שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

אופקים חדשים לענבי יין בישראל

מאת דר' מיכאל שטרים

המחבר, שהעביר אלי כתבה זו לפרסום , הוא הבעלים ומנכ"ל חברת שטרימינטיקה טכנולוגיות גפן בע"מ.


זני ענבים חדשים נמצאים בפיתוח כבר מאות שנים על ידי הכלאות בין זנים ומינים במשפחת הגפניים. חלק נכבד מזנים חדשים אלו מבטא תכונות גנטיות של עמידות (סבילות) למחלות ומזיקים, עובדה המאפשרת הקטנה משמעותית של כמות הריסוסים בכרם. תכונות עמידות אלו מקורן במיני בר של גפן הגדלים ביערות ובצידי הנחלים באירופה, אסיה ואמריקה. לאחר מספר רב של הכלאות ודורות רבים של בירור טיפוסים מצטיינים, הצליחו המטפחים במוסדות המחקר והאוניברסיטאות לשחרר לשימוש מבוקר (כקניין רוחני עם הגנה של זכויות מטפחים ואשר חלקם רשומים כפטנט) זנים חדשים ומיוחדים המצטיינים קודם כל באיכות היין וגם בתכונות נוספות כמו עמידות לקפיאה חורפית ועמידות למחלות. יש תקווה שגם עמידות (או סבילות) לוירוסים תהיה יום אחד בסל התכונות של הזנים החדשים. כבר היום ידוע כי הזנים ההיברידים מבטאים באופן משמעותי פחות תסמינים של נגיעות בוירוסים. גם אם הם נמצאו "נגועים" – ריכוז הוירוס ברקמה שלהם (טיטר) נמוך מאוד, עד כדי כך שלפעמים קשה לאתר אותו (למשל בכנות).
בין הזנים החדשים שנוצרו במאה השנים האחרונות בתכניות השבחה אפשר למנות את הזנים:
פינוטאג' (מדרום אפריקה), אמרלד ריזלינג (מקליפורניה), מרסלן (מצרפת), רגנט ( Regent מגרמניה), טרמינט ( Traminette מניו יורק ) ארגמן (Argaman) מישראל (מכון וולקני).
זנים אלו כבר קיימים בכרמים בישראל. כתריסר זנים הובאו ארצה לאחרונה על ידי חברת שטרימינטיקה טכנולוגיות גפן בע"מ, ונמצאים עכשיו בבית גרעין חדש, בשלבי ריבוי נמרצים. בתהליך הקליטה והאקלום מתוכננות נטיעות של חלקות הדגמה ותצפית על מנת שהעוסקים במלאכת הגידול והכנת היין יוכלו להתרשם מהזנים החדשים.

הזנים והגוף שטיפח אותם: 
פרונטנק – Frontenac – אדום – אוניברסיטת מינסוטה
פרונטנק גרי – Frontenac Gris –  לבן – אוניברסיטת מינסוטה
מרקט – Marquette – אדום – אוניברסיטת מינסוטה
לה-קרסצנט – LaCrescent – לבן – אוניברסיטת מינסוטה
איטסקה – Itasca – לבן – אוניברסיטת מינסוטה
טרמינט – Traminette – לבן – אוניברסיטת קורנל, ניו-יורק
נוארה – Noiret – אדום – אוניברסיטת קורנל, ניו-יורק
ארומלה – Aromella – לבן – אוניברסיטת קורנל, ניו-יורק
ארנדל – Arandell – אדום – אוניברסיטת קורנל, ניו-יורק
קורו נואר – Corot Noir – אדום – אוניברסיטת קורנל, ניו-יורק
רגנט – Regent  – אדום – מכון מחקר ממשלתי בגרמניה
סיינט לורן – St. Laurent – אדום – זן ותיק מצ'כיה

מאז תחילת עידן הביות של צמחים ובעלי חיים על ידי האדם, הופך תהליך האבולוציה של החי המשרת את האדם למהיר יותר, יעיל יותר ומכוון-מטרה. אנו נעזרים יותר ויותר בכלים טכנולוגיים משוכללים כמו סמנים גנטיים מולקולריים להאצת תהליך האבולוציה, ההשבחה – גם זו של ענבי היין, ובמיוחד ליצירת זנים עמידים לנגעים (מחלות ומזיקים).

דוגמה מאוד פשוטה אפשר לראות בשימוש בסמנים הקשורים לתכונות עמידות למחלות צמחים כמו קימחון וכשותית. בעזרת סמנים כאלו ניתן (לא בהכרח בקלות – כי נצטרך ידע מדעי וציוד משוכלל) למצוא ולאתר מתוך אלפי זריעים את אלו המשלבים את התכונות שאנו מעוניינים בהם, או לחילופין להשמיד בביטחון את הזריעים שמבטאים את התכונות שאנו מעוניינים להימנע מהן. אך אל דאגה – ניתן בהחלט לעשות עבודת השבחה טובה גם בשיטה מסורתית הפשוטה של בירור באוכלוסיות של הכלאות מכוונות.

הזן טרמינט – Traminette; צאצא של זן הגוורצטרמינר בהכלאה עם מכלוא צרפתי-אמריקאי (זן היברידי). צירוף זה מקנה לטרמינט את היכולת לייצר ענבים להכנת יינות איכות ארומטיים עם חמיצות טובה ושלל ארומות של הגוורצטרמינר. לטרמינט עוצמת צימוח חזקה וטובה, הגפן אינה רגישה לתנאי החום הישראלי, מפתחת מרכיבי ארומה אופיניים (בדומה לגוורצטרמינר) תוך שמירה על חמיצות טובה ובעיקר מתמודדת היטב עם מחלות הכשותית והקימחון.
זן הטרמינט פותח באוניברסיטת קורנל, בה מתקיימת פעילות מחקרית ענפה לטיפוח והשבחה של גפן, ענביי יין וענבי מאכל מאז 1906.
לגפן הטרמינט תכונות גידוליות חשובות שקיבלה מן ההורה השני, למשל גפן הטרמינט מתפתחת יפה בתנאי החום הישראלי, בעלת פוריות מאוזנת עם יבולים המגיעים לשני טון לדונם בשיטות עיצוב שונות. ניתן לטעת את הגפנים במרחקי נטיעה רגילים של 1.5 מטר. טיפולי דילול אשכולות ודילול שריגים יכולים לעזור במהלך העונה להארת האשכולות. השפעת האור מכפילה את כמות מריכיבי הארומה (מונוטרפנים) בענב. פרופיל המונוטרפנים של הטרמינט דומה לזה של גוורצטרמינר, ובחלק מן התרכובות אף נמצא ריכוז כפול מזה שבגוורצטרמינר.
תכונת עמידות טובה כנגד מחלות הכשותית והקמחון מאפשרת התפתחות של אשכולות בריאים ללא ריקבונות עם הפתחה משמעותית של מספר הריסוסים בשנה. הטרמינט נטוע כיום בהיקפים מסחריים ב 19 מדינות בארצות הברית, (ניו-יורק, וירגיניה, אוהיו, מיזורי, מינסוטה, מישגן ועוד). למעלה מ 40 יקבים בארה"ב מיצרים מן הטרמינט יינות במגוון רחב של סיגנונות, החל מיין לבן יבש, יין חצי יבש, יינות קינוח מתוקים ואפילו יינות מוגזים בסגנון שמפיין.

הזן נוארה פותח באוניברסיטת קורנל (Cornell University). הוא צאצא של מכלואים צרפתי-אמריקאי (זן היברידי). לנוארה עוצמת צימוח טובה, הגפן לא רגישה לתנאי החום הישראלי, מתמודדת היטב עם מחלות הכשותית וקמחון מערכת השורשים עמידה לכנימת הפילוקסירה.
כרם דישון ניטע בשנת 2007 בצפיפות גבוהה של כל 1 מטר. סה"כ 120 גפנים. כחצי דונם.
ללא ריסוסי הדברה לא נצפתה נגיעות קמחון או כשותית.
היין בעל צבע ארגמן-כחלחל חזק במיוחד, עם מרכיבי ארומה דומים לזן שיראז, עם פלפל ירוק ופלפל שחור תוך שמירה על חמיצות טובה.

במטרה להעשיר את מגוון הזנים לתעשיית היין הישראלית הובא הזן ארצה על ידי דר' מיכאל שטרים בשנת 1999, תחת זיכיון בלעדי מטעם אוניברסיטת קורנל לבחינת איקלום הטרמינט בישראל.
לחברת שטרימינטיקה טכנולוגיות גפן בע"מ יש כיום עוד זנים חדשים נוספים תחת הסכם בלעדיות לבחינה בישראל. יש עניין רב בתעשייה הישראלית בזנים עמידים וזנים חדשים, ואנו מתכננים נטיעות של חלקות נוספות בשנה הבאה. מידע נוסף על הזנים ניתן למצוא באתר החברה https://he.strieminetica.com/

מומלץ לקרוא גם את הערתו ותגובתו של אלון גונן, בהמשך, המסתייגת ממה שנכתב בכתבה זו אשר התקבלה מהמחבר ופורסמה, כלשונה.


כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות