ביקור במתחם בית אבו ג'בן

01/08/2020
מול מכון וולקני בראשון לציון המשך »

זה קרה לפני שנים רבות….. כך מתחילים סיפורים רבים ובדיוק כך גם מתחיל סיפורנו שהתחיל, אז, מזמן, ונמשך הבוקר.
על גבעה מכוסה בחורשות עצים, החולשת על כביש המחבר את בית דגן לראשון לציון הקים העשיר היפואי זוהדי אפנדי אבו אלג'יבן, בשנת 1930, את בית אחוזתו, הצופה על פרדסיו, שהיו נטועים מצפון, באזור בית דג'ן.
הבית המפואר תוכנן להיות בעל חלל מרכזי וחזית קשתות אך התכנון שונה לכזה עם סגנון הבין־לאומי, מלבני עם פינות ישרות.
סביב בית האחוזה המפואר ניטע גן גדול ומפואר ובו בריכות מים ומפלים, ערוגות פרחים, והרבה סוגי עצים וביניהם עצי דקל. בצפון המתחם הייתה הבאר שסיפקה מים שנשאבו לבריכה משושה, בנויה אבן, שהוקמה בראש הגבעה. מהבריכה יצאה תעלת מים שהובילה בשיפע מים לבריכת המפלים, שבצד הצפוני, ובדרך מילאתה במים בריכה נוספת, שבמרכזה הייתה מזרקה. מהבריכה הזו זרמו המים לתעלת מפלים שהסתיימה בבריכה תחתונה. שרידי אריחי קרמיקה כחולה, חלקם מנופצים נשארו במקום, המוזנח עד היום.(מצפה לעקירת עשבים ולשימור)
הבית המפואר והיוקרתי גם צפה על דרך הביטחון, מדרום לו, שנסללה ב1948, מחולון, כדרך חליפית, בטוחה, בין תל אביב לירושלים וליישובי הדרום.
פורעים ערבים השתלטו על הבית ויצאו ממנו לפעולות התקפה נגד היישוב היהודי ומכוניות שנסעו בכביש הביטחון. הוחלט לפוצצו והריסתו נעשתה ע"י אנשי גדוד 52 של "גבעתי", בפיקודו של צי'ץ. זה לא היה מבצע קל והוא בוצע במספר שלבים עד שהבית נמחק. לאויב היו עשרות הרוגים ולכוחותינו פצוע אחד. אט אט גם נהרסו והתייבשו הגנים שמסביב, המזרקות, תעלות המים, הבאר . הכל !!!

72 שנים חלפו מאז. המבקרים (כמעט באקראי) במקום פוגשים מספר עצי פיקוסים ענקיים, משטח חול ענקי ושומם ואת שרידי הבריכות. זהו שטח מוזנח לחלוטין.
חוץ מהפינה המזרחית של משטח החול הגדול, בה הקימה עיריית ראשון לציון, לפני מספר שנים, מצבה, מכובדת ויפה, לזכר הפשיטה והפיצוץ של בית אבו ג'בן. וזהו !!!!!
מתברר שרבים מגיעים למקום כדי לפקנק או לחגוג וחלקם משאירים (לבושתם הרבה) במקום אשפה רבה, שהרוחות דואגות לפזרה ברחבי המתחם. מראה מדכא ומכעיס.
מדי פעם הגיעו אנשי העיריה לפנות אשפה, אבל לא את זו המפוזרת בין העצים והעשבים. מראה בושתי ומדכא, את אוהבי איכות סביבה ולא רק אותם.

הגענו להבוקר, יום שישי, חם ולח.
אנחנו שם: חברי פורום פעילי הסביבה: עידית, חנה ומוטי, יעל, אביבה. מעמותת מתנדבים בירוק: צביקה וליאת, איתי הלוכד, הצעירים ניר ומאור. וגם אני, מצלם ומתעד.
כולם מסתובבים בין באשפה עם כפפות ניילון על כפות הידיים, ושקי אשפה ביד, שהגיעו מעיריית ראשון, וממלאים אותם בזבל. כולם התנדבו להגיע ולנקות את חלקו של המתחם, כשלב ראשון מפיתוח המקום והפיכתו למקום משיכה למטיילים ומבקרים מהארץ וגם מחו"ל.
זהו חלק אזור קטן, בצפון ראשון לציון, המלא בסיפורי היסטוריה של המדינה: בית קרן הקיימת, מתחם אבו ג'בן, מסלול דרך הביטחון. מרתק, מלא עניין. אז מדוע שיעמוד מוזנח ושומם שנים רבות?

שאפו לחברי פורום פעילי הסביבה של ראשון לציון שהעמידו בפניהם את המטרה, ללחוץ ולדאוג, שיפתחו את המקום, ישמרו אותו, יכניסו אותו לרשימת מסלולי הטיולים בארץ.
שאפו גם לשני אנשי עיריית ראשון לציון וביניהם, מנהל המרחב, שהגיעו מהר כדי לאסוף את השקים הצהובים מלאי האשפה שליקטו המתנדבים, ביום שמש חם ולח. הידד !!!
בהצלחה חברות וחברים. אנחנו אתכם. המשיכו בפעילותכם המבורכת. (ולא רק כאן)

הסיפור שהתחיל למעלה, לא נגמר. הוא ימשיך. צפו לפרקים הבאים

חשוב לשמר גם את ההיסטוריה ולספר עליה לאלה שעדיין לא יודעים.

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שישי, 31 ביולי 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *