ביקור במסגד דיר רפאת

12/08/2020
ליד קיבוץ צרעה המשך »

עלינו במעלה המדרגות, אחרי דקה הליכה, מצד שמאל של יקב מוני, והגענו למנזר דיר ראפאת. אנחנו ממשיכים בטיול של חברי לשכת המהנדסים עם, המדריך הנחשוני הרצל חובב.
דיר ראפאת הוא מנזר קתולי הנמצא צפונית-מערבית לבית שמש ולקיבוץ צרעה ושוכנות בו נזירות. יקב מוני, הסמוך, שוכר את מבניו ואת אלפי הדונם של כרמי הגפנים ועצי הזית מבעלי המנזר.
בעבר, שכן במקום כפר ערבי בשם ראפאת, שמשמעותו שרידים עתיקים או קברים.
בכניסה, בישיבה על ספסלים נוחים תחת עצי פיקוס , פגשנו את הנזירה, המחייכת, שהגיעה מצ'ילי לארץ הקודש. ניראה שהרצל, המדריך כבר מכיר אותה תקופה ארוכה. היא (בשפה העברית חסרת מספר מילים) והרצל סיפרו לנו על המקום. נעזרתי גם בויקפדיה, כדי להעמיק קצת יותר בנושא.
הכפר, רפאת, נכבש במלחמת השחרור על ידי כוחות חטיבת פלמ"ח הראל, במבצע דני. כיום בתי הכפר שנותרו מושכרים על ידי הכנסייה הקתולית. מבנה ששימש בעבר כבית היתומים, מוחכר לעמותת רטורנו המפעילה בו מרכז גמילה מסמים. המבנה מוגדר כיישוב בשם גבעת שמש.
באמצע המאה ה-19 נקלע הכפר למצוקה כלכלית וחלק משטחו נמכר לפטריארכיה הלטינית.
המנזר והכנסיה הוקמו במקום בשנת 1927 , על ידי הבישוף האיטלקי פארינה, לאחר רעידת האדמה שהתחוללה בארץ. המטרה הייתה להקים אתר לכבוד מרים אימו של ישו, שתגן על ארץ ישראל מפני אסונות דומים. לכן שמה הרשמי של הכנסייה הוא "גבירתנו מלכת פלשתינה" ("Regina Palaestinae"). הכנסייה עומדת במרכז המתחם. ולידה מבנה המנזר.
הפטריארך ברלסינה קישט את קירות הכנסייה ותקרתה במילים הראשונות של פניית המלאך גבריאל אל מרים אם ישו – אווה מריה. המשפטים כתובים על סרטים ב 280 שפות, שונות. ב-1973 הסתיים שיפוץ ושיחזור המתחם, התקרה נצבעה תכלת וצוירו שנית המלאכים האוחזים בסרטי המשפטים. גם על דלתות העץ של הכנסייה כתובה הברכה 56 פעם בשפות שונות.
אחזקת המקום נעשתה בתחילה על ידי מסדר אחיות סנטה דורותי, אשר באו לארץ ישראל מאיטליה ב 1927 ובראשן האם ברתילה. בשנות האלפיים, המנזר מוחזק על ידי מסדר הנזירות בית לחם , 15 הנזירות, שבמקום, מקדישות עצמן לטיפול בילדות יתומות או ממשפחות במצוקה שחוסות בבית הספר של המנזר. הן אף עוסקות במלאכת יד ויצירותיהן נמכרות בחנות שבמקום.
בראש מבנה המנזר ניצב פסל דמותה של מרים, הנראה מרחוק. זו אמו של ישו עם תנועת יד המברכת ושומרת על הארץ מאסונות. מתחתיה מופיעות שני עיגולי פסיפס ובהם האותיות A ו M שהן תחילת הברכה "אווה מריה". הפסל נעשה בסדנת אמנים באיטליה ע"פ דגם של פסל ממנזר האחיות דורותי הקדושה בוויצ'נצה. גובהו של הפסל עשוי הברונזה כ 8 מ' . את ראשה של מרים עיטר כתר כוכבים מוזהבים, אולם החשש מחמדנים ומפגעי מזג האוויר הוא הוחלף בכתר כוכבים מברונזה.
אני, כהרגלי, התרשמתי וצילמתי מסביב וגם בחצר, שם "גיליתי", מאחור, בתים מאוד ישנים מהכפר הערבי שהיה, כבר מזמן, במקום.
תודה למדריך הרצל חובב וליוזמת הטיולים מלשכת המהנדסים, ילנה גולדברג.

עלינו במעלה המדרגות, אחרי דקה הליכה, מצד שמאל של יקב מוני, והגענו למנזר דיר ראפאת. אנחנו ממשיכים בטיול של חברי לשכת…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שלישי, 11 באוגוסט 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *