ממצא ארכיאולוגי נדיר התגלה במפתיע בצפת

19/08/2020
מרכז קניות ובאר מים מהמאה ה16 המשך »

מידע מיח"צ:
במסגרת עבודות לפיתוח התיירות בצפת, הפיכת כיכר אשתם/שדה לאזור עם תצפית נוף לעבר הרי מירון ועוד, ביצעו הצוותים המקצועיים חפירות דגימות בקרקע. במסגרת עבודות אלו אותרו ממצאים ארכיאולוגיים מהמאה ה16 ועד למלחמת השחרור בשנת 1948.

מדובר בחלל המשלב ממצאים ממספר תקופות . "ישנן 4 שכבות של מבנים: מבנה מנדטורי מהמאה ה20 היושב על מבנה מהמאה ה19, תחתיו מבנה קדום יותר מרעידת האדמה ב 1837 והקיר בקצה הוא מהמאה ה17, קדום עוד יותר.
הדברים מכסים פתח של בור מים  ומאגר מים מהמאה ה16. בנוסף לכך ישנה גם מנהרה מהרובע המוסלמי לעבר השטח, שנחפרה על ידי המוסלמים למטרות התקפה ב1948" הסביר אורן זינגבויים מרשות העתיקות.
על פי הערכות מדובר בליבו של הישוב במאה ה-16 המוגדרת כ'תקופת הזוהר', ימי שלטון האימפריה העותמאנית, בהם חייה הקהילה והכלכלה בצפת התפתחו בצורה ניכרת ומבנים אלו סייעו רבות לפיתוח זה.
מגורשי ספרד הגיעו לבירת הגליל בה היו יחסים תקינים בין היהודים למוסלמים ושלטון נוח באופן יחסי לשלטון בירושלים. צפת נחשבה לעיר מרכזית לפעילות מחסר ותרבות עם קהילות בדמשק, חלב וכלל ערי הים התיכון. "כל ההיסטוריה של צפת מהמאה ה16, כעיר יהודית עולמית מהמאה ה16 תקופת הקבלה  נמצאת כאן תחת לאדמה." ציין החוקר אליעזר שטרן.


החוקרים גילו כי במהלך הקרב על שחרור העיר צפת, ניסו הערבים לחפור מנהרת טרור, מהראשונות בעולם, שתגיע עד לבניין אשת"ם- לב הכוח היהודי.
בעיריית צפת יוזמים פרויקט נרחב לשימור האתר ההיסטורי-ארכיאולוגי  הזה. בהוראת ראש העיר שוקי אוחנה החלה בחינה היסטורית מעמיקה של האתר ולקדם תכנית נרחבת לשימורו והפיכתו לאטרקציה תיירותית משמעותית.
ראש עיריית צפת שוקי אוחנה: "מדובר בממצא מרתק ומרגש הגולל היסטוריה נרחבת של העיר ומעין מנהרת זמן של תקופות שונות בהיסטוריה של בירת הגליל. לי באופן אישי יש חיבור לממצא ממלחמת השחרור, אז נחפרו בתוואי זה מנהרות טרור מהרובע המוסלמי. במלחמה זו דודי- שעל שמו אני קרוי, נרצח מפגיעת צלף בעודו עומד בבניין אשתם הסמוך.
מרגע גילוי האתר המיוחד, שכרנו את שירותם של אדריכלים, יועצים וארכיאולוגים לביצוע תכנית אדריכלי, מיפוי, וחקר מעמיק ויסודי בדרך להפיכת האתר לנכס היסטוריה ואטרקציה אטרקטיבית, את הממצאים והאפשרויות נקבל בימים הקרובים ונקדם את פיתוח האתר החשוב לעיר, למדינה ולהסטוריה״.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *