ביקור באנדרטת מגילת האש

15/08/2020
ביער הקדושים המשך »

הצטרפתי, למספר שעות, לטיול וביקור במספר אתרי זיכרון בשפלת ובהרי יהודה, עם המדריך הוותיק, רב הידע, הרצל חובב.
ביקרנו במספר אנדרטאות שאת סיפורם אביא במספר פרקים. הסיפור הראשון (מומלץ להגיע למקום) הוא על אנדרטת מגילת האש.
כהרגלי נעזרתי בוויקיפדיה כדי להעמיק ולהחכים בידע על הנושא.
אנדרטת מגילת האש היא אנדרטת ברונזה גדולה הממוקמת ביער הקדושים שבהרי ירושלים, סמוך למושב כסלון. מונצחים בה תולדות עם ישראל משואה לתקומה.
היא נחנכה בחודש מרץ 1972. בחתימת האמן שיצר אותה, נתן רפפורט, נכתב 1969. כלומר, תהליך ההקמה היא ארוך ולא פשוט.אלה כ 15 טון של יצירה אמנותית, בגובה 8 מטר.
האנדרטה הוקמה ביוזמת ובתרומת "בני ברית" בארצות הברית. האתר נבחר על ידי יוסף וַייְץ, מראשי קק"ל וממייסדי מינהל מקרקעי ישראל. האמן, נתן רפופורט, הוא ניצול שואה בעצמו.
צורת האנדרטה היא של שני גלילי מגילה, המביעים את היות עם ישראל עם הספר. גליל אחד מתאר את השואה והשני את התקומה.
בחלק המסמל את "השואה" מתוארים בין השאר יאנוש קורצ'אק וילדיו, שורת קסדות המתארות את החיילים הנאצים, דמות מלוחמי הגטאות האוחזת רימון, ודמויות נוספות מאחורי גדרות המחנות. גם תמונות של ניצולי השואה העולים לארץ במבצעי העפלה, יהודים מהארץ שעוזרים להם לרדת מהסירות, ודמות יהודי המנשק את אדמת ארץ ישראל.
בחלק "התקומה" מפוסלים סמלים של הארץ כמו: עצי זית, ילד אוחז אשכול ענבים, הרב גורן התוקע בשופר ליד אבני הכותל המערבי, מנורת בית המקדש המתוארת בשער טיטוס, דמות זקן (בן דמותו של רבי אריה לוין) המסמלת את אליהו הנביא, אנשים רוקדים הורה ודגלים מתנופפים ליד מלאך התוקע בחצוצרה.
מתוך אתר החברה להגנת הטבע: הסיפור מתפתח מהמרכז בין שני הגלילים, בו יש מעין סדק משולש. הפתח נוצר כדי להקל על לחץ הרוחות הנושבות בחזקה באזור, ועלולות לסכן את יציבות האנדרטה. החלל כאילו מחבר אל האין-סופי, ממנו באות תהלוכות המובילים למחנות השמד ושל המתמרדים למעלה, ממנו יוצאים מהגליל השמאלי דוד והמלאכים המקבלים את פני השבים ירושלימה. מהלך הקווים מפריד באופן ברור בין שני חלקים.
הפסל נתן רפופורט ששהה בסנט אנה בטוסקנה שלוש וחצי שנים, עבד עם אמנים שהשתתפו עמו ביצירה. היצירה חולקה ל-123 חלקים שכל אחד מהם מורכב מפנים של גבס קשה, מנגטיב חיצוני של גבס, ובאמצע שכבה דקה של שעווה. בכל חלק הושארו חורים ליציאת השעווה. כל חלק הוכנס לתנור לחמום איטי עד שהשעווה נמסה. אז יצקו את הברונזה, ואחר צינון שברו בזהירות את הגבס משני צדדים. לאחר תהליך זה חברו את לוחות הנחושת על גלילי פלדה, על-ידי חומרי קישור מבודדים כדי למנוע בין הפלדה לברונזה קורוזיה. האנדרטה הובאה למקום בשני חלקים, כל חלק משקלו 6-8 טון.
כשעומדים ומביטים על האנדרטה, בסבלנות, חלק אחרי חלק, אפשר לראות הרבה דמויות ופריטים מלאים בסיפורים. אם מגיעים עם מדריך, כפי שאנחנו הגענו (הרצל חובב), המדריך מספר ומדגיש מה מבטא כל חלק וסיפורי היסטוריה יהודית רבים מסתתרים בנבכי אנדרטת מגילת האש, היפה והייחודית הזו.

השבוע, הצטרפתי, למספר שעות, לטיול וביקור במספר אתרי זיכרון בשפלת ובהרי יהודה, עם המדריך הוותיק, רב הידע, הרצל חובב.
את…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שבת, 15 באוגוסט 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *