שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הזמן המופלא של ראשית המסיק – משק אחיה

רועי כרמי - "משק אחיה"

מידע מיח"צ:
"ראשית המסיק" היא תקופה מיוחדת בשנה, בה, למשך תקופה קצרה, הכל עדיין ראשוני.
עונת המסיק מתחילה בחודש אוקטובר וממשיכה עד חודש דצמבר. זוהי עונת הסתיו, תקופה בה עצי הזית עמוסי פרי וממתינים למוסקים.
זהו זמן של התחדשות גם בבתי הבד, במהלכה הם מקבלים מן החקלאים את זני הזיתים הראשונים שמבשילים ומייצרים מהם את שמן הזית המשובח ביותר לצריכה שנתית.
עץ הזית הוא צמח חד עונתי, וזוהי התקופה בה הזיתים מגיעים להבשלה. שמן הזית שמופק בראשית המסיק של כל זן יהיה עם ארומות טריות וטעמים מודגשים. לכל זן מועדי הבשלה שונים, והחקלאים במטעים מכירים את המאפיינים וההתנהגות, ויודעים מתי למסוק כל אחד מהזנים.

הראשון המוכן למסיק הוא ארבקינה – מפיקים ממנו שמן זית בעיקר לתיבול דגים, להכנת בצק ולליווי של חומוס, עם אופי ארומטי שאינו משתלט. זהו שמן זית ללא חריפות המתאים לחובבי הזאנר.
הבא הוא זן הפיקואל – ממנו בית הבד סוחט שמן זית בריא במיוחד ובעל מרירות עדינה וחמיצות נמוכה. מצוין לתיבול סלטים טריים, גבינות ומאכלים ים-תיכוניים. זהו שמן זית עם נוגדי חימצון רבים וניתן גם לטגן איתו בקלות.
זן ברנע – זן ישראלי במקור, ממנו מתקבל שמן זית פירותי המותאם מאוד לחיך הישראלי ומוצלח בתיבול. הוא בעל ניחוח פירותי והטעם שלו דומיננטי.
הזן הסורי – שמן זית כתית מעולה המוכר והאהוב. הוא משמש כשידוך מושלם בחומוס, סלטים ומאכלים בהם רוצים להרגיש שמן זית מרשים. השמן עשיר בחומצה אולאית ונחשב לבריא במיוחד.
זן הקורנייקי – שמן זית בעל ארומה עשבונית טרייה של פירות וירקות טריים. זהו שמן זית שייחודו בניחוחות ירוקים, עשבוניים ומודגשים וברמת מרירות וחריפות מדויקת. מתאים לסלטים ומדגיש במיוחד טעמים של בשר ודגים.
איכות השמן מושפעת מגובה פני הקרקע וממכלול תנאי הסביבה של איזור הכרמים. הכרמים מסמלים היסטוריה שורשיות ומסורת.

מטעי הזיתים של משק אחיה נמצאים בעמק שילה, ואיכות השמן המופק מושפעת מחבל הארץ הייחודי הזה. אנו ממשיכים את המסורת העברית בארץ ישראל ומגדלים באהבה ובמסירות מאות דונמים של עצי זית מזנים שונים ודוגלים בעבודה עברית מודרנית.
בית הבד שלנו ממוקם קרוב מאוד למטעי הזיתים, ואנו משנעים אליו את הזיתים הטריים שנמסקו באותו יום, בקלות ובמהירות.  הם לא מספיקים להתחמצן, ומתקבל שמן בעל רמת חמיצות נמוכה.
מתחילת נובמבר עד ינואר מופקת במשק סדרה מצטיינת שנקראת "ראשית המסיק", כהוקרה על החגיגה החקלאית המסורתית. השמן הראשוני הזה, שמופק בבית הבד, ניחן בסגולות בריאותיות יוצאות דופן, ארומות חזקות וטעמים דומיננטיים.
סדרת ראשית המסיק מבית משק אחיה מוגבלת בזמן ובכמות ולכן כדאי להתענג מבקבוקי השמן הללו.

צילום: יוסי מור ואיתמר וייס

שמני הסדרה (בקבוקי 750 מ"ל , פחי 5 ליטר ו-18 ליטר ומארז טעימות זני) יימכרו ברשתות השיווק, אצל הקמעונאים המורשים ומפיצי החברה בהתאם לגיוון המוצרים שהם מחזיקים, וגם באתר האינטרנט של החברה.
מוצרי משק אחיה הם בכשרות מהדרין של לשכת הרבנות האזורית מטה בנימין ובהשגחת הבד"ץ חוג חתם סופר פ"ת.
מוגש כחומר מקצועי על ידי "משק אחיה", יצרנית שמן זית ישראלי מובחר

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות