ביקור בבניין משטרת באטאני המוזנח

21/08/2020
היסטוריה בשדה מושב באר טוביה המשך »

הבניין ניצב מבויש ומוזנח בין הררי קוצים ונחשים, בשדות צפון באר טוביה. הדבר המעודד (קצת קצת – לפעמים תכניות גם מתגשמות) הוא שלט קטן כחול בחזית המבנה. הגעתי אליו בדריכה על ערמות קוצים דוקרניים, שנדבקו לנעליים ולמכנסיים : "אתר היסטורי לשימור". אבל מתי?
הסקרנות משכה אותי. רמסתי עוד קוצים ושיחים גדולים, בדקתי לפני כל צעד שאני לא דורך על נחש מנומנם (איזה פחד). נכנסתי וצילמתי עוד בניין מוזנח מלא בסיפורי היסטוריה.
משטרת באטאני, ע"ש כפר ערבי קטן שהיה במרחק של כקילומטר ממנה, נמצאת סמוך לחורבות הכפר בית דראס מצפון לבאר טוביה ומדרום מזרח לאשדוד.
מבנה המשטרה, הזה, הוקם על ידי ממשלת המנדט בשנת 1936, כדי לספק הגנה למושב באר טוביה נגד פורעים ערבים. בתחנה פעלו שני שוטרים בריטים ושניים ערבים. במקום גם התאכסנה יחידת רוכבים. סמוך למבנה המשטרה נמצאת אורוות הסוסים שלהם.
בשנים 1936–1939 יצרו הבריטים את משטרת היישובים העבריים (JSP – Jewish Settlement Police). השוטרים חבשו כובעים אוסטרלים כאשר לכל גוש היה על הכובע משולש בצבע שונה. בהמשך הפכו היחידות למשטרת היישובים. הבריטים סיפקו את הטנדרים ואת הנשק.
עם תחילת עזיבת הבריטים את הבסיסים והמשטרות שלהם במרץ 1948, השתלטו כוחות גבעתי בדרום עליהם. המשטרות היוו יעדים מועדפים עקב היותן מבצרים מבטון שחלשו על סביבתם. המשטרה הראשונה שנתפסה בדרום הייתה משטרת באטאני. היא נתפסה על ידי אנשי באר טוביה עצמם, זמן קצר לאחר פינוי מחנה בית דראס ומנחת המטוסים (מבצע חסידה) הסמוך לו.
כשהבריטים עזבו את הארץ, הרגו השוטרים הערבים את הסוסים שהיו באורווה ועזבו את המבנה. לבסוף, הגיעו אנשי גבעתי והשתלטו על המבנה והציוד שנותר. (וויקיפדיה)
המבנה שימש לאחר קום המדינה כבסיס צבאי, אך ננטש. כיום, מלבד מטיילים וסקרנים אין מי שמבקר במבנה החרב, הנמצא בתחומי המועצה האזורית באר-טוביה. המבנה ההיסטורי הולך ומתפורר אט אט.

הבניין ניצב מבויש ומוזנח בין הררי קוצים ונחשים, בשדות צפון באר טוביה. הדבר המעודד (קצת קצת – לפעמים תכניות גם מתגשמות)…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום שישי, 21 באוגוסט 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *