שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יום הולדת ביקב פלם

כתב וצילם: רותם פרץ
רותם פרץ בחר לבקר ביקב איכותי, יקב פלם, כאשר הוא חגג יום הולדת.

 כתב וצילם: רותם פרץ

 לאחרונה חגגתי את יום הולדתי, ואיזו דרך טובה יותר לחובב יין להעביר יום הולדתו, מאשר לבקר ביקב איכותי. לאחר חיפוש התייעצות וברורים, הוחלט שהביקור יערך ביקב פלם. על אף שיקב פלם הינו אחד מהיקבים היותר מוערכים בישראל, טרם יצא לי להכיר את יינותיו, זאת למעט הקלאסיקו אשר נטעם כחלק מארוחת היין השבועית שלנו. מבחינתי הייתה זו הזדמנות מצויינת להגיע ליקב כטאבולה ראסה ולבחון אותו בלי שום דעה מוקדמת על יינותיו.

האנשים
את יקב פלם הקימו האחים גולן וגלעד, כאשר גולן לקח תחת חסותו את תחום יצור היין, בעוד גלעד אחראי על הצד העסקי. היקב החל את דרכו במושב גינתון כיקב קטנטן (סה"כ 2 חביות, אחת ק.ס ואחת מרלו). בשנת 2005 עבר היקב למיקומו הנוכחי, ביער קדושים אשר נמצא למרגלות הרי ירושלים, וזאת ע"מ למקם את היקב במקום אשר נמצא בחיק הטבע ולהקנות לו אווירת "טוסקנה" (עד כמה שאפשר).
גולן רכש את השכלתו בארץ (הפקולטה לחקלאות ברחובות) ולאחר מכן באיטליה (אוניברסיטת פיאצ'נסה). את הכשרתו המקצועית ערך תחילה ביקב Carpineto באיטליה, לאחר מכן התמחה ביקב Tintara האוסטרלי.
אל האחים הצטרף אב המשפחה – ישראל פלם. ישראל פלאם רכש את השכלתו כיינן, באחד המחזורים הראשונים של אוניברסיטת דיוויס בקליפורניה. עד שנת 2005 ביצע ישראל פלם תפקידי יינן רבים ביקבי כרמל, האחרון שבהם הינו היינן הראשי של היקב.

החזון
החזון של האחים פלם היה להקים יקב איכותי אשר מייצר יינות ברמה עולמית. נקודה זו באה ליידי ביטוי בכל חלקי העשיה בייקב, מהכרמים ועד למוצר המוגמר. ביקב פלם שואפים ליצור התקשרויות ארוכות טווח עם כורמים וכרמיהם וכן לדאוג לחינוכם של הכורמים. המוטו אומר שאין הכורמים מגדלים ענבים, אלא יין. עם גישה זו יקפידו הכורמים לא על כמות הענבים לדונם, אלא על איכותם של הענבים, ובכך יעזרו לייצר יינות איכותיים. חלק חשוב בהדרכת הכורמים, כך מציין ישראל לחיוב, הינו שה"מ (שרות הדרכת המקצוע). גוף אשר שייך למשרד החקלאות, אשר בתאום ולפי דרישה מבצע הדרכה מקצועית בתחומי החקלאות בעזרתם של מומחים.
נקודה נוספת הינו הזנים מהם בחר גולן לייצר יין. לפי ישראל, הזנים אשר נבחרו הינם זנים אצילים אשר יכולים להשתלב גם באקלים החם של מדינת ישראל. בנוסף הוא מציין שהיקב לא ינסה לייצר יינות מענבים אשר רגילים לגדול בתנאי קור (ריזלינג, פינו נואר, ברברה, נביולה), וזאת מפני שלא ניתן להגיע לאותה איכות, ומיצוי פוטנציאל, שאליו מגיעים בארצות בהן משגשגים ענבים אלו.
בתחום היין הלבן, שואפים ביקב פלם, לייצר יין קליל, פרחוני ופירותי יותר וזאת על מנת להתאים אותו לקייץ הישראלי החם. בהתאם לגישה זו היין איננו מיושן בחביות עץ. בקרב היינות האדומים המטרה היא לייצר סדרה בסיסית אשר תאפשר משתייה מיידית ועד שמירה למספר שנים, וכן סדרת אמצע וסדרה עליונה שבהן היינות נגישים בצעירותם אך מאפשרים יישון ארוך טווח. בהתאם מיושנות הסדרות קלאסיקו/סופריור/רזרבה בהתאמה 18/12/6 חודשים בחביות עץ, חלקן צרפתיות וחלקן אמריקאיות (ביחס של 1:2 לטובת צרפתיות) כאשר הגישה היא שביין אשר נועד ליישון ארוך טווח, עושים שימוש בחביות צרפתיות. מחזור חבית ביקב פלם הינו 3 שנים.

העתיד
ביקב פלם לא עומדים מלכת ועם הזמן בכוונתם להרחיב את מגוון הזנים אשר הם מגדלים. החל משנת 2010 יבצרו גם ענבי מורבדר, ויש רצון בהמשך אף לגדל גם ענבי גראנאש.
רוזה – החל מאזור מרץ/אפריל יושק יין רוזה חדש אשר עשוי מבלנד של קברנה פרנק ומרלו. טעמנו מן הרוזה הישר מהמיכל, ואני חייב לציין שמדובר באחד מיינות הרוזה ישראלים הכי טובים שיצא לי לטעום. עם צבע פשוט מדליק ופירותיות מצויינת הן בפה והן באף, היין הזה חד וקריספי ומצויין. יציאה מוצלחת עבור הקיץ הישראלי.
בנוסף נאמר שבכוונת אנשי היקב להוסיף יין נוסף מבוסס ק.ס אשר יחשב כיין הדגל של היקב. לא נמסרו פרטים נוספים כך שכעת רק נותר לצפות ולראות במה מדובר.

היינות
שרדונה 2009 – היין הזה אשר יושק באזור מרץ, הינו בלנד של 70% סובניון בלאן ו 30% שרדונה (היין טרם עבר סינון). באף מורגשים אננס וקליפות הדרים (אולי גם קצת גויאבה) ובפה אננס, עשבוניות נעימה ומינרליות טובה. יופי של יין קליל ונעים.
ציון: מצויין

קלסיקו 2008 – יין בצבע דובדבן ורדרד עם אף שמציג ניחוח פטל, תות ומעט קליה. בפה גוף בינוני, טאנינים עדינים וטעמי פטל ושזיף. בסיומת יש גם קצת מנטה.
ציון: טוב +

סופריורה 2007 – עם 72 % סירה (השאר ק.ס) ליין הזה יש צבע סגול יפיפה. האף שלו מזכיר לי בעיקר אוכמניות. בפה חמיצות מעולה עם טעמי פטל, שזיף, שוקולד ודומדמניות.
ללא ספק אחד הישראלים היותר מענינים וטובים ששתיתי בשנה האחרונה!
ציון: מצויין +

מרלו רזרבה 2004 – יין זה עשוי מ – 100% ענבי מרלו, יש לו צבע אדום קטיפה. בפה טאנינים מוצקים וחמיצות לא רעה בכלל. אני לא הייתי מחכה הרבה עם היין הזה, שווה להנות ממנו כבר עכשיו.
ציון: טוב +

מרלו רזרב 2006
– 90% מרלו (השאר פטיט ורדו) אשר מגיע מכרם יחידני בדישון. יין בצבע דובדבן כהה עם ניחוח של עור, וניל ופרי יער. בפה גוף מלא וטאנינים מוצקים המלווים טעמי שזיף חמוציות ותבלין. יין צעיר ומצויין אשר ירוויח מיישון נוסף ויילווה בצורה טובה בשר איכותי.
ציון: מצויין –

קברנה סובניון רזרב 2006 – צבע קטיפה עם גוון סגול. באף מורגשים פטל וניל ודובדבן. בפה גוף מלא וטאנינים אגרסיבים לצד חמיצות מצויינת וטעמי פירות יער לצד דומדמניות ותבלין. היין הזה צעיר לחלוטין וזקוק לזמן ישון נוסף לפני שניגשים אליו. כמו אחיו המרלו הוא ילווה בצורה טובה מנות בשר עשירות.
ציון: מצויין

לסיכום
אני התרשמתי שביקב פלם יש מחשבה מאחורי תהליך עשיית היין, מחשבה שמטרתה לספק לנו אוהבי היין, איכות. בעיני הם גם מצליחים לספק ומבין היינות שטעמתי, כל יין בקטגוריה שלו, עשוי מצויין.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn