שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שמן זית בוכבינדר ממשק מלכימן

ישראל פרקר

בכל מה שקשור ליין אני לומד ולומד ותמיד יודע שיש עוד מה ללמוד. מתברר שגם בשמן זית זה כנ"ל.
על שמן זית מתת הזן הסורי בוכבינדר, שמעתי רק הערב, וגם טעמתי אותו ונהניתי. בארומה באף הייתה פירותית נעימה ובפה הפירותיות הזיתית שלטה. לא החריפות והמרירות, שהיו מאוזנים, עדינים ואהובים על החיך שלי.
שמן הזית היה ממשק מלכימן, רח' העיגול 35, כפר יחזקאל (054-998-4268 )
ביקשתי מיורם מליכמן לספר לי קצת על עצמו ועל משקו. הוא עבר את גיל 70 והיה לו משק גדול מאוד עד לפני 20 שנים. במשק הייתה רפת גדולה ומטעים שונים.
לפני כארבעים שנים הוא שתל גם את חלקת הזיתים, אבל רוב השנים מטע הזיתים היה ענף משני ביותר, במשק.
בעשרים השנים האחרונות עבד יורם בחו״ל כמנהל חוות חקלאיות בענף הרפת. בזיתים טיפל בנו, החקלאי הממשיך. בעשר השנים האחרונות התחילו בני המשפחה לטפח יותר את המטע והסתבר להם שזן הזיתים ששתלו הוא מאוד ייחודי. זהו תת זן של זית סורי – בוכבינדר. הוא לא מוכר וגם לא נפוץ הרבה בארץ ונראה שיש מעט מטעים מהזן הזה וחלק גדול מהחקלאים לא שמע עליו.
הייחוד של בוכבינדר הוא שהסירוגיות האופיינית למטעי הזיתים היא חלשה יחסית , אצלו, וטעמו של השמן הוא מאוד עדין אבל, ניכר בטעמו המשובח. השנה היבול גדל מאוד ולכן יצרו בני המשפחה שמן בכמות גדולה יותר מהעבר.
יורם מוסיף: אני מספק את השמן עד בית הלקוח. יש לי לקוחות במספר אזורים ואני מגיע גם עד נבטים שבדרום . אני גם מוכר שמן לחברות קטנות שמחלקות אותו במתנה לחגים לעובדים או ללקוחות. אנחנו מפיקים את השמן בבית בד ארזים במושב רם און שבחבל תענך.
השמן מיוצר בכבישה קרה בדרגת כתית מעולה. השמן נארז קרוב למועד המשלוח בפחיות המיועדות לאחסון שמן זית. גודל האריזות הוא: 1 ליטר, 2 ליטר , 4 ליטר ובמקרים מיוחדים גם 18 ליטר.

יורם הדגיש את נושא הסירוגיות החלשה. למה התכוון? תנודתיות ברמת היבול בעצי פרי רב שנתיים מוגדרת כסירוגיות. התנודה יכולה לנוע בין יבול אפסי בשנת שפל ליבול כבד בשנת שפע עם מצבי ביניים אפשריים. הנטייה לסירוגיות בזית חריפה ובתנאי בעל פגיעתה בשנות שפל מגיעה לכדי ספק בכדאיות המסיק. התנודות הגדולות ביבול משנה לשנה אופייניות כמעט לכל זני הזית ובכל אזורי הגידול, אולם חומרתן גדלה בתנאי אקלים חם. ובאמת ניראה לי משונה כשיורם הדגיש שהשנה היבול גבוהה, בעוד שיצרנים אחרים אמרו לי שהשנה יבול מטעיהם נמוך. עכשיו נפתרה התעלומה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות