שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סמנכ"ל יקב רקנאטי, גיל שצברג עם היינות

ישראל פרקר

זה היה ערב נעים מאוד, בגבהים, עם ארומות וטעמים של יינות, הפעם מיקב רקנאטי שבעמק חפר. התארחנו, קבוצת חברים, ביוזמתו של אמנון פלד, בדירתו של בני יפהר.
הכרתי את גיל שצברג, אורח ומוביל הערב, בדיוק לפני 20 שנה, על גבעה, בחוות מקורה, מתחת סככה, בה היו מכלי נירוסטה. באותה תקופה הוא התחיל לייצר יינות ביקב אמפורה, שהוא עזר בהקמתו. מאז עברו על גיל ועולם היין הישראלי הרבה אירועים ושינויים. ב12 השנים האחרונות הוא מוקף ביינות יקב רקנאטי, בתחילה, כיינן הראשי, של היקב, ובשנים האחרונות כסמנכ"ל, המטפל בהקמת יקב רקנאטי החדש באזור התעשייה דלתון, תהליך לא פשוט, וגם ממושך, כנראה.

לפני מזיגת היינות לכוסות גיל שצברג סיפר לנו על הרגון בו הוא חבר -ISRAEL IPEVO – הארגון המקצועי הישראלי לייצור וגידול יין, המאגד בתוכו את אנשי המקצוע של תעשיית היין החל מ- 2012 במטרה לקדם את שיתוף הפעולה הטכני והמקצועי, ונושאים כללים בתעשיית היין הישראלית. החל משנת 2019 זוא עמותה רשומה.
מטרות הארגון החשוב הזה שאנשיו נפגשים מספר פעמים בשנה הן:
א. לעודד, לטפח, לקדם מצוינות בגידול ענבי יין וייצור יין בישראל.
ב. לשמש בסיס למיזמים של שיתוף פעולה טכני בין חברי הארגון.
ג. לשמש במה להצגות ודיונים בנושאים רלוונטיים, מחקר ופיתוחים טכניים וטכנולוגיים לקידום תעשיית היין הישראלית.
ד. לקדם את מותג היין הישראלי בישראל ובעולם.
ה. לעסוק בנושאי רגולציה של תעשיית היין הישראלית.
לנו כמובן נותר רק לאחל בהצלחה לחברים, ובכלל לענף היין הישראלי. אחת מפעולותיהם הייתה הכנת מפת אזורי היין בארץ.

"אנשים המתלוננים על מחיר גבוה של יינות לא יודעים שאין רווחים גדולים בענף," מציין גיל. "עלות העבודה גבוהה, גידול הכרמים יקר ואנחנו רוצים לעשות מוצר טוב ונקי. אולי יש חמדנות גדולה מאוד של בעלי מסעדות, בנושא מחירי יין" . אולי !!!
לכוס נמזג היין הלבן סוביניון בלאן 2019. הענבים הגיעו מכרם ותיק בן 30 שנה שיש בווירוס. דווקא יצא יין עם ריח טוב, טעם שיורי ארוך בפה, גוף מלא וחמיצות גבוהה, אבל נעימה. אהבתי.

גיל מספר שלאחר תקופה מסוימת כיינן הראשי ברקנאטי הוא הרגיש שהיינות כבדים מדי וספוגים בטעם עץ. הצוות טעם יינות שונים שיושנו בחביות, וסיווג את איכותם. מסקנה: לייצר פחות קברנה ומרלו ויותר להתבסס על זנים ים תיכוניים, המתאימים לכרמי ארצנו. ברקנאטי מייצרים בשנה כ 1.2 מיליון בקבוקי יין.
עוד לבן נמזג לכוס. מד בלנד לבן 2019 . זהו בלנד ים תיכוני. פרנץ קולמברד 95 אחוז והשאר מעט שרדונה ורוסאן . אהבתי את הריח, הטעם בפה היה קצת שטוח וקליל (מדי, עבורי).

הגיע תורו של מד בלנד אדום 2018 . בלנד מענבי קרינאן – מרסלאן – פטיט סירה. ריח פירות יער באף. ובפה יין קליל ונעים מאוד ללגימה ולהחלקה לגרון.

יין הסירה 2017 רזרב, מענבי כרמי מנרה, היה בצבע בורדו כהה, מרשים. זהו יין אלגנטי מורכב, שיושן בחבית אמריקאיות. היה טעים וכיף בפה ובאף !!!.

גם המרסלאן 2017 היה בצבע כהה. גיל הסביר לנו שהצבע הכהה הודות להשריה הקרה מספר ימים, בתחילת תהליך הייצור. הרגשתי קצת מרירות בפה.

הפטיט סירה רזרב 2017 שנמזג לכוסי היה גם כהה מאוד ובעל חזות יפה. הטעם בפה היה טוב מאוד. פירותיות בשפע. נהדר – כתבתי בפנקסי.

יין נחמד, כתבתי בפנקסי על קריניאן פרא 2017 רזרב שענביו הגיעו מכרם באזור צרעה. הכרם לא מושקה והגפנים בהדליית גביע. מעניין היין הזה.

בספיישל רזרב 2016 הרגשתי בריח רמזים ליין מתיישן (מוקדם מדי ליין צעיר בן 4) יין הדגל, הזה, הוא בלנד של מספר זנים קברנה סובניון – מרלו – פטיט סירה – קריניאן.
אהבתי מאוד את היין המצויין הזה. טעם מאוזן, גוף מוצק וטעם שיורי ארוך בפה.

לסיום הגיעה ההפתעה. אמנון פלד מצא במקררו את היין הראשון שגיל שצברג ייצר לפני 20 שנה, ביקב אמפורה. מרלו 2000 . הפקק דווקא נראה טוב.
בקשר לריח ולטעם…. ונעבור לנושא הבא. חבל !!!
תודה למארחים, תודה לחברים שהשתתפו בערב המהנה ותודה ליינן הוותיק, גיל שצברג, סמנכ"ל יקב רקנאטי.
לחיים !!!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות