ביקור בבית הכנסת רבן גמליאל דיבנה

20/08/2020
בניין היסטורי ביבנה המשך »

השבוע קיצרתי דרכי דרך יבנה ועברתי ליד מבנה ישן עם כיפות, שסביבו הסתובבו חובשי כיפות.
שאלתי מה זה ואמרו לי: בית כנסת רבן גמליאל דיבנה. צילמתי מסביב ובבית ניסיתי לחקור וללמוד מה צילמתי.
התבלבלתי !!!
דה מארקר: רבן גמליאל היה תַנָא בן הדור השני לחורבן. הכתובת בפנים הבניין מספרת לנו שהבניין נבנה בשנת 1274 בפקודת הסולטאן בייברס. מובן שבייברס לא בנה מאוזוליאום לכבודו של רבן גמליאל. הוא בנה אותו לכבודו של אבו הורירה, חבר קרוב של מוחמד, אשר הקדיש את חייו ללימוד אמרותיו של מוחמד. פירוש שמו של אבו הורירה הוא אבי החתולה, משום שלכל מקום שאליו הלך, תמיד נשא עימו חתולה כחיית מחמד.
האם באמת קבור במקום אבו הורירה? סביר להניח שלא. מרבית המסורות המוסלמיות ממקמות את קברו במקום בו הוא חי ופעל, במדינה שבערב הסעודית. ישנה מסורת נוספת הממקמת את קברו בתל גרר.
האם רבן גמליאל קבור במקום? מרבית הארכיאולוגים וההיסטוריונים יהססו לאשר מסורת זו.
הפעם הראשונה שבה יש במקורות היהודיים התייחסות לקבר רבן גמליאל היא בתלמוד הבבלי שבו נאמר "קבר שאולה הייתה לרבן גמליאל ביבנה". ההתייחסות אינה מספרת על המיקום המדויק של הקבר, רק על כך שהוא נקבר ביבנה . באמצע המאה ה- 13, למעלה מאלף ומאה שנה לאחר מותו של רבן גמליאל, מציין לראשונה מקור יהודי את מיקום קברו במקום שנבנה לכבוד אבו הורירה.
רבי יעקב השליח מציין שעל קבר רבן גמליאל "יש כיפה נאה מאוד והוא בית תפילה לישמעאלים. בניין מפואר וקורין אותו אבו הורירה". גם אשתור הפרחי הגיאוגרף היהודי המתאר את ארץ ישראל במאה ה- 14, מציין את קבר אבו הורירה ביבנה, כמקום קברו של רבן גמליאל. הארכיאולוגים יקבלו בחשדנות עדות על מיקום קבר, שצצה לראשונה כאלף מאה שנה לאחר מות הנפטר. לעומתם, המסורת רואה בעדויות אלה שהראשונה שבהן היא בת קרוב לשמונה מאות שנה הוכחה לאמיתות המסורת.
סטטוס יבנט: הילולה מתקיימת מדי שנה ב-ח"י סיוון. ברוב עם באתר בית הכנסת.
רבן גמליאל דיבנה. דור חמישי לשושלת בית הלל. בנו של רבן שמעון בן גמליאל. נכדו של רבן גמליאל הזקן. נשיא הסנהדרין ביבנה אחרי חורבן בית המקדש השני. שבתקופת כהונתו ביסס את מעמדה של הסנהדרין ביבנה. מבנה קברו של רבן גמליאל דיבנה הוא מתקופת הממלוכים.
מקור המסורת, שרבן גמליאל דיבנה קבור ביבנה הוא, במשנה במסכת שמחות, (פרק י', משנה ח' ) "ר"ש בן אליעזר אומר, קבר שאולה היתה לרבן גמליאל ביבנה, שהיה מכניס את המת לתוכה ונועלין את הדלת ובאין ועומדים בשורה ".
רבן גמליאל הנהיג את העם לאחר שחרבה ירושלים, איחד את העם סביב המרכז ביבנה, וקבע מסגרת הלכתית אחת מחייבת, כדי למנוע פיצול ההלכה, ועמה פיצול העם.
האתר שופץ בערך בשנת 1994, ע"י הנדבן תורג'מן.
אשראי המאמינים. האמונה עושה טוב בלב, כנראה !!!

השבוע קיצרתי דרכי דרך יבנה ועברתי ליד מבנה ישן עם כיפות, שסביבו הסתובבו חובשי כיפות.
שאלתי מה זה ואמרו לי: בית כנסת רבן…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום חמישי, 20 באוגוסט 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.