שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הצוות מבית המשקאות של נפתלי

כתב וצילם: ישראל פרקר
ברחוב שלבים ביפו נפתחה חנות חדשה ברשת בית המשקאות של נפתלי. צוות החנות נפגש שם.


 כתב וצילם: ישראל פרקר

את ציפי וויוי מבית המשקאות של נפתלי אני פוגש לעיתים בפסטיבלי ואירועי יין ביקבים שונים. לפני מספר חדשים נחנכה חנות יין נוספת ברשת בית המשקאות של נפתלי, ברחוב שלבים ביפו. הגעתי למקום לאחר מספר חודשי הרצת החנות להשתתף בערב צוותי החנויות. כל יין ואלכוהול העולים על המדפים בחנויות הרשת נטעמים ע"י הצוות גם כדי שהם יכירו את תכולת החנויות וגם כדי להחליט איזה מוצר יכנס לחנות ואיזה לא.צילם: ישראל פרקר השולחן בחדר הטעימות היה עמוס בסלטים ובגבינות והכוכב המוביל היה הסושי הצבעוני והטעים שהכינה במקצועיות רבה נלי, אשת יחסי הציבור של החברה. היו שם גם הרבה כוסות ארוכות רגל שהתמלאו במשך הערב בהרבה סוגי יין לבן ואדום.   סביב השולחן הסבו עובדי הרשת: משה שמנהל את החנות בת"א עם עופר שעובד איתו. ויוי שמנהלת את החנות בגבעתיים עם יונתן שעובד איתה. ציפי מנהלת התחום המקצועי של הרשת ומנהלת החנות ביפו עם דני, מיטיה (ואישתו) ואריה. מטיה גם אחראי על משלוחי ההזמנות מהאינטרנט. אורי וניסו שעובדים במחסן המרכזי בשיווק הסיטונאי לברים, מסעדות והשוק המוסדי. היו גם נלי אשת יחסי הציבור של הרשת, בתה של ציפי ויוג'ין וולף במאי ומפיק הטלביזיה המוכר לנו מתוכנית הטלביזיה טעמים עם צחי בוקשתתר שלה גם אתר באינטרנט.   פתח את הערב יוסי כליפי מחברת תירוש שיווק המשווקת את יינות יקבי פסגות וצובה. המטרה שעמדה לפניו הייתה לשכנע את עובדי החברה להכניס את היינות למכירה בחנויות בית המשקאות של נפתלי. יוסי שולף בביטחון את הפקקים מהיינות ומוזג אותם לכוסות הנוכחים אחד אחרי השני.הוא מספר על היקבים, על הכרמים ועל היינות ועונה על שאלות הצוות במקצועיות. ההמולה בחדר גוברת. הנוכחים מחווים דעתם על היינות ונכנסים אחד לדברי חברו. יש האוהבים יינות מסוג אחד ויש דווקא את האחרים. מה שבטוח הוא שיינות שהרוב אוהב יתווספו כנראה למדפי החנויות מאוד בקרוב. מדברים גם על מחירים ועל מתחרים.   החברה המשיכו לטעום את היינות ולהחליף בקולניות דעות על מה אהבו יותר ומה פחות. אותי עניין גם לשמוע יותר על בית המשקאות של נפתלי. ציפי ואני ירדנו למשרד הנמצא במרתף. על מסך המחשב תפס את עיני מיד אתר האינטרנט של הרשת www.goodwines.co.il. זאת חנות וירטואלית צבעונית וידידותית דרכה ניתן להזמין בקלות יינות, אלכוהול וגם אביזרים נחשקים. זהו ה"בייבי" של ציפי המנהלת ועדכנת את האתר מדי יום.  
ספרי לי על החנות החדשה. ביקשתי מציפי. ציפי: "החנות ביפו נפתחה לפני ארבעה חודשים אחרי מספר חודשים של שיפוצים. המקום היה חלק מחנות כלי הבית מיסטרל המתמחה במכירה למטבח המוסדי. הסיבה העיקרית לבחירה במקום זה היא למשוך לקוחות סיטונאים, בעלי ברים ומסעדות, המגיעים לאזור זה כדי לעשות קניות כלים למסעדות שלהם במיסטרל ובארגל הנמצאת מולה. הרעיון היה לפתוח ערוץ שיראה ללקוחות הפוטנציאלים חלק גדול מהקטלוג הענקי של בית המשקאות של נפתלי. אין אפשרות להוציא בכתב קטלוג ענק של כל המוצרים שלנו וכך החנות היא מעין אולם תצוגה. אנשי המקצוע שבחנות מכוונים את הלקוחות למוצרים שמתאימים להם. רוב הלקוחות מגיעים לקנות את האלכוהול המוצג להם באולם התצוגה שבכניסה. המעוניינים ביין מובלים פנימה לאזור היין. לאלה נכנסים לאזור היין כבר קשה לצאת ללא הזמנת יין. באלכוהול יש בחנות 1400 תוויות וביין בערך 2000 תוויות."

איך אתם דואגים שבעל מסעדה או בר המגיעים למקום לא "יטבעו" במספר הענק של תוויות יין ואלכוהול שאתם מציעים לו? התעניינתי בסקרנות רבה. לי זה כנראה אף פעם לא יהיה ברור אפילו שכבר קיבלתי הרבה הסברים בנושא.   ציפי: "הלקוח, בעל המסעדה למשל, נשאל מה תקציבו למכירת היין ולפי דרישתו הוא מובל למקום הנכון על המדפים. כשמגיע לקוח פרטי שואלים אותו מה שתה בפעם האחרונה ואהב ביותר. לפי תשובתו  מציעים לו את היינות שמתאימים לו. כל יין שמוכנס לחנות חייב, כאמור, לעבור את אישור הצוות. הם הרי אלה העומדים מול הלקוח בסופו של דבר. "   ומה בקשר לאלה שבאים להציע לכם את יינותיהם? ציפי: "לפעמים מגיעים הנה אנשים שחושבים שהם עשו את היין הכי טוב בעולם ובטעימה מתברר שהיין שלהם נורא. הם תמיד מצפים למכור את היין בחנות… כולם חושבים שיוכלו לעשות בקלות כסף מהיין שהם מייצרים. זה בעצם בכלל לא כך. רק הטובים באמת מצטרפים למדפים שלנו.   עד לפני 4-5 שנים כולם עשו כאן יין מאהבה זאב דוניה, יורם שלום, פלטר, ססלוב ועוד רבים וטובים. איפה נגמרת האהבה ומתחיל הכסף או נגמר הכסף קשה להגדיר. לך תסביר לבן אדם שבשביל לעשות כסף מהיין זה לא פשוט. מי שעולה מעל 10,000 בקבוקים בשנה (ולא מייצר בצורה מסחרית מאות אלפי בקבוקים – י.פ) לא עושה כסף מיין מפני שהוצאותיו רבות מאוד."   מי הוא נפתלי , נזכרתי לפתע לשאול. אני הרי נמצא בבית המשקאות של נפתלי והוא בכלל לא נמצא במקום. ציפי: "ב1974 כשנפתלי פינצ'בסקי היה בצבא אביו שהייתה לו מכולת ברמת גן נפטר ונפתלי החל לנהל את המכולת השכונתית. במשך השנים הוא והפך את המכולת למעדנייה לאניני טעם, ואנשים החלו לנהור למקום. בין מכירה למכירה במעדנייה, נע נפתלי בין מועדונים, בתי מלון ומסעדות והחל למכור משקאות בסיטונאות. כך קמה חברת בית המשקאות של נפתלי. נפתלי החליט להציג את אוסף המיניאטורות האגדי שלו שכולל בקבוקי יין ואלכוהול והמונה מעל 6,000 בקבוקי מיניאטורה, בחנות בגבעתיים. הוא בנה ארונות למיניאטורות וסביבם בנה חנות מקצועית ליינות ומשקאות חריפים. חנות זו הייתה בין החנויות המקצועיות הראשונות שנפתחו בארץ בתחום זה. בית המשקאות של נפתלי זאת סיטונאות למשקאות חריפים ויינות לכל גוש דן מנתניה ועד לאשקלון. רבים מעדיפים לקנות אצלנו כי לנו מגוון גדול מאוד של מותגים, וכך במקום אחד ניתן להשיג יינות ואלכוהול של יבואנים, יצרנים ויקבים רבים. החנות הראשונה נפתחה בגבעתיים ב1994 ואחריה החנויות ברמת השרון, בת"א ועכשיו ביפו, ליד אצטדיון בלומפילד. החנויות נפתחו במגמה לחסל מלאים שהצטברו במחסן. בינתיים עולם היין מאוד השתנה בארץ והדרישה ליינות משובחים התחזקה. נהייתה בעיה בזה שהחנויות צריכות בעיקר לחסל את הסחורה במחסן שאינה דווקא כוללת יינות מהעילית. היום זה לא עובד כמו פעם. הצריכה של הלקוחות השתנתה והם יותר מקצועיים. המכירות בחנויות מתמקדות ביין ישראלי והן מאוד מתמקצעות בעקבות הלקוחות,לעומת הסיטונאות המתמקדת באלכוהול ויינות זולים.

כשאני הגעתי לחנות ב1999 80% מהמכירות במקום היו יין איטלקי, אחריו יין צרפתי ומעט  יין ישראלי. לא היה אז מבחר של יינות ישראל. היה רק מרגלית, קסטל, והיקבים הגדולים. היום 85% ממכירות היין הם יינות ישראל. אצלנו בחנויות אם אדם מבקש יין צרפתי אנחנו משתדלים להעביר אותו ליין ישראלי במילים יפות. אנחנו שואפים  לתת יותר פרנסה ליקבי ישראל. נפתלי לא נותן לנו לקחת אחוזי רווח גבוהים כאן בחנות ביפו."   רציתי לשמוע מציפי עוד סיפורים מ"השטח" על לקוחות מיוחדים, על אוסף היינות היקרים שלה ועל תוכניות לעתיד אבל החברה קראו לה למעלה, להצטרף אליהם ולטעום עוד יינות מיקבי צרעה ופסגות.הרי גם קולה יספר למחרת כאשר יחליטו איזה מבין היינות שטעמו יצטרפו לאלפי היינות שכבר זכו לעמוד בשורות הארוכות שעל מדפי בית המשקאות של נפתלי. בהצלחה לצוות ולא לשכוח – לחיים, לחיי יינות ישראל.  
למצגת תמונות מערב הצוות

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות