טיולים מהנים ומחכימים באזור שפלת והרי יהודה ועוד

30/11/2020
עם המדריך, רב הניסיון, הרצל חובב המשך »

המדריך הרצל חובב  ( 052-310-6930 ) מספר על טיוליו המעניינים באזורי מטה יהודה – לטרון והסביבה.
הטיולים מתאימים למשפחות, בודדים ולחברות העורכות לעובדיהם ימי גיבוש מהנים ויפים.

בעקבות ל"ה הלוחמים
נפגשים במצפה הראל ושם ליד הדגם של דרך בורמה נספר על שלבי מלחמת העצמאות ונחווה את דרך בורמה.
משם ניסע בכביש 44 דרך הגבורה. מדוע היא נקראת כך?
נעצור בישוב נחם, ליד שרידי המושבה הרטוב ונספר על הסיום הטרגי של המושבה מתקופת העלייה הראשונה.  נבקר במוזאון המושבה וליד חורשת האורנים, מקום בו ערך דני מס את מסדר היציאה ללוחמים שיצאו להחיש עזרה ליישובי גוש עציון הנצורים.
נספר על תכניתו של דני מס ועל המרחק שהיו אמורים לעבור באותו לילה הלוחמים.
ליד הישוב זנוח נספר על העדות של שלושת הלוחמים האחרונים מכוחותינו שראו את ל”ה הלוחמים.
ניסע בנתיב הליכת הלוחמים בעמק אלה היפה.  משם נגיע לאנדרטה לזכר ל"ה הלוחמים בקיבוץ נתיב הל"ה ונתצפת על מסלול הליכתם. נסיים בתצפית יפה על גבעת הקרב, מקום לחימת ונפילת הלוחמים. נצפה גם לעבר יישובי גוש עציון וביחד ננסה להבין מדוע סיפור  נפילת 35 לוחמים מתוך 6,000 חללים במלחמת העצמאות הפך למיתוס שלאורו אנו מחנכים את הדור הצעיר.

התיישבות יהודית וערבית ונוצרית בהרי יהודה
בואו לשמוע את סבא אליעזר החלוץ בין מקימי הקיבוץ נווה אילן שהגן על הדרך לירושלים. מהיכן הגיעו החלוצים האלה ? ובאיזו אוניה הגיעו? זאת נשמע במקום, אחרי עליה קצרה במדרגות המובילות לגבעה ותצפית יפה על אזור הרי יהודה.
משם נמשיך למנזר הבנדיקטני באבו גוש ונפגוש את הנזיר אוליביה שיספר את סיפוריו המיוחדים.  משם נמשיך למסגד הגדול והחדש עם ארבעת המינרטים. נשמע את סיפורו,
לאחר שנחלוץ נעלים, בפתח, ונכנס פנימה ביחד נשים וגברים.
לסיום הטיול המעניין אפשר לנגב חומוס במסעדות באזור.
הסיור אינו מתאים לילדים צעירים וכולל הליכה קצרה עם טיפוס במדרגות לנווה אילן ההיסטורית.

פינות נסתרות בעמק איילון
בואו לסייר בפינות נסתרות בפארק איילון קנדה הגדול. את סיורנו נתחיל בבית מרחץ מהתקופה רומית ביזנטית שהשתמר כמעט בשלמותו. משם ניסע לראות גיתות גדולות ומשוכללות ששימשו לתעשיית היין בתקופה הרומית  והביזנטית. נמשיך בנסיעה לקבר שייח אבן ג'בל שניספה במאה השביעית במגיפה .נמשיך למוצב הי"ד שנכבש במלחמת העצמאות במבצע יורם ונניטש. נטפס על חורבת עקד מבצר שבנה בכיחדס המצביא היווני ונכבש על ידי החשמונאים. נאפשר גם להכנס לטבילה קצרה במקווה מלפני 2,200 שנה. את סיורנו נסיים בתצפית יפה על עמק איילון . כפי שנכתב: ”שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון”.

בעקבות החלטת האומות המואחדות כ"ט בנובמבר
בכ”ט בנובמבר, 73 שנים  החליטו האומות המאוחדות על תכנית החלוקה של ארץ ישראל (החלטה 181 ) לשתי מדינות. מדינה יהודית ומדינה ערבית. בעוד דוד בן גוריון הסכים לתוכנית החלוקה ערבי הארץ החלו בהתקפות על הישובים היהודים.
נצא לבקר באתרים היסטוריים בהם התרחשו חלק מהקרבות. ניפגש בצומת נחשון, צומת הגבורה ומשם ניסע על כביש הגבורה ונעבור דרך קיבוץ הראל המשתקם מהשריפה הגדולה.
האתר הראשון שנבקר בו נקרא בית הקשתות ולידו אירעה פרשה מאוד עגומה במלחמת העצמאות. כאן הוצא להורג קצין הגנה שעבד בחברת החשמל הבריטית ונחשד במסירת מידע לאויב. ניקרא את המכתב של אלמנתו לבן גוריון ואת התשובה של בן גוריון לאלמנה. נמשיך וניסע בדרך בורמה למקום שבו נערך משפט השדה של מאיר טובינסקי.
ניסע על דרך בורמה ונתצפת על עמק האיילון, ההיסטורי, בו נערכו קרבות תש”ח.
את סיורינו נסיים בתצפית על מבצר לטרון ונספר על הקרבות שהיו באזור של חטיבת הראל לצורך כיבוש המשלטים שחלשו על הדרך לירושלים . נסיים בביקור באנדרטה לזכר הנופלים מגדוד 32 של אלכסנדרוני .

מרד החשמונאים
בואו לראות ולתצפת על הרי בית אל, הרי גופנה והעיר מודיעין, מקום פרוץ מרד המכבים. נלך במסלול הליכה קצר מעגלי ובדרך נפגוש את מתתיהו החשמונאי נשמע את צואתו לבניו. משם נמשיך ונטפס קלות על חירבת עקד וניראה מערות מסתור ומקווה מהתקופה החשמונאית וכן תצפית על קרבות המכבים. נמשיך לאמאוס ניקפוליס עיר הניצחון. נבקר את קהילת בני האושר שחיים במקום והאם באמת הם מאושרים נוכל לשאול אותם.
נסכם את סיפורי קרבות המכבים במוזאון היפה במקום.

פריחות
טיול טבע בעקבות הפריחה בשפלת יהודה. פריחה אדומה וצהובה. ניפגש בצומת האלה ליד תחנת הדלק  .ניסע משם לתל שוכה וניראה את פריחת ה,ורמוסים בעיצומה. נספר על האבקת הצמחים ומדוע הדבורות לא מאביקות את הכלניות. בין לבין נלך לראות עץ זית עתיק יומין שאילו יכל לדבר היה מספר לנו על המאורעות שהיו פה לפני מאות שנים.
זהו מסלול הליכה קל באורך שני ק”מ. נספר על עץ הזית וחשיבותו ביהדות ונשמע על האגדה של עץ הזית.

ויש עוד מסלולי טיולים למנזרים שבאזור ולאתרים היסטוריים נוספים ומעניינים.
הטיולים נערכים בדרך כלל בימי שישי ושבת, אך אפשר לתאם גם מועדים אחרים.

הרצל ישמח לתת לכם עוד פרטים ולתאם מועדי טיולים בהתאם לדרישותיכם וזמנים המתאימים לכם.     052-310-6930

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *