שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור ביקב אביבים, הצפוני

אמנון פלד

לקראת חגי תשרי תשפ"א (ספטמבר 2020) התעשייה האווירית חילקה לעובדיה חבילת שי שכללה 2 יינות אדומים מיקב אביבים. כחובב יין ותיק, שמכיר יקבים רבים בארצנו הקטנה, אני מודה שלא שמעתי מעודי על יקב בשם זה ולאחר שטעמתי את היינות סקרנותי גברה לתהות על קנקנו של היקב והתקשרתי והזמנתי את עצמי לביקור. בבוקר של טרום חורף יצאתי צפונה למושב אביבים, דרוך ומלא ציפיות.

יקב אביבים נקרא על שם המושב בו הוא ממוקם על גבול הצפון, בין הקיבוצים יראון ומלכיה בגליל העליון, עשרות מטרים מגבול הלבנון.
יקב הבוטיק המשפחתי נוסד ע"י אבי המשפחה ב- 1995 ומנהל אותו כיום מאיר ביטון, הממשיך מסורת משפחתית רבת שנים של ייצור יין עוד בטרם עלתה המשפחה ארצה ממרוקו. פרנסת המשפחה מבוססת על חקלאות (מטעים נשירים, לולים) ויין.
מאיר הוא בן המשפחה והרוח החיה המניעה את גלגלי היקב. היקב מייצר כ- 35,000 בקבוקים בשנה מענבים שנבצרים מכרמי המשפחה באזור. זני הענבים לייצור היין הם קברנה סוביניון, מרלו, שיראז, פטי וורדו, מלבק, ברברה, סירה ושרדונה.

כשהגעתי למושב ומאיר כיוון אותי ליקב, נפתח שער ברזל ונכנסתי לחצר טיפוסית של משפחה במושב חקלאי ולמעט חבית ישנה שעמדה בצד, דבר לא העיד על סימני יקב.
מאיר קידם אותנו ברחבת החניה במאור פנים ולשאלתי היכן היקב אמר: "היכנסו בדלת הזאת" ובכניסה עורו עינינו. נכנסנו לחדר גדול נראה בעיני כהיכל קטן למורשת יהדות מרוקו. מקום מהודר ומקסים כאילו אתה נמצא בביתה של משפחה יהודית מרוקאית טיפוסית. לא ארבה בפרטים ואשאיר לקורא לעוף על כנפי הדמיון, עד שיגיע לביקור במקום. שני החדרים הסמוכים, שניכר בהם שעוצבו בהתאם, משמשים את היקב ,אחד כחדר טעימות והשני לתצוגה ואחסון יין. אזור הייצור וחדר החביות נמצאים בצד רחבת החניה.

הסדרה בסיסית של היקב מייצר מורכבת מיינות אדומים זניים כמו קברנה סוביניון, מרלו ושיראז הנפוצים בארצנו וגם פטי וורדו ומימסך מעניין בשם אדמה.
היינות מתיישנים כ- 12 חודשים בחביות עץ אלון (כמובן) ועל ייצור היין אמון היינן שלמה אזולאי שלמד במכללת תל חי. שלמה מתייעץ מעת לעת עם ייננים ותיקים שמסייעים לו בשיפור איכות היין. כמו כן מייצר היקב 2-3 ליקרים מעניינים ששווים טעימה.

ביקשנו לטעום מהיינות החדשים של היקב והתחלנו בטעימת יין לבן והמשכנו ביינות אדומים שאמורים להוות הסדרה הגבוהה של היקב.
שרדונה 2020 – יין צעיר ומינראלי ומרענן, מיוצר בחבית, ייחודו במה שאין בו (נטול טעמי עץ, וניל, חמאתיות ושקד ואינו מחניף) ולדעתי יפגע לטעמם של רבים.
מלבק 2018 – 24 חודשים בחביות חדשות אך העץ בקושי מורגש, וטאנינים רכים, טעמים מעודנים של פרי שחור. לדעתי ליין יכולת התיישנות ב- 4-5 השנים הקרובות.
ברברה 2018 – 18 חודשים בחבית צרפתית, יין מתון וידידותי, פחות חומצי מהמקובל. זה בציר שני של היקב מזן זה.
סירה 2020 – 24 חודשים בחביות חדשות. היין עבר שתי שפיות. טעמי סירה אופייניים של פלפל ירוק ופלפל שחור, תבלינים, שוקולד מריר, פטל וטיפה עישון.
שלמה 2018 – יין הדגל של היקב, ממסך אדום המורכב מ- 50% פטי וורדו,30% קברנה סוביניון ו20% מרלו שהותססו בנפרד 12 חודשים והתיישנו כמימסך 6 חודשים בחביות ועוד 4 חודשים באמפורה.
ליין הוסיפו יין מתוק מענבי פטי וורדו ולכן נקרא יין מחוזק עדין. המתיקות מעודנת ומגוון טעמים בפה עושה אותו מיוחד.

ניתן למצוא את יינות היקב במספר חנויות ברחבי הארץ. בתקופה שערוץ שיווק יין למלונות, למסעדות ולברים תקוע, ערוץ שיווק מרכזי הוא באמצאות ועדי עובדים גדולים שרוכשים את יינות הסדרה הבסיסית. את יינות הסדרה הגבוהה נוכל למצוא בקרוב בחנויות היין. באשר למחירי היין, הינם סבירים ולחלק מיינות הסדרה הגבוה טרם נקבע מחיר.
היקב מציע ערבי טעימות, סיורי יין ואפילו אירוח רומנטי ופרטים ניתן למצוא באתר היקב www.avivimwinery.co.il
אם לסכם בקצרה : מעניין, מסקרן ושווה ביקור (בתאום מראש עם מאיר).
050-666-6603

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות