שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שאטו גולן במיטבו – השקה מרתקת

כתב וצילם: רן בירון
יקב שאטו גולן חנך יינות חדשים בתל אביב.כתב האתר מדווח על רשמיו מהארוע.

 08/12/2009

 כתב וצילם: רן בירון

במדינה, אשר משוועת לגשם, יום חורף קייצי, בדצמבר, הוא לא משאת נפש, אבל, מה לעשות, מאחר והטבע הוא מעבר לשליטתנו, התכנסנו ביום שכזה, קבוצה של כתבי יין, להזמנת יקב שאטו גולן, בגן המקסים של וילה דלאל, הסמוכה למתחם סוזאן דלאל בנוה צדק, שבתל אביב

קבלת פנים לבבית של הנהלת היקב, לחיצות ידים חמות, שיחות ברומו של יין בין קולגות, ולגימת רוזה 2008, היוו פתיחה מבטיחה לעתיד לבוא בשעתיים הבאות. הרוזה, המבוסס על 100% ענבי קברנה פרנק, אשר נסחטו זמן קצר לאחר הבציר, הותססו, חלקם במיכלי נירוסטה וחלקם בחביות ישנות, ולאחר כארבעה חודשים עורבבו ובוקבקו. היין, אשר במתכוון (לשיטתו של אורי חץ) לא עבר תסיסה מלולאקטית, הינו יין ריחני, פירותי ומרענן, אך עם זאת, לטעמי, מעט אגרסיבי לחך. היין ימצא חן בעיני אוהבי סגנון זה, אך עשוי להרתיע אוהבי רוזה בעל מתיקות פירותית בסיומת.צילם: רן בירון
מחירו 99 ש"ח.

בגן, בחדר מקורה זכוכית מכל צדדיו, שולחן ארוך ערוך לטעימות, בעיצוב שובה עין ועליו, פרוסות לחם, חמאה, מים וכמובן, כוסות יין, ריקות עדיין.

לאחר שהסבנו לשולחן, פתח את האירוע מנכ"ל היקב, שוקי שי, אשר הזכיר לנוכחים, כי, ממש בימים אלו, חוגג היקב 10 שנים להקמתו. זכורה לי המסתוריות, שאפפה את היקב בימיו הראשונים, השמועות על "משהו גדול" שעומד לפרוץ אל תוך ענף היין הישראלי, אשר עוד לא יצא מחיתוליו.

יקב בן 10 שנים, פתח ואמר שוקי, הוא עדיין עובר, או אולי תינוק, במונחי היין העולמי, אבל בישראל, הכל קורה מהר והנה, אנחנו כבר בהשקה השמינית של יינות היקב. ההשקה הראשונה הייתה ב 2002 ומאז ממשיך היקב במסורת ההשקות מידי שנה, מתוך רצון כן, לפגוש כתבי היין, מלצרי יין ואנשי מקצוע נוספים.

בהמשך, סקר שוקי את המשבר הכלכלי העולמי, אשר, ללא ספק, משפיע גם על צריכת היין, במיוחד בשווקים אליהם מכוון יקב שאטו גולן. עם זאת, סיפר שוקי, היקב עובר את המשבר ללא כל זעזועים. יתרה מזאת, היקב, אשר משנת 2004 מרוויח יפה, ממשיך להרוויח וממשיך להיות נזיל, ללא הלוואות מבנקים. היקב פועל ביעילות מירבית, ההנהלה בודקת את עצמה ושוקדת על תפקוד יעיל של כל אחד מהשותפים ושאר ממלאי התפקידים.

אחת ההצלחות המשמעותיות ביותר, והייחודית לשאטו גולן, היא היצוא ללקוחות פרטיים, דבר שאינו מקובל בד"כ בענף. במהלך השנים, עם הגידול במוניטין, הלכה וגדלה רשימת הלקוחות הישירים בחו"ל והיא מונה כיום מאות לקוחות, בארצות שונות. הרווחיות ביצוא ישיר ללקוחות גבוהה בהרבה מהרווחיות המירבית אשר ניתנת להשגה ביצוא באמצעות מפיצים ובכך כוחו של היקב.

בשלב זה עברה רשות הדיבור לאורי חץ, יינן היקב, אשר ליווה בהסבריו את טעימת היינות:

גשם לבן 2008, מורכב מ 57% וויונייה, 37% גרנאש בלאן ו 6% רוסאן, שלושתם מהכרם האורגני של שאטו גולן. יוצרו ממנו 858 בקבוקים בלבד, בדיוק אותו מספר בקבוקים שיוצרו מאחיו מהשנה הקודמת. צירוף מקרים מעניין! לדברי אורי חץ, היין מאד דומה לאחיו מ 2007, אם כי הויונייה בולט פחות ב 2008. מעבר לכך, דמיון רב בחמיצות הנמוכה ובמעט שמנוניות. היין פירותי מאד, ארומטי, מאוזן ובעל סיומת מרעננת.
מחיר: 155 ₪.

בין הנוכחים התעורר ויכוח לגבי סגנון היין. היו שטענו שהוא מזכיר את היין הלבן של עמק הרון. אחרים חשבו אחרת. אורי חץ חשף את חיבתו הרבה ליינות הלבנים של בורגון, במיוחד מרסו, אבל הסביר כי הוא לא מנסה להתקרב לסגנון הזה כי הוא לא חושב שיצליח ולכן הוא מייצר יינות לבנים אשר מבטאים בצורה הטובה ביותר את איזור הגידול, ללא ניסיון לחקות סגנון של אזור אחר בעולם, יהא זה עמק הרון, או בורגון. אורי מאמין כי הבלנד וויונייה/גרנאש/רוסאן, מתאים לאיזור וימשיך לבסס עליו את ה"גשם לבן" בשנים הבאות, תוך התאמת היחס בין השלושה למאפייני כל שנת בציר.

סוביניון בלאן 2008, מבוסס על 100% ענבי סוביניון בלאן מכרם באיזור שעל, בצפון רמת הגולן. לאחר הסחיטה, חלק מהמיץ הותסס במיכלי נירוסטה וחלק בחביות עץ. לאחר יישון של כשבעה חודשים עורבבו החלקים ובוצע הביקבוק. היין, בעל צבע זהוב בהיר, צלול מאד, מעלה ארומות בולטות של סוביניון, במיוחד ריח אשכוליות. כך גם בטעם, אשכולית בולטת, יחד עם מינרליות מאופקת, עקצוץ קל על הלשון, איזון יפה וסיומת נעימה.
מחיר: 130 ₪.

סירה 2007, מורכב מ 95% סירה ו 5% מורבדר, שנבצרו ידנית בכרם שאטו גולן. היין התיישן כשנה בחביות עץ אלון. יין בעל צבע רובי עמוק, כהה מאד, כמעט אטום, מעלה ניחוחות ארומטיים ירוקים. החך פוגש גוף מלא, טעמים של פירות ירוקים, מורכבות גבוהה, טאנינים מרוככים נעימים, חמיצות בינונית, מתיקות נמוכה מאד ואיזון מפתיע, למרות האלכוהול הגבוה (14.6%) וסיומת מאד ארוכה. לטעמי, יין נפלא, אשר יכול ללוות ארוחה בשרית כבדה, אך דורש חדרור של שעתיים לפחות. היין יצא לשוק במחצית השנייה של 2010. עדיין לא נקבע מחירו. אני חייב להתוודות כי ברשימות שכתבתי בפנקסי בעת הטעימה, מופיעה הערה מודגשת בקו תחתון: "זה יהיה יין גדול".

גשם אדום 2007, מבוסס על 70% גרנאש, 15% סירה ו 15% מורבדר. אורי חץ הסביר כי יין זה, במתכוון, מנסה בכל שנה ללכוד את ביטויו הייחודי והטהור ביותר של הגרנאש באותה שנת בציר. אורי משוכנע כי בבציר 2007 הצליח להגיע ל"קרוב ביותר האפשרי" (כדבריו) לגבי הזן הזה. הענבים נבצרו בכרמי שאטו גולן, הותססו, התיישנו כשנה בחביות, בנפרד, ועורבבו ממש לפני הביקבוק. יין מאד עוצמתי, כבד, עשיר, מורכב, גוף מלא, טאנינים לא נוקשים מידי, נעימים לחך, אחוז האלכוהול הגבוה
(15%) אינו פוגם במאומה באיזון המופלא של היין, בחמיצות המאופקת ובסיומת הארוכה. יין שיכול בוודאי להתיישן ולהשתבח, אבל אפשר להנות ממנו כבר עכשיו, עם חדרור של שעתיים שלוש. אהבתי אותו. יוצרו ממנו 2,500 בקבוקים בלבד.
מחירו 259 ₪.

מרלו 2007, מבוסס על 86% מרלו, 9% פטיט וורדו ו 5% קברנה סוביניון, שלושתם מכרמי שאטו גולן, אשר הותססו ויושנו 14 חודשים בחביות עץ אלון, בנפרד, לפני שעורבבו לבלנד הסופי. שוב, יין עתיר אלכוהול, 14.8%, צבע רובי כהה, ארומות ריכוזיות מאד של תבלינים ושל פירות, טעמים פירותיים ארומטיים, גוף מלא, מורכבות גבוהה, טאנינים בולטים, אך לא נוקשים מידי, יין מאד מיוחד, שונה ממרבית יינות המרלו שאני מכיר. יין עם אופי מיוחד וסיומת ארוכה נפלאה, אשר שבה את ליבי. כנראה שגם אורי חץ אהב את יציר כפיו ואמר: "מרלו כזה, הלוואי כל שנה…". עוד, הסביר אורי, כי הטאנין במרלו נובע בעיקר מהגרעינים (בקברנה מהקליפות) וגם זה תורם למרלו המוצלח כל כך מבציר 2007. יין זה יכול להשתבח בשנים הבאות, אבל עם חדרור נאות, הוא נגיש ומהנה כבר עכשיו.
מחירו 145 ₪.

קברנה סוביניון 2007, מבוסס על 85% קברנה סוביניון, 7% קברנה פרנק, 7% סירה ו 1% פטיט סירה, אשר, כשאר יינות היקב, הותססו והתיישנו בחביות, בנפרד ולאחר מכן עורבבו לקראת הביקבוק.
צבע סגול כהה, אטום לחלוטין, כמעט שחור. ארומות בולטות של פירות יער, טעמים מודגשים של פירות, תבלינים ושוקולד מריר, עם טאנינים מרוככים נעימים וסיומת ארוכה. גם לגבי יין זה, אומר אורי חץ "הלוואי כל שנה…" ומדגיש כי הוא מאד מרוצה מהקירבה של יין זה לטוב ביותר שאפשר, לדעתו, לקבל מקברנה סוביניון.
מחיר: 137 ₪.

אליעד 2007, מבוסס על קברנה סוביניון, אשר, לדברי אורי חץ, "נבחר מחלקות מיוחדות שהוא בוחר, על מנת ללכוד, בכל שנה מחדש, את ביטויו הייחודי והטהור ביותר של זן הקברנה סוביניון באותו בציר". אליעד 2007 מורכב מ 89.5% קברנה סוביניון, 7% פטיט וורדו ו 3.5% מרלו, שנבצרו בכרם שאטו גולן, הותססו ויושנו בנפרד במשך 13 חודשים ורק לאחר מכן עורבבו והוחזרו לשלושה חודשים נוספים לחביות, לפני הביקבוק. יין בצבע רובי כהה מאד, אטום, כמעט שחור, מעלה ניחוחות של פירות בשלים ומינרלים, תוקף את החך עם טאנינים די נוקשים, אך נעימים, פירות יער ושוקולד מריר. יין מאד עוצמתי, עם סיומת ארוכה ונעימה.
מחיר: 179 ₪.

על מנת להראות כי כוחם של יינות שאטו גולן במותניהם, לא רק בסמוך לשנת הבציר, נמזג, לסיום, קברנה סוביניון 2003, אשר ליווה צלעות טלה, על ירקות שורש, לצד ירקות ירוקים, לימונים כבושים ועגבניות. שוב, מוכיח היקב כי יינותיו מתיישנים ומשתבחים בכבוד. הצבע עדיין אדום בוהק, כהה כאחיו הצעירים, מעלה ניחוחות נעימים, יין מאד מרוכז, בעל גוף מלא, פחות פרי ויותר תבלינים, כיאות ליין מתבגר, וסיומת ארוכה מאד. הייתי לוגם ברצון עוד כוס, אבל בקרת הזהירות בנהיגה, מגבילה אותי…. חבל. יין זה עדיין מופיע ברשימת יינות הארכיון של היקב והוא נושא תג מחיר 360 ₪.

תודה לשוקי שי, לאורי חץ ולצוות שאטו גולן, על היינות הנפלאים ועל האירוח עם כל הלב. נמשיך להיות בקשר. לחיים!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות