ביקור ביד אנה פרנק

18/08/2020
ביער הקדושים המשך »

במסגרת טיולינו לאתרי הנצחה בשפלה ובהרי יהודה, עם המדריך, שופע הידע, הרצל חובב , הגענו גם ליד אנה פרנק, אתר ההנצחה לאנה פרנק, ההולנדית, הנמצא ביער הקדושים ליד מערת בני ברית.
הרצל סיפר על המקום ועל אנה פרנק ואני, כהרגלי, צילמתי מסביב וגם העמקתי בלמידת הנושא, בעזרת וויקיפדיה.
האתר נחנך ב-2 במאי 2011. לאורך כ-400 מטרים של שביל הליכה למרגלות ההר מוצבים עמודים ועליהם שלטים עם ציטוטים מיומנה של אנה פרנק, בעיקר קטעים הקשורים בעץ הערמונים אותו ראתה מחלון חדרה.
בקצה השביל נמצא פסל מתכת של הפסל פיט כהן יהודי ניצול שואה מהולנד. הפסל, ממתכת מתאר חדר ובו כיסא בודד עליו יכול לשבת אדם ככלוא בחדר ולהביט על עץ הערמונים עם העלים המחומשים, בחוץ.
עץ ערמונים גדל בחצרה של אנה פרנק ומוזכר מספר פעמים בספר "יומנה של אנה פרנק". גילו מוערך בכ-150 שנה. הוא היווה מוקד למאבק משפטי לאחר שעיריית אמסטרדם עמדה לכרות אותו אך הולנדים רבים התנגדו לכך. ב-2010 קרס העץ הכבד מאוד ונפל. בפארק באמסטרדם ניטעו 150 ייחורים שנלקחו מעץ הערמונים העתיק הזה. בישראל נשתל ייחור במצפה לזכרו של איתן בלחסן ברמות נפתלי. עצים אחרים ניטעו בבתי ספר ברחבי העולם שנקראים על שמה של אנה פרנק. מספר ימים לאחר קריסתו דווח כי מהגזע השבור החל לצמוח נצר.
במהלך שנתיים ויותר הסתתרה אנה עם משפחתה מפני הנאצים, עד שמשפחתה נתגלתה באוגוסט 1944 והיא נשלחה אל מותה במחנה. אנה שאבה עידוד מעץ הערמונים הגדול, שבחצר. אביה אוטו פרנק סיפר כי לא ידע כמה חשוב היה העץ לבתו עד שקרא את יומנה. אנה פרנק מתה כנראה מטיפוס במחנה הריכוז ברגן-בלזן במרץ 1945.
"הבטנו למעלה אל השמיים הכחולים, אל עץ הערמונים שענפיו נצצו עם הטיפות, ואל השחפים והציפורים הנוספות שנראו כעשויות כסף. כל זה ריתק אותנו כל כך שלא יכולנו לדבר".
"כמעט בכל בוקר אני הולכת לעליית הגג כדי לנשוף את האוויר המחניק החוצה מהריאות שלי. מהמקום האהוב עלי על הרצפה, אני מסתכלת למעלה לשמיים הכחולים ואל עץ הערמונים החשוף. כל עוד זה קיים, ואני אוכל לחיות כדי לראות את זה, את אור השמש, את השמיים בלי העננים, כל עוד זה נמשך אני לא יכולה להיות לא שמחה".
סמוך ליד אנה פרנק נמצאת מערת בני ברית – מערת הקדושים, שפתחה סגור בדלת עם מוטות פלדה עבים. (חבל, חבל מאוד !!!) זוהי מערה טבעית, קרסטית. המערה, באפיק נחל כסלון, הורחבה כדי לשמש מקום התייחדות עם זכר קורבנות השואה. בחזיתה הוסיפה קק"ל רחבה גדולה להתכנסות.
משני צדי נחל כסלון, נטעה קק"ל ב-1951, בסיוע ארגון בני ברית, את יער הקדושים להנצחת קורבנות השואה. ביער נטעו שישה מיליון עצים לזכרם של ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה. באזור מוצבים גלי-עד לזכר קהילות שונות שנספו בשואה.
אלה עוד מקומות זיכרון חשובים לכאלה שכבר אינם עימנו, והם קשורים להיסטוריית העם שלנו.

במסגרת טיולינו לאתרי הנצחה בשפלה ובהרי יהודה, עם המדריך, שופע הידע, הרצל חובב , הגענו גם ליד אנה פרנק, אתר הנצחה לאנה…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שלישי, 18 באוגוסט 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *