעשיית היין הישראלית. ואכן, ליקב יעד מאד שאפתני – הכפלת כמות הייצור השנתית, תוך 5 שנים. אילן חסון דבר על התחרות, הן בשוק המקומי והן בשווקי הייצוא. אין ספק כי הטובים יותר יזכו בנתח שוק גדול יותר והוא משוכנע כי יקבי בנימינה יובילו את המהלך ויהיו שם.

אסף פז הדגיש בדבריו את הגישה המיוחדת של הנהלת היקב לסדרת "אבני החושן". יינות סדרה זאת, סדרת העל של היקב, יצאו לשוק אך ורק כאשר הייננים יחליטו שהגיע הזמן לכך על פי התפתחות היין, ולא על פי אילוצי השיווק. בכך תובטח מחויבות האיכות, הבלתי מתפשרת, כלפי הצרכנים.

ששון בן אהרון ואסף פז ליוו את מהלך הטעימות, הסבירו את השיקולים השונים בבחירת הכרמים, יחסי העירוב בין הזנים השונים, שיקולי החלטות שונות וכד' וענו על שאלות שונות של הנוכחים.

רשמי הטעימות:

ישפה 2007, יין לבן המורכב מ 40% שרדונה, 35% סוביניון בלאן ו 25% ויוניה, מכרמים בגליל ובהרי יהודה. על פי נתוני היקב, כל זן נבצר בנפרד, תסס בנפרד, התיישן בנפרד ותרם את חלקו לבלנד המיוחד, הבלתי שגרתי. השרדונה תסס והתבגר בחביות עץ אלון צרפתי חדשות ונתן ליין את הפרי הכל כך בולט. הסוביניון בלאן והויוניה תססו במיכלי נירוסטה ואח"כ התיישנו כשנה בחביות. הסוביניון תרם ליין את רעננותו ואת האופי החמצמץ שלו ואילו הויוניה הוסיף את הטעמים הטרופיים. בסה"כ נוצר כאן יין פירותי מאד, בעל חמיצות די גבוהה ומתיקות מאופקת, נעים לחך ויכול, לטעמי, ללוות בהנאה רבה מנות ראשונות קלות ומאכלי ים. מחירו: 90 ₪.

ספיר 2006, מורכב מ 40% קברנה סוביניון, 35% שיראז ו 25% מרלו, מכרמים ממרכז רמת הגולן (הקברנה והמרלו) ומהגליל העליון (השיראז). שלושת הזנים נבצרו, עברו השרייה קרה, תססו והתיישנו (כ 15 חודשים בחביות) בנפרד, ורק לאחר מכן נבנה הבלנד והועבר לביקבוק, כמעט ללא סינון והצללה. היין המשיך להתיישן בבקבוקים כשנה, לפני שיצא לשוק. היין בעל גוון אדום כהה מאד, כמעט שחור, מעלה באף ארומות של פרי בשל, תבלינים וקפה. החך פוגש טאנינים מרוככים, גוף מלא, מאד מרוכז, טעמים בולטים של פירות בשלים, בעלי מתיקות, אשר מאפילה, לטעמי, על החמיצות המאופקת, אך מאוזנת למדי. סיומת ארוכה מלווה במתיקות קלה. מחירו 130 ₪.

אודם 2006, מורכב מ 97% סירה ו 3% ויוניה, מכרמים בגליל העליון. ובכרמי יוסף. לדברי ששון בן אהרון, למרות האחוז הכל כך נמוך של הויוניה בבלנד, תרומתו משמעותית ביותר, כי הוא מקבע את הצבע ומונע הזדקנות מהירה. הוא גם תורם למבנה הארומטי ולטעמים של היין. היין בעל צבע רובי מאד כהה, כמעט אטום, בעל ארומות בולטות של פירות יער ותבלינים, יחד עם מעט ציפורן וקפה שחור. החך פוגש גוף בינוני עד מלא, טאנינים רכים, הרבה פרי שחור, מרוכז, חומציות מאופקת, אך מאוזנת ומתיקות קלה, אשר מלווה גם את הסיומת הארוכה. מחירו 130 ₪.

תרשיש 2006, מבוסס על 100% קברנה סוביניון מכרם יחיד במרכז רמת הגולן, אשר מאופיין באדמת בזלת עמוקה. תהליך הייצור החל בהשרייה קרה למשך 3 ימים, לאחר מכן תסיסה במשך כשבועיים ושהייה של שבועיים נוספים עם הקליפות, לפני הסחיטה. היין התבגר בחביות עץ אלון במשך 15 חודשים, בוקבק והתיישן בבקבוקים שנה נוספת לפני שיצא לשוק. ליין צבע אדום כהה, אטום, קרוב לשחור, ארומות בולטות של פירות יער, פלפל וקפה. החך חש בטאנינים די נוקשים, אך לא תוקפניים ממש, גוף מלא, מורכבות גבוהה, חמיצות מאוזנת וסיומת ארוכה, אך מתוקה מידי, לטעמי. יין זה ילווה בהנאה רבה מאכלי בשר כבדים ברוטבים עשירים. מחירו 130 ₪.

יהלום 2007, מבוסס על 25% קברנה סוביניון מכרם קדמת צבי במרכז רמת הגולן, 25% קברנה סוביניון מכרם בן זמרה, 30% סירה מאזור שפלת יהודה ו 20% פטיט וורדו מהשפלה.
יין זה, כמובן, עמד במרכזו של האירוע וזכה להצגה מפורטת על ידי ששון בו אהרון, שהסביר כי כל אזור גידול תרם את מאפייניו למוצר הסופי. הגליל והגולן תרמו את הרעננות והפרחוניות, שפלת יהודה והשפלה תרמו למבנה הטאני, לעוצמת הצבע ולמרכיבים התבליניים. ממש יין חובק ארץ.
תהליך הייצור, בדומה ליינות האדומים האחרים בסדרת אבני החושן, כלל בציר, השרייה, תסיסה ויישון (כ 20 חודשים בחביות) של כל מרכיב בנפרד ולאחר מכן בניית הבלנד וביקבוק ועוד שנת יישון בבקבוקים. היין בעל צבע רובי, כהה מאד, ממש שחור, מעלה ארומות בולטות מאד של פירות ותבלינים ומציג גם טעמים בולטים של פרות ותבלינים, על רקע מתיקות קלה מאד, חמיצות בולטת אך מאוזנת להפליא, טאנינים נעימים לחך, מורכבות גבוהה, גוף מלא וסיומת ארוכה מאד, אשר אינה נושאת את המתיקות הבולטת, שהפריעה לי ביינות האדומים האחרים. אין ספק שמדובר כאן בקפיצת מדרגה, אולי שתיים בבת אחת. יין נפלא, מרשים ביותר. לטעמי, אחד הטובים, שטעמתי לאחרונה. תחילת השיווק של ה"יהלום" צפויה באמצע הרבעון הראשון של 2010.

לחיים!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות