ביקור במתחם בית הנערה

28/07/2020
בהוד השרון המשך »

השבוע נתקלתי בעוד הפתעה חוויתית ומוזנחת, המלאה בצבעים, בניינים הרוסים ואזור מוזנח בגדול. הפעם זה היה באמצע עיר יפה ומטופחת – הוד השרון. היה קשה ומזעזע, אבל צילמתי וצילמתי, לפני שהכל יהרס.
פנימיית "בית הנערה" לנוער בסיכון, הוקמה בשנת 1930 על ידי עיריית תל אביב ב"גבעת הוד" – שטח חקלאי נרחב הצמוד למושבה הוותיקה רמתיים שבשרון, כיום הוד השרון – מדרום לרחוב הבנים. הפנימייה העניקה מחסה ובית חם למאות ילדים ונוער בסיכון . בשנת 2003 נסגרה הפנימייה וננטשה. בין הרבה עצים ירוקים ויפים והרבה עשבים גבוהים ויבשים, נמצאים הבתים המוזנחים בהם היו חדרי השינה, כיתות הלימוד, המטבחים וחדרי האוכל. הקירות והתקרות מרוסקות ומתפוררות. על רוב נקירות ישנם ציורי גרפיטי צבעוניים.
מתחם בית הנערה, בהוד השרון כולל 620 דונם, מתוכם 185 דונם שטחי ציבור ומבנים היסטוריים, כ־90 דונם פארקים ירוקים ו־132 דונם הנמצאים בבעלות היסטורית של עיריית תל אביב, לצד שטחים של עשרות בעלי קרקעות פרטיים.
בשטח ובבניינים מפוזרים חפצים ישנים. צלמים מגיעים לצלם תמונות וסרטים במקום ואמני גרפיטי מילאו את הקירות המנופצים, באינספור ציורים וכתובות.
משונה אבל עובדתי שהשטח הגדול עליו חורשות, מרובות העצים והבניינים הנטושים, הוא בבעלות עיריית תל אביב-יפו החל מ1930.
המבנים מיועדים להריסה, ובמקומם יש תכנית לבניית פארק ומגרש ציבורי על פני 90 דונם, ושאר השטח מיועד להקמת מבנים צמודי קרקע שישמשו למגורים.
הנושא עוכב שנים, כנראה ע"י עיריית הוד השרון. רק לאחרונה חלה התקדמות בנושא והתכניות מתקרבות לביצוע.
אני, כמתעד וחוקר מבנים ישנים, ברחבי המדינה, הסתכנתי הסתובבתי בין הבניינים, כדי לצלם את ההיסטוריה, העומדת להימחק.
המבנים נמצאים בסכנת התמוטטות ולא מומלץ לטייל ב"מתחם הנערה" ולהיכנס לבניינים המוזנחים והנטושים.
אני חייב לציין, שהחורשות, המוזנחות עשויות להפוך לפארק ירוק ומקסים, אם הביצוע והאישורים יגיעו לידיים הנכונות ולא לבעלי טרקטורים ודחפורים.

ישראל פרקר
השבוע נתקלתי בעוד הפתעה חוויתית ומוזנחת, המלאה בצבעים, בניינים הרוסים ואזור מוזנח בגדול. הפעם זה היה באמצע…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שלישי, 28 ביולי 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *