שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טעימת אורך מרתקת ביקב ויתקין

מאת: אופירה ורן בירון
האם קריניאן הוא הזן הישראלי? טעימת אורך של אחד המועמדים לתואר – הקריניאן – ביקב ויתקין.

 26/11/2009

 מאת: אופירה ורן בירון

האם קריניאן הוא הזן הישראלי
בימים אלו, כאשר הדיון בשאלה "מהו זן ישראלי" עומד על הפרק ומעורבים בו כורמים, ייננים, אנשי אקדמיה ומומחים אחרים, שמחנו מאד להשתתף בטעימת אורך של אחד המועמדים לתואר – הקריניאן – ביקב ויתקין.

מקורו של הקריניאן, על פי הסברו של היינן עתיר הידע, אסף פז, בעיר קריניאנה, הסמוכה לסארגוסה במחוז אראגון בצפון ספרד. הוא ידוע בספרד גם בשם קרינאנה או מזואלה, ובצרפת בשם קריניאן, לשם הגיע כבר במאה ה 12 ומאז הפך לזן הנטוע ביותר באזור ה MIDI בדרום צרפת.

לישראל הגיע הקריניאן בהמלצת מומחי הברון אדמונד דה רוטשילד, מתוך מחשבה שזן זה מתאים לאקלים הים תיכוני החם.צילם רן בירון

הקריניאן, מסביר אסף, מתאפיין בענפים זקופים וחזקים ועלים גדולים יחסית. האשכול גדול וצפוף והענבים כדוריים וגדולים, בכלי צבע שחור כחול וקליפה עבה ועשירה בפולופנולים. נחשב לזן בעל צימוח חזק ופוריות גבוהה, המאפשר יבול של למעלה מ 4 טון לדונם, אבל יבול כזה, מניב טעמים דלילים, אלכוהול נמוך וחומציות גבוהה, כתוצאה מקושי להגיע להבשלה נאותה.

אסף, אשר רכש את השכלתו הייננית בצרפת, למד מה אפשר להפיק מקריניאן, אם מטפלים בו אחרת: נטיעות באזורים מתאימים, משטר גידול קפדני והגבלת יבולים. יתרה מזאת, הקריניאן, כידידו הגרנאש, ידוע כזן רגיש לגיל, כלומר ככל שהגפנים בוגרות יותר, ניתן להפיק מהן חומר גלם איכותי ליצירת יינות גדולים ומרוכזים. מאחר והקריניאן נטוע בארץ בשטחים נרחבים, המשימה הראשונה הייתה איתור כרמים אשר עשויים לעמוד בקריטריונים הללו.

זה עשוי להישמע כקוריוז, אבל, מספרים שרונה, דורון ואסף, הם הצליחו לעצור, ממש ברגע האחרון, עקירה של כרם קריניאן בן 30 שנה. מכרם זה בצרו 700 ק"ג ענבים בשנת 2002, מהם ייצרו את הקריניאן הראשון שלהם, בתנאי יקב גרג'. תסיסה במיכלי חלב, יישון בחביות ישנות, תנאים קשים, אבל תוך הקפדה מירבית על תנאי הסאניטציה ושימוש מושכל במעבדה וכמובן, בידע ובניסיון של אסף.

התוצאה היתה מפתיעה, אבל, לריכוך קל של היין עדיין נדרשה תוספת ואכן, הבלנד הסופי כלל 10% קברנה פרנק. ביין זה, קריניאן 2002, פתחנו את טעימת האורך של יינות הקריניאן של יקב ויתקין.
יין בן 7 שנים, אשר נוצר בתנאי פתיחה לא קלים, מבחינת היקב בראשית דרכו, חי ונושא את כל מאפייני הקריניאן, מעלה ניחוחות אקליפטוס, מעט מנטה ופלפל שחור. החך נתקל בטאנינים נעימים, שלא התרככו עדיין לחלוטין, טעם מעט אדמתי מינרלי וחומציות מאוזנת. בציר 2002, לדברי אסף, התאפיין בבשלות גבוהה וזוהי גם סיבה לכך שבולטת בו האדמתיות והמינרליות, בעוד הפרי, מאופק והיין לא ממש רענן.
חובבי יינות מתיישנים ימצאו עניין רב ביין זה, אולם, יש לראות זאת, כמובן במונחים ישראליים. יינות קריניאן קלאסיים מפריורט, הינם בעלי פוטנציאל יישון של עשרות שנים.

טבעי שהקריניאן 2002 , אשר ממנו התחיל כל הסיפור, עורר סקרנות רבה בקרב המשתתפים בטעימה, נשאלו שאלות והתקבלו תשובות ממצות מדורון ומאסף. במהלך השנים נוספו גם יינות "מסע ישראלי" (לבן, ורוד ואדום), ריזלינג, פינו נואר, קברנה פרנק, פטיט סירה, יינות קינוח ויינות מחוזקים, את כולם טעמנו בביקורינו הרבים ביקב, אבל, הקריניאן היה, ובוודאי ימשיך להיות, יין הדגל של יקב ויתקין.

אסף, אשר הגה את רעיון פיתוח הפוטנציאל הגלום בקריניאן כמוביל ביקב, מספר כי בתחילת הדרך נעשו בדיקות מקיפות, לימוד תיאורטי, סיור באזור פריורט, אשר בו, לדעתו של אסף, מגיע זן זה למיצוי מירבי של יתרונותיו, טעימות רבות של יינות קריניאן ו/או מבוססי קריניאן בצרפת, ספרד ועוד.

איננו מתיימרים אפילו להתקרב למקצת ממומחיותו של אסף, אבל סיור יסודי בפריורט, לפני מספר חודשים וביקור בכמה יקבים, בהמלצת אסף, גרמו לנו להתאהב ביינות הקריניאן, ובעוצמה הרבה שהם מפגינים בריחותיהם ובטעמם.

בהמשך, לאחר זיהוי הכרמים המתאימים, עברו דורון ואסף ליישום המעשי: עבודה עם כרמים ללא השקייה, ביצוע דילולי יבול וטיפולי עלווה מתאימים, הגעה ליבול של כ 500 ק"ג לדונם, אשכולות דלילים וגרגרים קטנים ומרוכזים, מיעוט בטיפולים כימיים ובריסוסים. גם ביקב, הפרי מטופל באמצעים עדינים ביותר, עם מיטב המכשור, אשר נרכש במהלך השנים.

בשלב זה, חשנו כי מיצינו את כל הלימוד התיאורטי, קבלנו תשובות לכל השאלות הכלליות לגבי הקריניאן, ניתחנו את הקריניאן 2002 המרתק, על כל צדדיו ועברנו להמשך טעימת האורך של שאר הבצירים, אשר לוותה בפרוסות לחם פריכות, ירקות, שמן זית ומבחר של גבינות מעולות.

קריניאן 2003, מבוסס על 90% קריניאן ו 10% פטיט סירה, יין מאופק, ארומות מינרליות קלות, החך חש מתיקות קלה, אשר נובעת, לדברי אסף, מהבשלה מאוחרת מידי. החביות, הפעם, חדשות ותורמות ליין טעמים לא חזקים של וניל וקרמל. ברקע, מעט מנטה ושוקולד. יין מאוזן מאד, עם סיומת בינונית נעימה.

קריניאן 2004, בשנה זאת, חלו ביקב התפתחויות משמעותיות ביותר. הוכנסו מערכות חדשות ופרס חדש ומשוכלל, שאינו פוגע בחרצנים. הבציר היה מאוחר והיין נוצר מ 100% קריניאן, משני כרמים, אשר תרמו למורכבות גבוהה יותר. ביין זה מתחילים לזהות את העוצמות של פריורט – פרי שחור, מנטול, מינרלים, טאנינים עוצמתיים יחד עם חמיצות מודגשת, אך באיזון מצוין עם שאר המרכיבים. גם הפרי מורגש בעוצמה רבה וזה נובע, לדברי אסף, מהתסיסה הקרה שעליה הקפידו הפעם. היין ברמת 14.5% אלכוהול, שהה 14 חודשים בחבית והוא מאד נעים לחך ובעל סיומת ארוכה.

קריניאן 2005, עוד עליית מדרגה, מעבר לחביות של 300 ליטר, אשר, לדעתו של אסף, מתאימות יותר ליינות עוצמתיים. מבוסס על 100% קריניאן, חלקם מכרם נוסף בן 40 שנה. צבע סגול כהה עז. ארומות בולטות של מנטה וקאסיס, יחד עם תבליני ציפורן וקינמון. החך פוגש טאנינים בולטים ופירותיות עזה, מאד עסיסית ורעננה, יחד עם מתיקות קלה, הנובעת, לדברי אסף, משימוש בחביות בהן התיישן, לפני כן, יין לבן. למרות גילו, 4 שנים לאחר הבציר, היין מפגין רעננות צעירה ומבטיח, לדעתנו, שנות התיישנות רבות.

קריניאן 2006, הופק מארבעה כרמי קריניאן, אשר תרמו למורכבות גבוהה יותר, צבע מאד כהה, ריחות אקליפטוס, מנטול וקאסיס וטעמים עזים של פירות ותבלינים. יין מאד עוצמתי, אשר מפגין צעירות רעננה. עדיין יש לו לאן להתפתח. שהה 16 חודשים בחביות עץ אלון בנות 350 ליטר ועוד כ 10 חודשים בבקבוקים, לפני שיצא לשוק… וכשיצא, נחטף במהירות, מספרת שרונה.
יש לנו במקרר היין עוד שני בקבוקים. נשמור עליהם לעוד כמה שנים.

קריניאן 2007, הטוב ביותר עד כה, לדעתו של אסף. מי אנחנו שנתווכח איתו. עוד עליית מדרגה, גם בעבודה בכרמים וגם בנסיון המצטבר, גרמו לשיפור רב באיכות הקריניאן 2007 לעומת קודמיו. יין עוצמתי, מאד אלגנטי, בעל חמיצות נמוכה מזו של בציר 2006, דבר העשוי להעיב מעט על פוטנציאל ההתישנות של בציר זה, אבל שאר המרכיבים מעולים והאיזון ביניהם נפלא. היין עדיין צעיר, אך מראה בברור לאן הוא הולך.

קריניאן 2008 (טעימת חבית), שוהה בחביות כבר למעלה משנה. יבוקבק בחודשים הקרובים. עצמה פרחונית עזה וטעם פירותי ותבליני עז, יחד עם שוקולד מריר ומעט מנטה. איזון יפה בין כל המרכיבים. קרוב לוודאי שלא יפגר אחר אחיו מהשנים הקודמות. נטעם אותו שוב בעוד שנה. בטוחים שלא נתאכזב.

לאחר שסיימנו את טעימת האורך המרתקת, של יינות הקריניאן, קינחנו ב יין בציר מאוחר 2005, המבוסס בעיקרו על ריזלינג, עם תוספת קלה של ויוניה ופרנץ' קולומברד, יין שאין טוב ממנו לסיום ערב מהנה שכזה. יין אשר מזכיר מאד את היינות המתוקים של אלזס, עוד נקודת זכות משמעותית לצוות הנפלא של יקב ויתקין – שרונה, דורון ואסף.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות