שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מה מציעה דובאי לדתיים?

בתי כנסת ואוכל כשר 

 יעקב מאור

פורסם ב: 

קו הרקיע של דובאי // צילום: EPA

קו הרקיע של דובאי צילום: EPA

 

איחוד האמירויות מעוררת ענין וסקרנות בציבור המטיילים הדתיים. וממשלה המקומית מפגינה מצדה התעניינות ופתיחות רבה לנושאים יהודיים, ונערכת לקליטת המוני תיירים יהודיים. למתכננים טיול לשם כדאי לדעת על ההיבטים היהודיים של האמירויות.

לאורך ההיסטוריה לא היו קהילות יהודיות באיחוד האמירויות, אבל כיום חיים בדובאי כ-3,000 יהודים. איש מהם אינו בן המקום מדורי דורות, אלא רובם אמריקאים וישראלים שהגיעו לשם במסגרת עבודתם. בתקופה זו של חגי תשרי מגיעים לדובאי מסעודיה עוד מאות אנשי עסקים יהודים שעובדים בעסקי הנפט.

בעיר דובאי פועלים שלושה בתי כנסת – אשכנזי, ספרדי, ורפורמי.
ביהכ"נ האשכנזי הותיק, שנקרא "הווילה", נפתח לפני 9 שנים בתוך בית פרטי של עו"ד מדרום אפריקה. הוא נשמר בפרופיל נמוך, ואנשים למדו על מיקומו של בית הכנסת רק מפה לאוזן. לפני כחודש הורו השלטונות לסגור את הווילה, וכעת מתנהלים מגעים לפותחו מחדש על הטיילת במרכז אזור התיירות.

גמלים, בתי כנסת ומסעדות יוקרה // צילום: EPA

ביהכנ"ס הספרדי שוכן בבית הפרטי של הרב החב"דניק לוי דוכמן, שהגיע ממרוקו לדובאי לפני 6 שנים. שמו "הקהילה היהודית" "Jewish Community of Dubai". הוא מכונה גם בית חב"ד, למרות שאינו מוכר ע"י "המרכז לענייני חינוך" בכפר חב"ד, המארגן את מפעל השליחות בעולם. בראש השנה הגיעו לביהכ"נ הספרדי כמאתיים מתפללים. תפילות במנין מתקיימות בכל שבת, ולפעמים גם בימות החול. תיירים מישראל מתקבלים בשמחה.

בדובאי יש גם ביכנ"ס רפורמי שנקרא "השיוויוני".

בית כנסת רביעי הולך ונבנה בעיר הבירה אבו דאבי, הנמצאת במרחק של כשעה וחצי נסיעה מדובאי. היא רוחנית יותר. אם דובאי היא כמו תל אביב, אז אבו דאבי היא כמו ירושלים שלהם.
על האי סאדיאט באבו דאבי יוקם בית כנסת מפואר בקמפוס "אחוות משפחת אברהם". במתחם ייבנו זה לצד זה מסגד מוסלמי, בית כנסת יהודי, וכנסיה נוצרית. שלשת בתי התפילה נבנים בתוך גינה משותפת, בה יוקם גם מוזיאון קטן ומרכז חינוכי. בתי התפילה יהיו דומים זה לזה בחיצוניותם, אבל יהיו שונים בפנימיותם. הקיר מאחורי ארון הקודש בבית הכנסת יפנה לכיוון ירושלים. גומחת התפילה במסגד תפנה לכיוון מכה, והכנסיה לעבר השמש. המתחם מתוכנן להפתח ב2022.

הרב הראשי של איחוד האמירויות הוא פרופסור הרב יהודה סרנה מאוניברסיטת ניו יורק, שהגיע לדובאי כפרופסור אורח, וקיבל מהמלך מינוי לתפקיד הרב הראשי. בינתיים הרב סרנה חזר לניו יורק, אך הוא מגיע לדובאי פעמים אחדות בשנה.

אוכל כשר
אוכל כשר קל מאוד להשיג באמירויות. כבר כעת פועלות בדובאי 3 מסעדות כשרות, ויש תכניות לפתוח מסעדות כשרות נוספות. בעתיד הקרוב צפויה להיפתח מסעדה ששמה "ירושלים".

בשבוע שעבר נפתחה במלון ארמני במגדל בורז' חליפה, מסעדה כשרה שמופעלת ע"י בית חב"ד.
המסעדה הותיקה נקראת "המטבח הכשר של אלי" "Elli's Kosher Kitchen Catering". היא נולדה במקרה, כאשר ועידת הרבנים התארחה בדובאי, וחיפשו עבורם אוכל כשר. נשיא הקהילה, עוה"ד רוס קריאל, הציע שאשתו, אלי קריאל, תבשל עבורם. אחרי הועידה היא המשיכה להכין בביתם אוכל לפי הזמנות, וכך נולד "המטבח הכשר של אלי".
לאחרונה היא חתמה הסכמים עם רשתות המלונות הילטון וג'מיירה שיפתחו גם מטבח כשר, שהיא תפעיל בהשגחת האיחוד האורתודוקסיOU  באמריקה. אלי'ס מציעה אוכל כשר בחדרי האוכל של המלונות הללו, וגם שירותי קייטרינג למטיילים בכל בתי המלון באיחוד האמירויות. הרב מנחם פוגל, מטיולי "גשר", זכה לאכול ארוחות של אלי'ס, והוא מעיד ש"היה טעים מאוד ומגוון מאוד. האוכל תמיד הגיע אלי במהירות".

בניין הבורג' חליפה // צילום: AFP

בעלה, רוס קריאל, הקים לאחרונה את חברת "כושר ערביה" Kosher Arabia" " בשותפות עם חברת המזון למטוסים "אמיראטס", הגדולה ביותר בעולם. "כושר ערביה" מייצרת אוכל כשר לחברות תעופה, וגם שולחת מגשי ארוחות לכל רחבי האמירויות. ההכשר בהשגחת איחוד בתי הכנסת האורתודוקסים בדרום אפריקה.

באבו דאבי עדיין אין מסעדה כשרה. אבל משרד התיירות המקומי הוציא לאחרונה הוראה שמחייבת את כל המלונות באבו דאבי ששירות החדרים שלהם (רום סרוויס) יכלול גם תפריט כשר. בנוסף, המלונות באבו דאבי נדרשים לאפשר לאורחיהם גם להכין בעצמם אוכל כשר. לא ברור איך יצליחו המלונות לבצע הוראות אלה.

ראשי הקהילה היהודית מספרים שהמקום בטוח מאוד ליהודים, ואפשר להסתובב עם כיפה וציצית ברחובות. אבל מבדיקה שלי התברר שהם עצמם מורידים את הכיפה ברשות הרבים, ואוסרים על נשיהם וילדיהם לענוד מגן דוד.
יזמי תיירות בקבוצת חו"ל מהודר כבר בודקים שיתופי פעולה עם ישראייר לחבילות כשרות ומהודרות בדובאי. החלוצה תהא כנראה 'טיולי גשר', שעומדת לשלוח לשם קבוצות כבר בתחילת 2021.
הכותב הוא מדריך טיולים בחו"ל, ובעל הבלוג "ותוליכנו לשלום"

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות