שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

צרעה – מהכרם אל היקב

חברי פורום היין של האתר ביקרו בכרמי יקב צרעה וביקב. הם שמעו הסברים על הכרמים והיינות וגם טעמו אותם.

צרעה - מהכרם אל היקב

 
 29/11/2009
 
רשמי ביקור – אופירה בירון
רשמי טעימה – יהודה זיידמן
צילומים – רן בירון

ביום חורפי וסוער, יצאנו, חברי פורום היין של האתר, לעבר מושב שורש, אל כרמי יקב צרעה והפעם "בעקבות הטרואר והשפעתו". מלווים ע" אורי רן, מנכ"ל היקב, וערן פיק, היינן. חמושים במטריות שוטטנו בין החלקות השונות ו"למדנו" להכירן.

ליקב צרעה 100 דונם של כרמים ותיקים באזור שורש ועוד חמישים וחמישה דונם, אשר נטעו לא מכבר. החלקות בכרמים שונות זו מזו בתנאי הקרקע והגידול, סוג האדמה, כווני הנטיעה, השיפועים, המרווחים בין הגפנים, כמות ההשקיה, גודל הצימוח, גובה הכנות וצורת ההדליה וזאת, בהתאם לזן הגפן ולתוצאות המצופות.

בין החלקות שבהן סיירנו, בלטו בעיקר שתיים. האחת, זו שנטעה לאחרונה, על שיפוע חזק, באדמת סלע, בה נחצבו בצורה פרטנית הגומות, למען יוכלו הגפנים להכות שורש. השתילים הרכים, על הכנות, עטופים בקרטון להגנה מפני מזיקים ובשטח, כפי שסופר לנו, הסתובבו בלילות, שומרים עם פנסים כדי להבריח בעלי חיים מכרסמים.

האחרת היא חלקה בה נטועות הגפנים בזוגות (ניסוי בו החל רוני גיימס בשנת 2002). צורת נטיעה זו, מפחיתה את כמות היבול ל-4 אשכולות לגפן ומשפרת את האיכות. מובן כי העלות מוכפלת בשל הצורך בכמות כפולה של גפנים, אבל, מאמינים ביקב כי הניסיון יקצור הצלחה בטווח הארוך.

במרבית אזורי הכרמים, תנאי הקרקע קשים, מה שמבטיח פרי איכותי, אך מכביד מאד על הכורמים.
הבציר ידני,מפני שלא ניתן להשתמש במכונות וכך גם בכל תהליך הטיפול, גזום, עישוב וכד'. בעיה נוספת, קשה, עמה מתמודדים הכורמים הם המזיקים הרבים, הצמחייה הטפילית ובעלי החיים השונים, צבועים, תנים ושועלים המכלים יבול וגורמים נזק רב. עם זאת, הדבקות במטרה, מחזקת את ידי העושים במלאכה והתוצאות – יינות טובים – משמחות כל לב.

הכרמים ממש האירו לנו פנים ולא אפשרו לגשם להפריע לסיור. מלבד גשם קל קצר, עליו התגברנו בעזרת המטריות, מרבית הסיור בחלקות השונות עבר בנחת ורק כאשר נכנסנו למכוניות ושמנו פעמינו ליקב, החל לרדת גשם שוטף. אכן, גם השמיים לטובתנו.

הגענו אל היקב ושם, סביב שולחן ערוך בכיבוד עשיר וטעים, טעמנו יינות חדשים והאזנו לדברי ההסבר של המנכ"ל אורי רן, איש ההייטק לשעבר, אשר העדיף את עולם היין החושני על פני העולם התכליתי והפך תחביב למקצוע ולערן פיק היינן, אשר למד והשתלם באוסטרליה, צרפת וארה"ב והשתלב ביקב מאז 2006.

רשמי טעימה – יהודה זיידמן

הכרמים בנווה אילן ובשורש מניבים, לדעתי, יינות בעלי אופי מובהק לטרואר רמת יהודה, אשר מתאפיין בגוון מינרלי "גירני" שאינו קיים ביין ממקור "בזלתי", למשל, ועובר "כחוט השני" בכל היינות המיוצרים באזור על יקביו הרבים.

נווה אילן לבן 2008: הרכב היין 100% שרדונה שמקורו בכרם שבנווה אילן. כמחצית מהיין הותסס ויושן בחביות עץ (Sur Lee) לצורך קבלת מורכבות ועידון נוספים, והיין כולו לא עבר תסיסה מלולקטית כלל לצורך שמירה על רעננותו. צבעו קש עם גוון ירקרק קל. האף מינרלי מאד, מעט לימוני, מורכב ומעודן עם נגיעות טרופיות ותפוח ירוק. בפה היין מלא ועגול, הריכוז טוב והחומציות מאוזנת היטב, ביחד עם מוגזות קלה ומכוונת. הסיומת ארוכה, מלאה ואלגנטית מאד בגווני קליית חבית, ציפורן, ורמזים לחמאה (למרות שלא עבר מלולקטית). סה"כ זהו יין טוב מאד, עשיר והרמוני, אלגנטי ובעל נוכחות. ללא ספק יופי של יין!

נווה אילן לבן 2009 (טעימת מיכל): היין עדיין בשלבי תסיסה, וגם בשנה זאת הרכבו 100% שרדונה שמקורו בכרם שבנווה אילן. צבעו קש ומעט עכור בשלב זה. האף מציג יין בתהליך, "סבוני", עם גווני פרי טרופי, אנונה, גויאבה וכבר רמז קל לתפוח ירוק. בפה עדיין תסיסה קלה, חומציות גבוהה והגוף עדיין לא התמלא. הסיומת בינונית באורכה בשלב זה. היין עדיין בתהליך ומוקדם לסכם, אך נראה שמציג פוטנציאל גבוה בדומה לאחיו הבוגר.

נווה אילן אדום 2008 (טעימת חבית): הרכב היין 60-40% ק. סובניון-מרלו בהתאמה, שמקורם בכרם שבנווה אילן. צבע היין גארנט עמוק. האף מציג בעיקר פרי שחור בהבשלה מדויקת עם גווני חבית וקאסיס, מינרלי ("גירי") באופיו. בפה הגוף מלא והטאנינים מוצקים ומורגשים, הפרי עדיין סגור במידת מה, אך כבר נגיש ומתפתח היטב לסיומת ארוכה ופירותית מאד בגווני פרי שחור, קאסיס, דובדבן אלון ורמזים לקפה. היין עדיין בתהליך, אך הוא עשיר, מאוזן ומשקף היטב את חלקת נווה אילן. יופי של יין!

שורש 2007: הרכב בלנד זה של היקב הוא 85-15% ק. סובניון-סירה בהתאמה, שמקורם בכרם שבשורש. צבעו גארנט-בריק עמוק וכמעט אטום. האף מציג פרי שחור ו"כחול" עם גוון ירקרק קל, כבד ועמוק יותר מנווה אילן, ואפילו אנימלי ומסתורי במידת מה. בפה הגוף בינוני-מלא, המבנה מוצק אך לא מוגזם, הפרי כבר נגיש, והחומציות גבוהה. הסיומת בינונית-ארוכה, עם גווני פרי אדום בעיקר צעיר, דובדבן, ומעט קפה. יין זה משקף שינוי טרואר, שככל הנראה אפייני לכרם שבשורש, עם הבשלה גבוהה יותר ואנימליות מסתורית ומרתקת. יופי של יין!

שורש 2008 (טעימת חבית): הרכב הבלנד בשנה זאת הוא 90-10% ק. סובניון-סירה בהתאמה, שמקורם בכרם שבשורש. בדומה לאחיו הגדול, האף מציג פרי שחור ו"כחול" מעט כבד ומסתורי, עם גוון ירקרק קל. גם בפה היינות דומים, הגוף בינוני-מלא, הפרי מתפתח היטב והחומציות גבוהה ומובילה לסיומת בינונית עדיין, עם גווני פרי אדום צעיר ורמזים לפרחים. יין זה דומה מאד לאחיו מ- 2007 ומשקף גם טרואר וגם סגנון מגובש של עשייה, מהוקצע וחכם, הממצה היטב את הפוטנציאל של הכרם הצעיר שבשורש.

מיסטי הילס 2006: הגענו ליין הדגל המיוצר רק בשנים מצטיינות, כאשר בכל שנה נבחר הפרי האיכותי ביותר ממגוון החלקות של היקב. בשנה זאת הרכבו 50-50% ק. סובניון-סירה שמקורם בחלקת "המאובנים" שבכרם שבשורש. צבע היין גארנט עמוק וכמעט אטום. האף מתובל היטב ומוחצן, עם ניחוחות פרי שחור ו"כחול" מדוייק בגוון פרחים נפלא ואיזון נהדר בין מינרליות לעומק. בפה הגוף מלא ושרירי, הטאנינים מוצקים מאד והפרי סגור אפילו אחרי כ-3 שעות בדקאנטר, אך מתפתח היטב במאמץ ומוביל לסיומת ארוכה מאד בגווני פרי אדום צעיר, דובדבן, תבלינים ופרחים. סה"כ זהו יין עוצמתי ונועז, כמעט בלתי נגיש בשלב זה ובנוי לטווח ארוך, המשלב בצורה מופלאה את עוצמות הקברנה עם אלגנטיות הסירה. ללא ספק יופי של יין ואולי הטוב שבטעימה!

מיסטי הילס 2007: בשנה זאת ההרכב הוא 70-30% ק. סובניון-סירה בהתאמה, שמקורם גם כאן בחלקת המאובנים שבכרם שבשורש. צבע היין גארנט עמוק וכמעט אטום. האף מציג פרי אדום בעיקר, עשיר, עם גוון פרי שחור קל, ונדמה בהבשלה גבוהה יותר. בפה הגוף מלא, הטאנינים מוצקים (פחות מאסיביים מב-2006) הפרי מעט סגור עדיין אך נגיש יותר, מתפתח היטב והחמיצות גבוהה ומאוזנת. הסיומת ארוכה ומתפתחת, בגווני פרי אדום בעיקר, רמזים לפרחים, ציפורן וקפה. שוב יין משובח, עשיר ומהוקצע, המשקף היטב את הטרואר של החלקה המצטיינת שבכרם בשורש. ללא ספק יופי של יין!

אור 2008: הגענו ליין הקינוח של היקב. הרכב היין 100% גוורצטרמינר, שמקורו בחלקה העליונה ב"אמפי" שבשורש. לדברי ערן, בכל שנה עומדת בפניהם הדילמה האם לייצר מענבים אלו יין יבש או יין קינוח מתוק. בשנה זאת, לאור העוצמות והריכוז של הפרי, יוצר יין בסגנון "אייסווין". צבעו זהוב קל וצלול. האף עשיר מאד בגווני פרי טרופי, ליצ'י, דבש, פרחים ותבלינים. בפה המתיקות גבוהה מאד, והחמיצות טובה, ומובילה לסיומת בינונית באורכה, בגוון דבש ותבלינים אופייני. סה"כ זהו יין קינוח עשיר ועשוי היטב, בעל אף נפלא ומתיקות גבוהה, אשר ישתבח היטב בשנים הבאות. גם זה יופי של יין, ומהווה סיום הולם לטעימה ארוכה ומרתקת ביקב צרעה.

תודה לאורי, לערן, לשולה, לסוויטה ולכל האחרים, אשר ארחו אותנו עם כל הלב. המשיכו והצליחו.
|

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות