בבית בד קדום בבית אל

06/09/2020
ייצור שמן זית במערה המשך »

שביקרתי ביקב בית אל, לקח אותי הלל מן, היינן ומהבעלים, לסיור מעניין, ברכב שטח, בגבעות האזור, בשבילים עקלקלים וקופצניים.(תודה להלל !!)

מצפון לבית אל נמצאת גבעת העָרְטִיס המלאה באתרים ארכיאולוגים, מעניינים וסיפורים. יש המכנים את המקום ח'רבת ע'ורייטיס ויש הכותבים ארטיס.
מספרים שיעקבו חלם את חלומו, זה עם הסולם, ביישנו עמוק, על משטח אבן בראש הגבעה.
ביקרתי ותיעדתי מספר אתרים במקום ואספר עליהם במספר פוסטים. כדי לא לעייפכם.
במקום יש מספר מסלולי הליכה המסומנים על הסלעים בצבעים שונים . צעדנו לאורך סימון ירוק והגענו לפתחה של מערה העטוף בצמחיה עבותה.
על השלט בכניסה כתוב: בית בד קדום לייצור שמן זית. ראשית פעולתו בתקופת בית ראשון. בתוכו 4 מתקנים שונים לייצור שמן מתקופות שונות. ייתכן כי זהו בית הבד בו ייצרו שמן טהור למקדש ירבעם.
הפתעה ציפתה לי בתוך המערה שיש בה בית בד גדול מאד, שהשתמר יפה וייצרו בו, כנראה, הרבה מאוד שמן. תעלות, בורות, אבני ריסוק הזיתים ועוד. במקום אחד אפשר לראות את שלושת שלבי הייצור של בית בד ב4 מתקנים שונים: שלב הראשון הכנסת הזיתים לתוך האבניים הגדולות המכונות ים וממל, שטחנו את הזיתים. לאחר שהופרד השמן הראשוני השמן נאספו שאריות הגפת לתוך סלים לסחיטה נוספת ע"י לחץ של קורת עץ ואבן שמתחתיה. בשלב הבא כבר החליפה את הקורה שיטת בורג העץ הגדול המסתובב ולוחץ על אבן המוציאה מהגפת את שאריות שמן הזית. לכל שלב היו סימנים רבים וברורים, במקום.

כשביקרתי ביקב בית אל, לקח אותי הלל מן, היינן ומהבעלים, לסיור מעניין, ברכב שטח, בגבעות האזור, בשבילים עקלקלים…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום ראשון, 6 בספטמבר 2020

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *