ביקור ביער המגינים

16/08/2020
סמוך לכרמי יוסף המשך »

צמרמורת עוברת בגופי, בעת כתיבה ועריכת כתבה זו. בטיולינו עם המדריך, הרצל חובב, הגענו גם לסיור קצר ביער המגינים, הנמצא סמוך לכרמי יוסף והצופה על עמק לטרון.
ברחבי היער פזורים עשרות אתרי הנצחה ושלטי הנצחה לחיילים שנהרגו במערכות ישראל, אתרי הנצחה יחידתיים, ממלכתיים ופרטיים. כדי לבקר ולהתייחד עם הנופלים ליד כל אתרי ההנצחה האלה דרושות שעות ארוכות של סיור במקום. אנחנו ביקרנו בשניים מהם.
זו שהרטיטה את ליבי הייתה אנדרטת מִשֶבֶר לתקווה המנציחה את שמותיהם של 436 לוחמים, אנשי נצר אחרון – שהיו שריד אחרון למשפחתם שנספתה בשואה ונפלו בקרבות מלחמת העצמאות.
וכך נכתב על שלט הסמוך לגלעד:
"הגלעד שלפניכם מנציח את 436 חללי צה"ל ניצולי שואה,ּ שריד אחרון למשפחותיהם, אשר עלו ארצה לאחר מלחמת העולם השנייה, התגייסו לשורות הלוחמים ונפלו במלחמה על תקופת ישראל במלחמת העצמאות. מפעל ההנצחה הוא יוזמה של מר יהודה שטרנפלד, ניצול שואה ולוחם במלחמת העצמאות, לזכר חבריו הלוחמים.
קרן קימת לישראל הקימה את הגלעד ביער המגינים, באתר הצופה אל משטרת לטרון, עמק איילון והרי יהודה. ביער זה הונצחו הנופלים במערכות ישראל לדורותיהם.
הגלעד עוצב על ידי הפסל אמן ד"ר נתן סאס, ומביע-את התקווה באמצעות עץ הזית הבוקע מהאבן."
במרכז האנדרטה ניצב עץ זית, ששלושה סלעים טבעיים זקופים סדורים ברווחים שווים על גבי מעגל דמיוני העובר סביבו. בין שלושת הסלעים לבין גזע העץ הוצבו לוחות אבן חלקים שעל גבי צידי כל אחד מהם נחרתו שמות החללים. השמות מסודרים בקבוצות לפי ארצות מוצאם של הנופלים. העץ הצומח ממרכזה של האנדרטה וכביכול מתוך האבן מיועד לבטא תקווה לעתיד. מעגל רחב של אבנים לבנות מקיף את האנדרטה.(וויקיפדיה).
על האבן חרוט אוסף גדול של שמות אנשים, הקבורים עמוק באדמה. חלקם הספיקו להיות בארץ המובטחת זמן קצר מאוד, לאחר שסבלו נוראות בתקופת השואה באירופה ובמחנות ההסגר בקפריסין. הם הגיעו הנה, גויסו ונהרגו בהגינם על המולדת , ששנים חלמו להגיע אליה.
סמוך לאנדרטה זו ישנו בפינת הנצחה קטנה, מן אמפיתאטרון עם לוחות עץ, שנבנה לזכרו של רס"ן אסף אסולין ז"ל, קצין מצטיין בצנחנים, שנפל ביום השואה והגבורה 9-4-2002. המקום צופה על עמק לטרון. היה גיבור !!
על הגלעד לזכרו, שעוצב מאבן כשער, נכתב:
"אסף, פרח נדיר, פרח צעיר, פרח מלא שמחה ואהבה, פרח מלא אושר ותקווה, פרח קטן, פרח חייכן, שנקטף כך פתאום מהגן." צמרמורת וגם דמעות.
יהי זכרם של הנופלים ברוך !!
תודה למדריך הרצל חובב, שהובילנו לחוויה המרגשת הזו.

צמרמורת עוברת בגופי, בעת כתיבה ועריכת כתבה זו. בטיולינו עם המדריך, הרצל חובב, הגענו גם לסיור קצר ביער המגינים, הנמצא…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שבת, 15 באוגוסט 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *